У Допунској школи српског језика у Ослу 3. новембра одржан је јавни час поводом обележавања 110 година од почетка Првог светског рата, на коме се ђацима седмог и осмог разреда обратио о амбасадор Драган Петровић, говорећи великим жртвама које је српски народ поднео у борби за опстанак, као и великим победама извојеваним против вишеструко јачег непријатеља. Амбасадор Петровић такође је говорио о помоћи савезника, посебно пожртвовању чланова медицинске мисије из Норвешке, који су помагали српским рањеницима током трајања рата, за шта су били одликовани Карађорђевом звездом. Јавни час је организован у сарадњи Амбасаде са наставним особљем и Саветом родитеља Допунске школе у Ослу, једној од наших највећих образовних институција ове сврсте у свету, након чега је у интерактивној секцији организован и квиз знања о Србије у Првом светском рату.
За ученике нижих разреда Допунске школе у Ослу паралелно је организована радионица на тему „Мој завичај“, где су најмлађи ђаци имали прилику да се кроз игру, цртеже и саставе креативно изразе о својој отаџбини.
Свечано обележавање 170 година од рођења Михајла Пупина
У организацији Удружења Срба и пријатеља „Михајло Пупин“ из Фредрикстада, на самом југу Норвешке, 27. октобра свечано је обележено 170 година од рођења великог српског научника, хуманисте и добротвора. Свечаност је одржана у великој сали Градске библиотеке у Фредрикстаду уз пригодан културно-уметнички програм у коме учествовали ђаци српске школе у овом граду и пројекцију филма о животу и достигнућима Михајла Идворског Пупина.
Обраћајући се присутнима, амбасадор Драган Петровић захвалио је члановима удружења које носи име великог научника на вишегодишњем залагању у очувању наше културе и идентитета у овом делу Норвешке кроз организовање допунске школе на српском језику, рад бројних секција и радионица, подсетивши да се током свог живота и рада у САД и Пупин једнако ангажовао на помоћи у образовању појединаца и очувању историјског наслеђа. Посебно поздравили отвореност Удружења и сарадњу са представницима локалне самоуправе, који такође присуствовали свечаности, заједно са представницима Српске православне цркве и српских организација из других делова Норвешке.
Састанак амбасадора Драгана Петровића са Фроде Данијелсом, директором норвешког Директората за дигитализацију
Амбасадор Драган Петровић разговарао је 21. октобра у Ослу са Фродеом Данијелсом, директором норвешког Директората за дигитализацију (DIGDIR). Током сусрета размењена су искуства у вези са увођењем нових дигиталних решења и платформи за унапређење функционисања јавне управе и администрације, те ангажовања пословних и академских кругова у овој области. Посебно је разговарано о корацима које обе стране предузимају на плану подршке пројектима развоја вештачке интелигенције у свакодневном животу грађана, као и међународној сарадњи у овој иновативној области којој Србија даје значајан печат, између осталог и кроз организовање Годишњег самита Глобалног партнерства за вештачку интелигенцију у децембру месецу у Београду. Амбасадор Петровић је истакао значај и допринос ове иницијативе за даље обликовање будућности вештачке интелигенције на глобалном нивоу, указавши да би учешће норвешког представника било важно и добродошло, нарочито у размени искустава и примера добре праксе, с обзиром на достигнути ниво технолошког развоја и широку примену конкретних решења у овој области.
Први српско-норвешки књижевни сусрети
Амбасадор Драган Петровић говорио је на отварању првих Српско-норвешких књижевних сусрета 19. октобра у просторијама Српског културног центра у Ослу. Поздрављајући присутне, амбасадор Петровић изнео је очекивања да ће овај скуп литерарних стваралаца на српском језику који живе у Скандинавији, као и њихових норвешких колега и гостију из других делова наше дијаспоре прерасти у редовно годишње окупљање, указавши на значај који очување писане речи има за српску заједницу и нашу културу на овим просторима. Он је изнео спремност за даљу подршку амбасаде овој манифестацији и посебно подравио укључивање најмлађих у програм, као и сарадњу са норвешким домаћинима, међу којима свакако треба истаћи учешће писца и историчара Кнута Фловика Туресена, иначе председника Фондације „Култура сећања на Крвави пут“ и носиоца Златне медаље за храброст "Милош Обилић".
На отварању су говорили и Бранко Димовић Димески, председник Савеза српских стваралаца Скандинавије, Хокон Виње, представник норвешког Министарства културе и шеф Службе за ратне меморијале, као и Света Лазић, председник Савеза Срба у Шведској. Изведени су били и поједини музички мотиви из Србије и Норвешке од стране Владимира Пухалца, пијанисте, композитора и директора Српског културног центра, и Петера Симонсена, солисте Норвешке националне опере.
У радном делу манифестације одржани су панели под називом „Љубав у доба агресије“, „Савремени српски писци у Скандинавији о Скандинавији“, дечија радионица „Снови немају граница“ и предавање „Српско-скандинавски односи - прошлост, садашњост и будућност“. Присутни аутори, међу којима је, поред стваралаца на српском језику из региона Скандинавије, било и гостију из Србије, са Малте, из Румуније и Швајцарске, такође су представили један број својих штампаних дела издатих у протеклом периоду, уз веома добру посећеност скупа од стране представника српске дијаспоре, као и Српске православне цркве у Норвешкој.
Национални дан Исланда
Амбасадор Драган Петровић боравио је 17. јуна у Рејкјавику где је присуствовао церемонији обележавања 80 година од стицања независности Исланда. Током краћег сусрета уприличеног са председником Гуднијем Јоханесоном овом приликом, амбасадор Петровић пренео је личну поруку председника Александра Вучића и његове честитке поводом дана независности, уз посебну захвалност за недавни изузетан гест председника Јоханесона према српској заједници на острву, када је свечано отворио Српску школу у Рејкјавику, нашу најсевернију образовну установу на свету.
У разговору са министарком спољних послова Тордис Гилфадотир, амбасадор Петровић пренео је поздраве министра Марка Ђурића и честитке поводом националног дана, уз спремност за наставак сарадње и унапређења билатералних осноса, као и честитке за њено реименовање на ову функцију.
Честитке премијеру Бјарнију Бенедиктсону поводом Дана независности упутио је и председник Владе Милош Вучевић.
Током боравка на Исланду, амбасадор Петровић обишао је заједно са Данијелом Живковић, председницом удружења Срба окупљених у оквиру Српског културног центра на Исланду, град Гриндавик који је тешко погођен константним потресима и оближњим вулканским ерупцијама, због чега је сво локално становништво, међу којима и неколико српских породица, морало да буде перманентно исељено. Овом приликом амбасадор Петровић захвалио је представницима спасилачке службе и полиције на ангажовању и успешној акцији евакуације становника Гриндавика.
11. Свесрпски сабор у Пошгруну
Амбасадор Драган Петровић боравио је 1. јуна у Пошгруну где је отворио 11. Свесрпски сабор, највеће годишње окупљање српске заједнице у Норвешкој. Он је захвалио свим учесницима, посебно најмлађима и њиховим родитељима, као и организаторима из Удружења Срба „Српска круна“ на уложеном труду, због чега је овогодишњи Сабор најмасовнији до сада и са највише различитих садржаја. Готово 2.000 гледалаца и такмичара могло је да прати фудбалски и кошаркашки турнир, хуманитарно такмичење Тројка из блока, РТС крос, представљање фолклорних секција више српских удружења, промоције књига „Крвопад“ Саше Димитријевића и „Мој дека приповеда“ Милене Стевановић, те представљање албума са класичним музичким остварењима једанаестогодишњег композитора Андреја Стојановића.
Посебно задовољство за учеснике Сабора приредили су током запаженог наступа угледни вокални солисти Љубица Вранеш и Драгољуб Бајић врло емотивним интерпретацијама традиционалних српских песама, уз пратњу целокупне публике.
Почетак рада првог српског православног храма у Бергену
На позив Црквене општине Свети Василије Острошки, амбасадор Драган Петровић боравио је 19. маја у Бергену где је присуствовао чину малог освећења првог српског православног храма у овом граду, Храма Жена Мироносица. Чин малог освећења храма и свету литургију служио је, по благослову митрополита Доситеја, архијерејски заменик скандинавски протојереј-ставрофор Душан Д. Раковић, уз саслужење протојереја Александра Зељковића, јереја Светислава Рађена и протонамесника Реље Банчевића.
Свечаности су, поред великог броја чланова српске дијаспоре из Бергена и шире околине, присуствовали и отац Михаил Лукулеску, парох Румунске православне цркве, и отац Теодор Сване, парох Норвешке православне цркве, док су представници Норвешке цркве за регион Хордаланд упутили своје честитке поводом почетка рада храма.
Током боравка амбасадор Петровића у Бергену организовани су и одвојени сусрети са локалним представницима Црквене општине, као и са руководством Друштва Срба и пријатеља Србије, са којима је разговарано о актуелним и будућим пројектима од интереса за нашу заједницу у овом делу Норвешке.
Обележавање Дана победе у Другом светском рату 9. мај 2024. године
Амбасадор Драган Петровић говорио је 8. маја 2024. године на комеморацији поводом Дана победе у Другом светском рату на Југословенском ратном гробљу у Ботну, у близини Рогнана, на коме је сахрањено преко 1.600 интернираца, већином из Србије.
Присутнима су се овом приликом обратили и Кнут Фловик Турсен, председник Фондације „Крвави пут“, као и Рунар Лувдал Јенсен, председник Општине Салтдал, док је протојереј Александар Зељковић из Црквене општине Св. Василије Острошки из Осла служио парастос пострадалима. Венац на споменик су положили потомци преживелих логораша, а уприличен је и краћи уметнички програм. Догађај је по први пут од свог оснивања организовала Фондација „Крвави пут“, које иконично обележје се иначе налази стени покрај пута у близини меморијала. Комеморацији су поред гостију из Србије и њихових пријатеља из Рогнана, Фаускеа и Бодоа, присуствовали и представници академске заједнице Саша Димитријевић, Улф Ћетил Баке и Мајкл Стоке, који доприносе даљем истраживачком раду о страдањима више хиљада Срба у норвешким логорима, као и Магнхилд Мартинусен, која је као дете живела непосредно поред логора и храном, упркос претњама окупатора, помагала наше затворенике током трајања рата.
Портал за странце "Welcome to Serbia"
Страни држављани могу поднети захтев за издавање визе Ц или Д онлајн преко Портала за странце "Welcome to Serbia" који се налази на интернет страници www.welcometoserbia.gov.rs.
Други Сретењски Сабор
Први саветник, Ирина Жарин отворила је Други Сретењски сабор који је у организацији Српског друштва „Милош Обилић“ одржан 23.03.2024. године у Јесхајму.
Као и претходне године, овогодишњи Сабор окупио је чланове српске дијаспоре у Норвешкој са циљем неговања српске културе и традиције кроз различите видове друштвених активности попут фудбалског турнира на којем је учествовало 16 екипа, укључујући и норвешке тимове, дегустацију гастрономских производа, као и пригодан културно-уметнички програм.
Дан Франкофоније у Ослу
19.03.2024.
Овогодишњи Дан Франкофоније обележен је 15. марта, а један од организатора манифестације била је и Амбасада Републике Србије у Ослу. Присутнима су се овом приликом обратили амбасадори Француске, Туниса и Румуније, након чега је уследио концерт класичне музике у извођењу уметника из Р. Кореје и Норвешке. У завршном делу манифестације гости су имали прилику да се ближе упознају са појединим земљама и франкофоним организацијама, учесницима манифестације, кроз различите промотивне материјале и дегустацију националних гастрономских производа.
СУФИНАНСИРАЊЕ ПРОЈЕКАТА
18.03.2024.
Министар спољних послова Републике Србије Ивица Дачић донео је 14.марта 2024. године Одлуку бр. 24-596/30-2024/01 о суфинансирању пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре. Увид у објављене одлуке о суфинансирању пројеката може се остварити на следећим линковима:www.mfa.rsи https://dijaspora.gov.rs/konkursi2024.
Oбавештење – курс норвешког језика.
11.03.2024.
Српско културно удружење “Цар Лазар” организује бесплатан курс норвешког језика који ће се одржавати сваког четвртка од 18:30 до 20:00 часова на Knutepunkt Fjell, на адреси Laurits Grønlands vei 21 почевши од 04.04.2024. године. Курс је отворен за све заинтересоване без обзира на предзнање норвешког, припадност или старосну доб.
Ваш долазак можете пријавити на serbiskforeningcarlazar@gmail.com а више информација можете добити ступањем у дректни контакт са Удружењем Срба „Цар Лазар“ из Драмена.
Конкурс за суфинансирање пројеката намењених за регион и дијаспору 2024.
02.02.2024.
Министар спољних послова Републике Србије Ивица Дачић донео је одлуку бр. 24/30-2024-1 од 19.01.2024. године о расписивању конкурса за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону, а који имају за циљ: употребу, учење, чување и неговање српског језика и ћириличног писма, чување и неговање српског, културног, етничког, језичког и верског идентитета и унапређење економске сарадње матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону.
Конкурс ће бити отворен од 01.02.2024.године од 15:30 часова до 12.02.2024. године до 15:30 часова.
Увид у расписане конкурсе за суфинансирање пројеката може се извршити на следећим линковима:
Отварања Српске школе у Рејкјавику од стране преседника Исланда
29.01.2024.
Председник Исланда Гудни Јоханесон свечано је 27. јануара отворио допунску школу за извођење наставе на српском језику у Рејкјавику, истакавши у свом обраћању присутним ученицима, родитељима и члановима наше дијаспоре на огроман значај овакве институције за успостављање и неговање идентитета и културе код најмлађих. Преседник Јоханесон се такође са много наклоности осврнуо на пријатељске односе Исланда и Србије, као и на укупан допринос чланова српске заједнице исландском друштву.
Поруку председника Александра Вучића и личну захвалност председнику Гуднију Јоханесону за подршкуотварању Српске школе на Исланду присутнима је пренео амбасадор Драган Петровић. Руководству и члановима удружења Срба на Исланду пренета је честитка за залагање у реализацији овог пројекта, а ученицима „најсеверније“ српске школе на свету и њиховим родитељима упућене су жеље за успешну школску годину.
Арно Гујон, директор Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону, упутио је у пригодној видео поруци захвалност председнику Јоханесону, а ђацима и свим члановима наше дијаспоре честитао на великом успеху, нагласивши значај правовременог учења српског језика у очувању наше културе.
Данијела Живојиновић, председница удружења „Српски културни центар на Исланду“, изнела је велико задовољство што је председник Јоханесон прихватио да подржи и симболично отвори Српску школу, захваливши истовремено на свесрдној помоћи свих надлежних институција из матице у реализацији овако значајног пројекта за нашу дијаспору на Исланду, истакавши и веома добру сарадњу са градским властима Рејкјавика и руководством школе Fellaskóli, у којим просторијама ће се изводити настава са 32 ученика.
КОНКУРСИ МИНИСТАРСТВА КУЛТУРЕ РС
27.12.2023.
Министарство културе расписало је шест конкурса на који могу да се пријаве заинтересована правна лица са седиштем у Републици Србији:
1. Конкурс за суфинансирање мобилности уметника и професионалаца у области културе и уметности у 2024. години (отворен до 20. јануара 2024. године),
2. Конкурс за суфинансирање пројеката за промовисање културе и уметности Републике Србије у иностранству у дигиталном формату у 2024.години (отворен до 20. фебруара 2024. године),
3. Конкурс за предлагање програма/пројеката у области културе и уметности за Културни центар Србије у Паризу у сезони 2024/2025. године (отворен до 20. јануара 2024. године),
4. Конкурс за предлагање програма/пројеката у области културе и уметности за Културни центар Србије у Пекингу у сезони 2024/2025. године (отворен до 20. јануара 2024. године),
5. Конкурс за суфинансирање пројеката у области културе и уметности који суј подржани кроз међународне фондове/програме за 2024. годину,
6. Конкурс за суфинансирање програма и пројеката међународне сарадње у области културе и уметности у 2024. години (отворен до 20. фебруара 2024. године).
Више информација о поменутим конкурсима доступно је на интернет страници Министарства културе https://www.kultura.gov.rs/konkursi/sr/30
Посета владике Доситеја Амбасади РС Осло
23.12.2023.
Имали смо изузетну част да у Амбасади Републике Србије у Ослу 16. децембра угостимо његово преосвештенство владику Доситеја. Током сусрета са архиепископом британско-скандинавским са великим задовољством смо разговарали о питањима положаја наше заједнице у Краљевини Норвешкој и на Исланду, пројектима и акцијама који доприносе неговању културе и језика, посебно код најмлађих, као и очувању сећања на ратна страдања Срба у логорима на далеком северу земље.
ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ 17.12.2023.ГОДИНЕ
13.12.2023.
Обавештавамо наше суграђане који су добили решење о гласању у иностранству да ће своје бирачко право моћи да остваре у недељу, 17.12.2023. године у периоду од 07:00 до 20:00 часова у Амбасади Р. Србије у Ослу на адреси Munkedamsveien 59b, 0270 Осло. Молимо наше суграђане да, приликом доласка на бирачко место, са собом понесу важећи српски пасош или личну карту.
Премијера филма 33 анђела у Ослу
12.12.2023.
У Ослу је 9. децембра одржана инострана премијера документарно-играног филма „33 анђела“, посвећеног страдању малолетних Срба у радним логорима у окупираној Норвешкој током Другог светског рата. Филм је сниман на просторима Србије, Хрватске и Норвешке, уз подршку великог броја институција и појединаца, као и уз учешће и ангажовање историчара и сведока тешких злочина почињених против српске деце.
На премијери су поред амбасадора Драгана Петровића говорили и Јоханес Солберг, копродуцент и наратор у филму; Хокон Винје, представник Министарства културе Норвешке и шеф Службе за ратне меморијале; Душица Давидовић, заменица градоначелнице Ниша; Братислав Вучковић, председник нишке Општине Палилула; и Бранко Димовић Димески, аутор пројекта и директор филма. Публици су представљени и аутори музике, талентовани десетогодишњак Андреј Стојановић, који је већ компоновао нумере за филм „Страдање Срба у Карашјоку“, као и петнаестогодишња Стела Торесен.
Пројекција је организована у филмској сали Кинотеке уз подршку Црквене општине Св. Василије Острошки из Осла.
Остварење „33 анђела“ би поново требало да се нађе пред норвешком публиком почетком следеће године током филмског фестивала у Трондхајму.
ОТВАРАЊЕ БИРАЧКОГ МЕСТА У АМБАСАДИ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ У ОСЛУ
29.11.2023.
Обавештавамо наше суграђане у да је донета одлука о отварању бирачког места у Амбасади Р. Србије у Ослу, где ће гласачи који су се пријавили у предвиђеном року моћи да остваре своје бирачко право 17. децембра. Решења о гласању у иностранству доставићемо током наредних дана.
ИЗБОРИ У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ 17. ДЕЦЕМБРА 2023. ГОДИНЕ
02.11.2023.
ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА СУГРАЂАНЕ КОЈИ ИМАЈУ БОРАВИШТЕ У КРАЉЕВИНИ НОРВЕШКОЈ И НА ИСЛАНДУ О ОСТВАРИВАЊУ БИРАЧКОГ ПРАВА
На основу члана 16. став 2. и члана 24. став 3. Закона о јединственом бирачком списку („Службени гласник РС“, бр. 104/09 и 99/11) и тачке 8. Упутства за спровођење Закона о јединственом бирачком списку („Службени гласник РС“, бр. 15/12, 88/18, 67/20, 40/21, 90/21 и 16/22), обавештавамо пунолетне суграђане који имају боравиште у Краљевини Норвешкој и на Исланду да преко Амбасаде Републике Србије у Ослу до 25. новембра 2023. године у поноћ могу поднети захтев да се у јединствени бирачки списак упише податак да ће на предстојећим изборима гласати у иностранству.
Уколико сте уписани у бирачки списак у Републици Србији, потребно је попунити, потписати и доставити на е-мејл адресу izbori2023@serbianembassy.noЗахтев за упис у бирачки списак података да ће бирач гласати у иностранству, који можете преузети ОВДЕ, као и копију важеће личне карте или копију важећег пасоша. Аутоматски генерисана порука потврдиће пријем докумената.
Уколико нисте уписани у бирачки списак, потребно је да заједно доставите попуњен и потписан Захтев за упис у јединствени бирачки списак у Републици Србији, који можете преузети ОВДЕ, затим Захтев за упис у бирачки списак података да ће бирач гласати у иностранству, који можете преузети ОВДЕ, као и копију важеће личне карте или важећег пасоша на е-мејл адресу izbori2023@serbianembassy.no
Уколико нисте у могућности да упутите е-мејл, наведена документа је, у предвиђеном року, могуће послати поштом, или донети лично у Амбасаду.
Уколико услови за отварање бирачког места у Амбасади Републике Србије у Ослу буду испуњени, за шта је потребно да се за гласање у иностранству пријави најмање 100 бирача, надлежна општинска, односно градска управа донеће решење да ће бирач на изборима гласати према месту боравишта у иностранству, које ће Амбасада сваком бирачу понаособ доставити е-мејлом.
Скуп о дијалектима јужне Србије на Норвешкој академији наука
25.10.2023.
Амбасадор Драган Петровић учествовао је 25. октобра на свечаности поводом 120. годишњице од објављивања прве научне студије посвећене дијалектима јужне Србије, коју је 1903. године сачинио угледни норвешки слависта Олаф Брок.
На скупу одржаном у коорганизацији Амбасаде Р. Србије у Ослу и Норвешке академије наука о опусу професора Олафа Брока, његовом значају за српску дијалектологију и славистику, као и политичким кретањима у Србији и на Балкану на прелазу између два столећа говорили су др Гун Биркелунд, генерална директорка Академије, др Тања Милосављевић, виши научни сарадник на Институту за српски језик Српске академије наука и уметности, др Татјана Трајковић, професор дијалектологије на Филолошком факултету Универзитета у Нишу, те амбасадори Србије и Аустрије у Норвешкој, Драган Петровић и др Стефан Перингер.
Свечаности су присуствовали др Фроде Хелан, декан Факултета друштвених наука Универзитета у Ослу, професори Департмана за књижевност и европске језике Факултета друштвених наука, професори и научни радници српског порекла са више норвешких универзитета, као и представници Министарства спољних послова Норвешке. Посебно место међу званицима имала је др Ингвилд Брок, рођака Олафа Брока, такође лингвиста и професор у пензији.
На почетку догађаја, пригодан уметнички програм са делима норвешких, аустријских и српских аутора извео је композитор и пијаниста Владимир Пухалац. Учесницима скупа представљени су и репринти насловних страница водећег норвешког дневног листа Афтенпостен из 1899. године са серијалом Брокових путописних текстова које је са пуно детаља и наклоности према домаћинима писао током студијског боравка у Краљевини Србији.
Прослава Националног дана Исланда у Рејкјавику
20.06.2023.
Амбасадор Драган Петровић присуствовао је 17. јуна прослави Националног дана Исланда у Рејкјавику, којом приликом је имао краће сусрете са председником Гуднијем Јоханесоном и министарком спољних послова Тордис Гилфадотир. Председник Јоханесон изнео је током разговора искрено жаљење због недавних трагедија које су задесиле Србију и пожелео успешан опоравак повређенима.
Током боравка на Исланду, амбасадор Петровић је са члановима дипломатског кора обишао постројења за експлоатацију термалних вода и производњу електричне енергије, по чему је ова земља међу водећима у свету, као и постројења за пречишћавање ваздуха и индустријских отпадних гасова од угљен-диоксида и његово складиштење у подземним геолошким формацијама којима острво обилује.
Састанак је одржан и са представницима српске дијаспоре окупљених у оквиру Центра српске културе на Исланду, којом приликом разговарано о плановима Центра, могућностима за отварање допунске школе на српском језику, конзуларним питањима и сл.
Културна манифестација "Roseslottet 2023".
14.06.2023.
Амбасада Републике Србије у Ослу ове године је један од ко-организатора културне манифестације „Roseslottet kulturfestival 2023” која ће се одржати у периоду од 21-25. јуна 2023.године у Ослу. На овогодишњем догађају учествоваће дечији фолклорни ансамбл Српског друштва „РАС“ из Осла, који ће наступити у петак, 23. јуна са почетком у 17 часова. У одвојеном делу манифестације Амбасада ће имати штанд са промотивним материјалима Туристичке организације Србије намењени за дистрибуцију посетиоцима и гостима културног фестивала. Позивамо све заинтересоване да нам се овог дана придруже у обележавању српске културе. Више информација о самој манифестацији можете наћи на https://roseslottet.no/events/roseslottets-kulturfestival/, а куповина улазница може се извршити на https://roseslottet.no/priser-og-apningstider/.
Промоција потенцијала Републике Србије
24.05.2023.
У сарадњи са националним превозником Air Serbia и норвешком компанијом Balkan mood, 23. маја у просторијама резиденције амбасадора Републике Србије у Ослу организована је промоција туристичких потенцијала наше земље и дегустација српских вина и традиционалних специјалитета, уз присуство преко 40 представника из норвешког туристичког сектора.
Успешном догађају присуствовали су и представници Министарства спољних послова и норвешких компанија које са успехом већ послују у нашој земљи.
Књига жалости
Обавештавамо да је, поводом трагичног догађаја у Основној школи "Владислав Рибникар" у Београду од 3. маја 2023. године, Одлуком Владе Републике Србије проглашена тродневна жалост на читавој територији Републике Србије почев од петка, 5. маја, закључно са недељом, 7. мајa 2023. године.
Амбасада, такође, обавештава да ће у њеним просторијама, на адреси Munkedamsveien 59B, 0270 Oslo, бити отворена књига жалости у следећим терминима:
Петак, 5. маја од 12:00 до 16:00 часова и,
Понедељак, 8. маја од 12:00 до 16:00 часова.
Изјаве саучешћа могу се слати и електронским путем на адресу: ambasada@serbianembassy.no
Посета министарке за европске интеграције Тање Мишчевић Ослу
14.03.2023.
Министарка за европске интеграције Тања Мишчевић боравила је 13. марта у Ослу, где је имала сусрет са норвешком министарком спољних послова Аникен Хутифелт, председницом Сталног комитета за спољне послове и одбрану Ине Ериксен Сореиде, као и са државним секретаром Министарства спољних послова Ејвиндом Вадом Петерсоном. Током боравка у Ослу, министарка Мишчевић сусрела се и са истраживачима и експертима Норвешког института за спољне послове у областима Европске уније и Западног Балкана. Представљени су реформски процеси у Србији, а разговарано је и о подршци Норвешке јачању административних капацитета Србије, као и даљем развоју сарадње у области енергетике.
Први Сретењски сабор у Јесхајму
27.02.2023.
Амбасадор Драган Петровић отворио је 25. фебруара у Јесхајму Први Сретењски сабор, поздравивши учеснике и госте манифестације организоване од стране Српског друштва „Милош Обилић“. Амбасадор Петровић подржао је идеју председника и чланова овог друштва да Сретењски сабор препрасте у редовно годишње окупљање у Јесхајму у част државности Републике Србије. Током сабора организовани су фудбалски турнир уз учешће 10 екипа сачињених од представника других српских удружења у Норвешкој, такмичење Тројка из блока, као и пригодан културно-уметнички програм.
Расписивање конкурса за суфинансирање пројеката дијаспоре
03.02.2023.
МСП Ивица Дачић донео је 16.01.2023. године одлуку бр. 17/30-2023/01 о расписивању конкурса за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону, а који имају за циљ употребу, учење, чување и неговање српксог језика и ћириличног писма, чување и неговање српског културног, етничког, језичког и верског идентитета и унапређење економске сарадње Републике Србије и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону. Такође, донета је и одлука бр. 18/30-2023-01 о расписивању конкурса за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону, а који имају за циљ употребу, учење, чување, неговање српског језика и ћириличног писма, чување и неговање српског културног, етничког и верског идентитета.
Посета Председника Републике Србије Александра Вучића Краљевини Норвешкој, 28-29. новембра 2022. године
Председник Републике Србије Александар Вучић боравио је у периоду од 28-29. новембра 2022. године у Краљевини Норвешкој. Том приликом посетио је градове Осло и Трондхајм.
Током радне посете Ослу, Председник Републике Србије имао је састанак са председником норвешког Парламента Масудом Гараханијем, након чега је на радном ручку разговарао са норвешким премијером Јонасом Гар Стореом. Председник Републике Србије је потом имао аудијенцију код норвешког краља Харалда Петог, а на којој је присуствовао и престолонаследник принц Хокон. Истог дана, председник Републике Србије посетио је гробље Вестре Гравлунд на којем је одржана званична комеморација и положио је венац на споменик страдалим Југословенима у окупираној Норвешкој. Такође, председник Републике Србије учествовао је на форуму са водећим норвешким фирмама у области енергетике.
Другог дана посете председник Републике Србије Александар Вучић посетио је Трондхајм где је обишао Норвешки универзитет науке и технологије, институт СИНТЕФ, Сименсову фабрику за производњу батерија, просторије и лабораторије НТНУ. Председник се састао и са српским студентима који студирају на Норвешком универзитету науке и технологије. Председник је током посете Трондхајму, у пратњи градоначелнице овог града Рите Отервик, обишао и катедралу Нидарос.
Говор ППВ и МСП И. Дачића на Министарској конференцији Међународне организације Франкофоније (ОИФ)
21.11.2022.
Господине председавајући,
Госпођо генерални секретару,
Даме и господо,
На почетку дужност ми је да вас подсетим на званичну позицију Републике Србије која се тиче учешћа тзв. Косова у раду Међународне организације Франкофоније. Желео бих да нагласим да наше присуство на данашњој конференцији ни на који начин не прејудицира признање независности тзв. Косова од стране Република Србије нити има икаквог утицаја на наше доследно поштовање Резолуције 1244 (1999) СБ УН. Напротив, данашње учешће Србије, упркос овој отежавајућој околности која задире дубоко у наше виталне интересе, заправо показује огроман значај који посвећујемо сарадњи са Међународном организацијом Франкофоније.
Желим да се захвалим нашем домаћину, пријатељском Тунису, на организацији овог састанака у древној и историјски богатој Ђерби.
Уверен сам да ће данашњи министарски састанак, као и предстојећи Самит допринети успешном спровођењу даљој модернизацији и јачању значаја и спремности да се одговори на многобројне изазове са којима се суочава франкофони свет.
Даме и господо,
Задовољство ми је што имам прилику да се обратим пријатељској франкофоној породици и да са вама поделим спремност и вољу Републике Србије да у овим тешким временима, обележеним многобројним изазовима, наставимо да градимо чврсте темеље сарадње. Наш циљ је, као што знате, стицање статуса пуноправног члана у Међународној организацији франкофоних земаља.
Република Србија поштује и негује језичкe, културнe и политичкe вредности Међународне организације Франкофоније и подржава њену посвећеност миру, демократији и људским правима, као и приврженост поштовању уставног поретка и владавине права. Такође, поздрављамо посвећеност Међународне организације Франкофоније у промовисању родне равноправности и једнакости, као суштинског услова за постизање Циљева одрживог развоја. Посебно смо посвећени позивима на мирно решавање свих криза и сукоба у франкофоном свету, у складу са принципима Повеље УН. У том погледу имамо посебан сензибилитет, јер од свих наших борби, најизазовнија је она усмерена ка очувању нашег суверенитета и територијалног интегритета, то јест, решавању питања Косова и Метохије. Борећи се за очување свог суверенитета и територијалног интегритета, Србија истовремено стаје у одбрану универзалних принципа међународног права.
У циљу унапређења сарадње са Међународном организацијом Франкофоније Република Србија је спровела низ конкретних активности. Данас су у Србији студијски програми на француском језику доступни на четири универзитета, а билингвална настава је доступна у седам основних и средњих школа. Француски језик се учи у 360 основних, 187 средњих и 5 школа за образовање ученика са сметњама у развоју. Ипак, наша историјска приврженост француском језику и језичкој разноврсности нас подстиче да тежимо још бољим резултатима, кроз налажење адекватних начина за приоритизацију француског језика на свим нивоима образовања.
Потврда позитивног ангажмана Р. Србије на пољу промоције франкофоне културе може се препознати и у одлуци Универзитетске агенције Франкофоније (АУФ) да отвори своју канцеларију у Р. Србији и искрено се надамо што скоријој реализацији тог пројекта.
На крају, желим да истакнем да је Србија земља у којој франкофонија симболизује - једнакост, комплементарност и солидарност (égalité, complémentarité, solidarité), што је уједно и мото ове уважене организације. Франкофонија је за нас ствар избора, а наша дубока посвећеност њеним принципима нас инспирише да јој нађемо високо место у свим сегментима нашег друштва. Стога, још једном упућујемо позив генералној секретарки да посети Србију и сама се увери како у традиционално гостопримство моје земље, тако и у значај који придајемо франкофонији.
Биће ми велико задовољство да будем Ваш домаћин.
Хвала.
Говор министра спољних послова Николе Селаковића на седници СБ УН поводом извештаја о раду УНМИК
18. окт 2022
Поштовани председниче Савета безбедности,
Уважени чланови Савета безбедности,
Поштована специјална представнице,
Част ми да се поново обраћам овом уваженом телу Уједињених нација и да данас разматрамо нови извештај генералног секретара о раду мисије УН на територији наше јужне покрајине, на Косову и Метохији.
Желим да захвалим генералном секретару и специјалној представници генералног секретара и шефу УНМИК-а на подношењу извештаја. Препознајемо напоре које гђа Зијаде улаже у обављању ове веома одговорне функције, нарочито имајући у виду неопходност свеобухватног сагледавања и комплексност ситуације на терену.
Попис становништва, домаћинстава и станова се спроводи у Републици Србији у периоду од 1. до 31. октобра 2022. године.
03.10.2022.
Поштовани суграђани,
Имајући у виду да се попис становништва спроводи само на територији Републике Србије, за све остале држављане Републике Србије који се налазе на боравку у иностранству податке ће давати чланови њихових домаћинстава у Републици Србији. Више информација може се наћи на сајту:https://popis2022.stat.gov.rs/sr-Cyrl/
У периоду спровођења пописа, Републички завод за статистику спровешће и Истраживање о држављанима Републике Србије који живе у иностранству са члановима домаћинства или као самачко домаћинство. Упитник је доступан на сајту РЗС на линку: https://istcapi.stat.gov.rs/INO/LogIn.aspx
Сусрет амбасадора Драгана Петровића са фудбалском репрезентацијом Србије.
27.09.2022.
Амбасадор Драган Петровић поздравио је 26. септембра фудбалере репрезентације Србије, чланове стручног штаба и руководство Фудбалског савеза Србије пред званични тренинг Орлова на стадиону Улевол, дан уочи утакмице са Норвешком. Амбасадор Петровић захвалио је нашим репрезентативцима на срчаности и борбености и свему што су до сада показали у такмичењима у оквиру Лиге нација и квалификацијама за Светско првенство, пожелевши им успеха и у мечу у Ослу, као и у Катару. Заменик председника ФСС Ненад Бјековић уручио је том приликом амбасадору Петровићу дрес репрезентације.
Селаковић: Интензивна дипломатска активност у Њујорку, афирмисали смо нашу политику
25. сеп 2022.
Министар спољних послова Никола Селаковић изјавио је да је делегација Србије завршила веома интензивну дипломатску активност у Њујорку у оквиру 77. Генералне скупштине УН, да је одржао укупно 100 састанака на маргинама тог заседања, а да је потписано 12 споразума, протокола и меморандума са представницима држава са којима је имао прилику да се састане.
Министар Селаковић је навео да је Генерална скупштина УН била прилика да се на маргинама тог заседања одржи низ састанака са колегама министрима спољних послова из више држава света и са представницима како САД, односно њиховог Kонгреса, тако и са представницима Америчко-јеврејског комитета, Алијансе цивилизација, али и Светског економског форума.
"Kада се сведе рачуница овогодишње Генералне скупштине УН и састанака на маргинама, могу са поносом да кажем да је одржано укупно 100 сусрета, од тога 95 са министрима спољних послова и пет са представницима Америчко-јеврејског комитета, Алијасне цивилизација и Светског економског форума", навео је шеф српске дипломатије.
Министар Селаковић је нагласио да је то била одлична прилика да се афирмише оно што јесте наша политика, а да су колеге министри спољних послова из различитих држава на састанцима које је имао били под утиском након изванредног обраћања председника Александра Вучића на Генералној скупштини УН.
"Били су под утиском управо тог говора, говора који је потврдио доследно поштовање међународног права, поштовање улоге УН и поштовање важећих резолуција СБ УН од стране Србије која географски и по броју становника није велика земља, али земља која чврсто верује да је посвећеност малих и средњих земаља међународном праву најјачи савезник у нашој борби за заштиту наших виталних државних и националних интереса", нагласио је министар Селаковић.
Kако је пренео, било је изузетних разговора, како са представницима држава које су признале једнострано проглашену независност Kосова, тако и онима које то нису и које су још једном потврдиле своју подршку и посвећеност заштити виталног принципа неповредности територијалног интегритета и суверенитета међународно признатих држава чланица УН.
"Ова година је била веома изазовна за УН. Мултилатерализам је у својесврсној кризи и за Србију је од виталног значаја да се мултилатерализам врати на сцену, да се ојачана улога УН врати на сцену и да наша борба за заштиту наших државних и националних интереса на Kосову и Метохији, а управо у светлу борбе за поштовање примене међународног права, релевантних одлука УН, као што је Резолуција 1244, остаје оно чиме ћемо се бавити и остаје нешто за шта ће се Србија борити. Управо та реафирмација улоге УН јесте нешто што гарантује и већи успех у тој борби", поручио је министар Селаковић.
Шеф српске дипломатије је истакао да су сусрети на маргинама заседања Генералне скупштине УН били одлична прилика да се закључи низ споразума, протокола и меморандума са представницима држава са којима је имао прилике да се састане.
"Укупно смо закључили 12 споразума, меморандума и протокола, а данас и завршили ову веома интензивну дипломатску активности потписивањем и Споразума о укидању виза на службене и дипломатске пасоше са Сенегалом", закључио је министар Селаковић.
Извор/Фото: www.mfa.gov.rs
Обраћање председника Републике Србије Александра Вучића на генералној дебати 77. заседања Генералне скупштине Уједињених нација
22.09.2022.
„Поштовани председниче Генералне скупштине,
Уважени генерални секретаре,
Екселенције,
Даме и господо,
Изузетна ми је част да вам се обратим у име Републике Србије.
Не замерите, због ограниченог времена, данас ћу прескочити терет формалности, куртоазна обраћања, поздрављање пристутних и одсутних и говорити директно о суштини онога због чега смо се састали.
Ја сам овде по ко зна који пут. Тежина тренутка у којем се налазимо обавезује ме да са вама поделим тешке речи, али истините. Све што данас овде радимо делује, најблаже речено, импотентно и бледо. Наше речи одзвањају шупље и празно спрам стварности са којом смо суочени. А та стварност је да овде заправо нико никога и не слуша, нико не тежи стварним договорима и решавању проблема и скоро сви воде рачуна само о задовољавању својих интереса, неретко газећи у том процесу основне принципе међународног права, бацајући под ноге Повељу УН и друге документе на којима је ова организација заснована. За то није крив ни Антонио Гутереш ни било ко из УН, већ оне силе које не воде рачуна ни о чему осим о задовољењу сопствених политичких, економских и на жалост, војних циљева.
Сведоци смо да доба у којем живимо одликује усложњавање глобалне геополитичке ситуације. Наша генерална дебата одржава се у условима нарушеног светског мира, у мери која није виђена још од Другог светског рата и од времена оснивања Уједињених нација. Глобални изазови са којима се суочавамо прете да из темеља измене међународну безбедносну архитектуру и угрозе успостављени међународно правни поредак. Овако сложена времена, захтевају пуно мудрости и заједништва како бисмо сачували мир као апсолутно најзначајнију тековину уткану и у саме основе организације Уједињених нација.
Желим да зато, прецизно и јасно изнесем пред Вас виђење о пет кључних изазова са којима смо данас суочени:
1. Повратак миру и очување глобалне стабилности;
2. Очување територијалног интегритета и суверенитета међународно признатих држава, чланица ове организације, као кључног приципа међународносг јавног права и односа међу државама;
3. Енергетска безбедност у условима глобалне кризе;
4. Финансијска сигурност сиромашних и земаља у развоју;
5. Снабдевеност храном у условима ратом пресечених глобалних линија снабдевања;
Актуелни глобални услови све чешће нас опомињу да принцип мирног решавања спорова нема алтернативу. Ово начело данас је важније више него икада и најбоље је описано у преамбули Повеље Уједињених нација у којој се позива да будемо толерантни и да заједно живимо у миру једни са другима као добри суседи. Одрицање од употребе силе и мирно решавање спорова стубови су на којима се заснива светска стабилност, али они морају бити праћени принципима попут неселективног поштовања Повеље Уједињених нација, примене обавезујућих резолуција Савета безбедности УН и основних начела важећег међународног јавног права.
Тачка 2: Очување територијалног интегритета и суверенитета међународно признатих држава, чланица ове организације;
Србија подржава територијални интегритет свих држава чланица УН, укључујићи, наравно, и територијални интегирет Украјине. На тај начин, понашали смо се одговорно, озбиљно у овом високом дому. Од многих говорника чули смо приче о агресији и нарушавању територијалног интегритета Украјине. Многи кажу да је то први сукоб на тлу Европе од другог светског рата. Али истина, да је први пут нарушен интегритет једне земље у Европи, и то Србије, која није извршила напад на било коју другу суверену земљу, се упорно прећуткује. Тражимо јасан одговор на питање које већ годинама постављам мојим саговорницима, лидерима многих земаља – у чему је разлика између суверенитета и територијалног интегритета Украјине и суверенитета и територијалног интегритета Србије, који је грубо нарушен, а чему многи од вас дају међународно признање и легитимитет? Никада ни од кога нисам добио рационалан одговор на то питање.
Подсетићу вас - Србија није ногом крочила на туђу територију, никада, нити угрозила територијални интегритет ма које суверене државе, да би било ко против ње интервенисао или провео агресију, онако како је то учињено 1999. године. То ипак није спречило 19 најбогатијих НАТО земаља да нападне једну суверену земљу и то без одлуке Савета безбедности Уједињених нација. То што је по завршетку оружаног сукоба потписан споразум са НАТО чије одредбе су предвиђале усвајање Резолуције Савета безбедности Уједињених нација 1244, а којом је потврђен и гарантован делимични суверенитет и потпуни територијални интегритет Србије, није спречило многе државе Запада да признањем једнострано проглашене независности такозваног Косова изнова погазе територијални интегритет наше земље, Повељу Уједињених нација и Резолуцију 1244.
Управо због оваквог искуства кроз које је Србија прошла и још увек пролази, уверен сам да имам пуно право да на овом месту цитирам речи великог Мартина Лутера Kинга - неправда учињена било где је уједно и претња правди свуда. Ове речи стоје као подсећање, али и опомена свима нама.
Без обзира на то што још увек и сами осећамо последице грубог кршења основних одредби међународног јавног права, ми од темељних принципа Уједињених нација не одустајемо. Наставићемо да се залажемо за доследно поштовање начела неповредивости граница, уважавање суверенитета и територијалног интегритета свих осталих држава чланица Уједињених нација. Упркос оваквом нашем ставу, многи у овој сали и данас имају проблем са поштовањем територијалног интегритета Србије. Питате се зашто? Зато што они поседују силу, а ми смо у њиховим очима мали и слабашни. Међутим, као што сте могли да чујете, ми ипак имамо снаге да на овом месту изнесемо истину.
Eкселенције,
Посебну захвалност дугујемо свим оним државама чланицама Уједињених нација, а оне у овом тренутку чине већину у овој Скупштини, које подржавају територијални интегритет Републике Србије, посебно на простору и територији Косова и Метохије. Додатно охрабрује што се број земаља које подржавају позиције Србије увећао у периоду између одржавања две седнице, што је тренд који се мора наставити, јер је од посебног значаја да останемо верни основним принципима утканим у Повељу Уједињених нација, попут начела неповредивости граница.
Република Србија и ја, као њен председник, веома стрпљиво и са много добре воље трагамо за компромисом у вези са Kосовом и Метохијом, под покровитељством Европске уније, а у оквиру дијалога Београда и Приштине. То је тежак процес, он траје већ дуже од десет година, али ми не видимо алтернативу. Боље је сто година преговарати него један дан ратовати. Надам се да ћемо доћи до обострано прихватљивог решења, заснованог на компромису, зато што је то апсолутно једини начин да постигнемо наш циљ, а то је успостављање дуготрајног мира, као предуслова просперитетног живота за Србе и Албанце и за цео регион. Све друге опције смо већ истрошили и, бар што се тиче Србије, не желимо ни у сну да се враћамо на стазе сукоба, конфликта и крвопролића. Регион Балкана не може да поднесе још један сукоб. Ја се уздам да ћемо у том напору имати добру вољу и разумевање наших међународних партнера, зато што и они добро знају да су неке раније одлуке њихових влада биле лоше и да нису радиле за будућност нашег региона и светског мира. Београд овај процес води у веома комплексним околностима у којима је присутан хибридни рат и прљава кампања у делу међународне јавности против наше земље на различитим пољима. Довољно је да вас само подсетим на цитате и наводе светских медија да ће Србија напасти своје суседе и да представља претњу по регионалну стабилност. Наравно, то се никада није догодило, и то је била само једна у низу бројних лажи против Републике Србије. Србија је окарактерисана као потенцијални фактор дестабилизације у региону, само зато да не би говорила истину - да принцип неповредивости граница мора подједнако да важи за све. Србија је била и биће фактор стабилности у целом региону. Србија, упркос многим неистинама и фалсификатима, подржава Дејтонски мировни споразум, територијални интегритет Босне и Херцеговине и интегритет Републике Српске унутар Босне и Херцеговине.
Ми смо, са друге стране, уверени да народи Балкана имају капацитет да наставе суживот у будућности као пријатељи и партнери који имају заједничку визију чланства у уједињеној Европи. То добро знам, зато што смо већ превазишли многе баријере које су између наших народа стајале годинама и коштале су нас хиљада живота и протраћене будућности. Србија и Албанија, на пример, данас имају најближе и најпријатељскије односе у целој својој вишевековној заједничкој историји на простору Балканског полуострва.
Било је потребно само да трезвено и прагматично разговарамо о нашој будућности, а не о нашој прошлости. Да разговарамо о томе како да решимо проблеме који муче наше људе, наше компаније, раднике, студенте и предузетнике. Много смо дискутовали и сами смо дошли до бројних решења која су већ укинула баријере које су између нас постојале без икаквог рационалног разлога. Пре свега у економији, трговини и протоку људи и капитала. Србија, Албанија и Северна Македонија већ три године имплементирају пројекат Отворени Балкан који има јасну визију– отворити регион за људе, за робу, услуге, за капитал и компаније, да бисмо добили подручје које ће трајно бити ослобођено тензија, напетости и конфликта. Поред неупитне заједничке економске користи коју ова иницијатива са собом доноси, она има и ширу димензију, пре свега у спајању људи различитих култура и промоције диверзитета, што свакако доприноси општем развоју друштава у овом делу Европе. Србија и на овај начин, заправо, наставља да доприноси миру, стабилности и процесу помирења у региону, а чиме свакако даје значајан допринос и безбедности на глобалном нивоу.
Имали смо за то и инспирацију у речима једног од највећих дипломата у историји и великог генералног секретара Уједињених нација Дага Хамаршелда да ова организација није креирана да људску врсту одведе у рај, већ да човечанство спаси од пакла.
Даме и господо,
Тек што смо сузбили глобалну пандемију, већ смо се суочили са новим изазовима какве у овом веку нисмо очекивали. Док као човечанство, корак по корак, убрзано напредујемо на технолошком плану, пред нама су се појавили егзистенцијални проблеми попут енергетске безбедности, финансијске сигурности држава у развоју, али и поремећаја у ланцу снабдевања основним животним намирницама. Солидарност која је била неопходна у борби против пандемије, у још већој мери је потребна данас када су угрожене основне потребе људи за храном и енергентима.
Република Србија своју енергетску безбедност посматра као неодвојиви део националне сигурности и као кључни предуслов за наставак економског развоја и напретка наше земље. Настојимо да обезбедимо континуитет снабдевања енергентима, али делимо забринутост због актуелних геополитичких изазова који угрожавају светску и европску енергетску стабилност. Остајемо посвећени проналажењу решења која би могла да имају трансформациону снагу у покушајима да постигнемо регионалну и европску енергетску сигурност. Желео бих да нагласим да је Република Србија успела да током актуелне кризе сачува континуитет у снабдевању енергентима. Ипак, остајемо витално заинтересовани за диверсификацију извора снабдевања, додатна улагања у енергетску инфраструктуру, али и у бржи и ефикаснији развој капацитета заснованих на обновљивим изворима снабдевања.
Ми смо управо у Уједињеним нацијама текућу декаду назвали деценијом одрживије и отпорније будућности, деловања и трансформације. Она то мора и да остане, али у мало бржем ритму! Неравномеран развој, али и финансијска угроженост земаља у развоју, проузрокују додатна друштвена раслојавања и неминовно воде ка новим антагонизмима. Равномеран развој не сме бити ограничен, нити условљен ни географски ни политички, већ мора бити омогућен свим људима без обзира на етничку, расну, културну или верску припадност.
Пред нама је још један веома важан изазов који заједничким снагама морамо да превазиђемо, а то је изналажење најефикаснијег начина да се избегну последице које актуелна међународна криза оставља по глобалну сигурност снабдевања храном. Развој ситуације је изузетно алармантан, а реалност је да смо погођени сви, без изузетка. Растућа цена хране и њена доступност постале су додатни проблем. Задатак свих нас је да пронађемо оперативна и ефикасна решења која никога неће изоставити. На нама државама, као најзначајнијим међународним субјектима, је да се појединачно укључимо у координацију мера, пре свега доприносећи овом племенитом задатку на националном нивоу, како бисмо сачували оно највредније – људске животе и њихово достојанство.
Тема овогодишње Генералне дебате нас упозорава на драгоценост тренутка и повезаност изазова на међународном плану. Кризе са којима се суочавамо нас подсећају на важност отворене комуникације. Не треба много мудрости да бисмо закључили да се изазови савладавају успешно само уколико се правилно уоче њихови узроци. Србија сматра да је императив да актуелни изазови ни на који начин не смеју продубити поделе у свету, а да већ очигледна и тенденциозна поларизација на глобалном плану треба да уступи место принципима мултилатерализма.
Желео бих да истакнем да Република Србија учествује у колективним напорима за достизање циљева одрживог развоја и спровођење Агенде 2030. Србија дели визију генералног секретара о будућности глобалне сарадње на начин како је то утврђено Нашом заједничком агендом и снажно подржава инклузиван, умрежен и ефикасан мултилатерализам, као најбоље средство за одговор на најхитније изазове човечанства.
Даме и господо,
Мултилатерализам, колективна акција и заједничка одговорност су неизоставни елементи наших досадашњих дискусија, али дозволите ми да укажем да је полазна основа сваког таквог конструктивног ангажмана – солидарност.
На крају, желим да потврдим да ће Република Србија наставити да буде поуздан партнер у остваривању заједничких циљева дефинисаних у оквиру Уједињених нација, чврсто верујући да је то најбољи пут којим можемо изградити бољи свет за нас и наше будуће генерације. Али не смемо да заборавимо да су Уједињене нације снажне онолико колико поштујемо заједнички усаглашене одлуке и акте ове организације.
Цитирао бих нешто што смо чули 23 пута до сад, а то је: Повеља Уједињених нација је једини стандард који се мора поштовати. То смо чули од свих. У случају Републике Србије, њих 17 од 23 који су говорили о Повељи УН и резолуцијама УН је прекршило међународно јавно право и нису поштовали правила установљена у Уједињеним нацијама. Надам се да ћемо моћи да превазиђемо све потешкоће и учинимо да правила и процедуре буду исти за све на свету. У супротном, не видим излаз на крају тунела. Хвала на пажњи. Живела Србија!“
Извор/Фото: www.predsednik.rs
Сусрет амбасадора Драгана Петровића са Кнутом Хаугеом у МИП-у Норвешке
20.09.2022.
Амбасадор Драган Петровић разговарао је 19. септембра са Кнутом Хаугеом, генералним директором за безбедносну политику у МИП Норвешке. Током сусрета, констатован је обострани интерес за даље унапређење дијалога и сарадње у области сигурности, како на билатералном плану, тако и у оквиру надлежних међународних организација.
Обележавање 15. септембра, Дана српског јединства, слободе и националне заставе
15.09.2022.
Данас се сећамо јунака који су носили нашу тробојку у борбама за ослобођење Србије. Срећан празник!
Састанак амбасадора Драгана Петровића са генералним директором НОРАД:
14.09.2022.
Амбасадор Драган Петровић посетио је 14. септембра седиште Норвешке агенције за развојну сарадњу (НОРАД), где је генералном директору Барду Солхјелу пренео захвалност да континуирану дугодишњу развојну помоћ Србији кроз бројне пројекте усмерене ка рањивим категоријама становништва и појединим локалним заједницама и државним институцијама. Током сусрета, разговарано је и о плановима и модалитетима за даљу сарадњу и њено унапређење.
Селаковић примио делегацију амбасадора земаља Квинте и Норвешке при НАТО
14.09.2022.
Министар спољних послова Србије Никола Селаковић примио је данас амбасадоре САД, Велике Британије, Француске, Немачке, Италије и Норвешке при НАТО у Бриселу.
Министар Селаковић је истакао да Србија, као војно неутрална земља, жели да настави да унапређује партнерску сарадњу са НАТО, будући да је очување мира и стабилности у региону од заједничког интереса.
Селаковић је саговорнике упознао са политичком и безбедносном ситуацијом у региону, истакавши да Србија остаје чврст и поуздан стуб мира и стабилности на западном Балкану.
Србија, како је додао, своју чврсту опредељеност за стабилност у региону и мирно решавање свих отворених питања потврђује, између осталог, и кроз иницијативу „Отворени Балкан“, преко које економском сарадњом земаља у региону превазилазимо политичке несугласице.
Шеф српске дипломатије посебно се осврнуо на ситуацију на Косову и Метохији, поновивши опредељеност Београда за дијалог под окриљем ЕУ и постизање компромисних и одрживих решења.
Селаковић је упозорио на образац деловања Приштине, која повлачи једностране потезе на штету српског народа на Косову и Метохији, чиме дестабилизује ситуацију на терену, истовремено одбијајући да спроведе обавезе које је преузела Бриселским споразумом.
Министар је упознао амбасадоре и са положајем српског народа на КиМ и серијом међуетничких инцидената против Срба, истакавши синоћни напад Албанаца и рањавање двојице Срба у Бабином Мосту.
Нагласивши значај ангажовања КФОР-а, у оквиру мандата који му је поверен Резолуцијом Савета безбедности УН 1244, Селаковић је упозорио да би свака наредна провокација Приштине могла да изазове несагледиве последице.
Саговорници су разговарали и о актуелној ситуацији у региону западног Балкана, као и о геополитичким последицама рата у Украјини.
Састанку су присуствовали и амбасадори САД, Велике Британије, Француске, Немачке, Италије и Норвешке у Србији као и специјални изаланик Норвешке за западни Балкан.
Извор/Фото: www.mfa.gov.rs
Сусрет амбасадора Драгана Петровића са Елизабет Хаугсет
08.09.2022.
Амбасадор Драган Петровић сусрео се 7. септембра у Ослу са Елизабет Хаугсет (Елисабетх Лиер Хаугсетх), генералном директорком за једнакост, недискриминацију и међународну сарадњу у Министарству културе и једнакост Норвешке. Током срдачног сусрета изражен је обострани интерес за јачање билатералне сарадње на плану културе, која је нарочито биле погођена током трајања пандемије. Такође, разговарано је и о конкретним корацима за унапређење веза између уметника и ствараоца у различитим областима, учешћу на фестивалима, изложбама и другим манифестацијама у Србији и Норвешкој.
Председник Вучић председавао Самитом у оквиру иницијативе Отворени Балкан
02.09.2022.
Председник Републике Србије Александар Вучић председавао је Самитом у оквиру иницијативе Отворени Балкан заједно са председником Владе Републике Албаније Едијем Рамом и председником Владе Републике Северне Македоније Димитром Ковачевским. Самиту су присуствовали и председник Владе Црне Горе Дритан Абазовић, председавајући Већу министара Босне и Херцеговине Зоран Тегелтија, министар спољних послова и трговине Мађарске Петер Сијарто и министар спољних послова Републике Турске Мевлут Чавушоглу.
Отварајући Самит лидера у оквиру иницијативе Отворени Балкан, Председник Вучић је поручио да никада није више пажње и енергије усмерено на успех овог пројекта од оснивања, те да од успеха Отвореног Балкана зависи и колико ће земље чланице успети да осигурају добру економску будућност својих земаља, као и учвршћивање мира и стабилности у региону.
„Надамо се да ће иницијатива Отворен Балкан додатно доприносити економском јачању и повезивању, али и пружити могућност, која је за нас од великог значаја, а то је да говоримо у региону једним гласом и када се ради о кључним питањима од интереса за све наше земље и за регион у целини. Досадашњи прогрес није мали, али лагао бих када бих рекао да смо увек задовољни темпом напретка. Чини ми се да увек можемо брже и снажније и боље. Успостављањем зеленог коридора Отвореног Балкана за транспорт прехрамбених производа довео је до раста трговине од 17 одсто у овом сектору. Такође, отварање наменских возних трака на граничним прелазим je скратио чекање са неколико сати на 10 до 15 минута, што немерљиво олакшава пословање компанијама из Србије, Албаније и Северне Македоније“, нагласио је председник Вучић истичући да су у току дана потписана документа, као резултат посвећености и рада и израз опредељености свих чланица Отвореног Балкана да у будућности сарадња достигне још виши ниво.
Према речима председника Вучића, међу потписаним документима је и Споразум о механизмима за обезбеђивање несметаног снабдевања основним животним намирницама унутар региона Отвореног Балкана, који предвиђа несметану трговину одређених прехрамбених намирницама унутар иницијативе и уколико нека од земаља чланица донесе одлуку о забрани извоза тих намирница.
„Оперативни план у области цивилне заштите, је наставак претходног споразума о сарадњи у цивилним и ванредним ситуацијама из јула 2021. године“, рекао је председник указавши да је посебно мудра идеја албанског премијера Едија Раме резултирала потписивањем Меморандума о разумевању у области кинематографије и аудио визуелних активности чиме ће се основати заједнички копродукциони фонд "Отвореног Балкана" за филмске професионалце.
Такође, председник Вучић је оценио да ће издавање првих радних дозвола и регистрационих бројева бити прекретница која ће усмерити развој привреде наше три земље и додао да је посебно важно оснивање радне групе за превенцију криза пред долазећу тешку зиму.
Председник Вучић се осврнуо и на међународни сајам вина Винска визија, организован у оквиру иницијативе Отворени Балкан, истичући да су три земље чланице показале да једну тако важну и изузетну тешку манифестацију могу да организују на највишем светском нивоу, доводећи највећи део својих винарија, најпознатије светске винарије и промовишући главне градове и своје земље.
Председник Вучић је посебно захвалио премијеру Црне Горе, председавајућем Савету министара Босне и Херцеговине, али и шефовима дипломатије Мађарске и Турске, што су дошли у Београд на Самит.
"Ви нисте наши гости, ми смо толико везани и потребни једни другима а то показује и учесталост наших сусрета. Верујем да ћемо, без обзира што неки нису формално део Отвореног Балкана и што неки неће бити, моћи да развијамо даљу могућу сарадњу“, додао је председник Вучић додајући да су односи земаља унутар иницијативе на историјском максимуму.
Након обраћања учесника и гостију на Самиту, Председник Вучић је поручио су за све земље учеснице иницијативе "Отворени Балкан" мир и стабилност од кључног значаја, без обзира на то што немају иста мишљења о свим политичким догађајима и питањима. Такође је истакао да се све земље које учествују на Самиту, налазе на европском путу и да су му посвећене. Зато је замолио европске партнере да покажу поштовање и више разумевања према региону Балкана и захвалио представницима ЕУ на томе што поштују одлуку Србије, Албаније и Северне Македоније да направе пројекат какав је Отворени Балкан.
Извор/Фото: www.predsednik.rs
Састанак амб. Петровића са Х. Сетреом, директором за УН у МИП Норвешке
31.08.2022.
Амбасадор Драган Петровић сусрео се 29. августа са Халвором Сетреом, директором за Уједињене нације у МИП Норвешке. Током сусрета, одржаног уочи почетка 77. заседања Генералне скупштине Уједињених нација, разговарано је о приритетима Норвешке и Србије током предстојећег мултилатералног окупљања у Њујорку. Саговорнику су пренете и честитке на досадашњем ангажовању Норвешке у Савету безбедности Уједињених нација и захвалност за непристрасност у суочавању са изазовима.
Амбасадор Д. Петровић са ректором Универзитета у Ослу
29.06.2022.
Амбасадор Драган Петровић састао се 28. јуна са проф. др Свеином Столеном, ректором, и проф. др Асе Гораницком, проректорком Универзитета у Ослу, са којима је разговарао о сарадњи на плану високог образовања. Током сусрета је наглашено да су односи између Универзитета у Београду и Ослу, као две водеће националне високошколске институције, изузетни и веома развијени, и то како на билатералном плану, тако и у оквиру Европске универзитетске алијансе ЦирцлеУ. Ректор Столен изнео је том приликом и посебно задовољство успешном једнонедељом студијском посетом групе од 80 студената Универзитета у Ослу Републици Србији током фебруара месеца, док је амбасадор Петровић пренео веома позитивне устиске из недавне посете Ослу професора и апсолвената Филолошког факултета Универзитета у Београду.
Полагање венаца поводом 80-те годишњице од доласка првих интернираца у Другом светском рату у Норвешку
24.06.2022.
Амбасадор Драган Петровић боравио је 23. јуна у Мушјену где је положио венце на спомен обележја посвећена страдању Срба и њихових сапатника са простора бивше Југославије у радним логорима Корген и Осен на северу окупиране Норвешке током Другог светског рата. Амбасадор Петровић се том приликом у одвојеним сусретима захвалио руководству општина Вефсн и Хемнес где се налазе споменици на доследном залагању за очување сећања на велике жртве међу градитељима Крвавог пута, као и руководству Удружења Норвешка - Запад Балкан на огромном доприносу у откривању бројних стратишта и имена стотина заробљеника који су изгубили живот на овом простору.
Рејкјавик: Прослава Националног дана Исланда
19.06.2022.
Амбасадор Драган Петровић присуствовао је 17. јуна у Рејкјавику церемонији прославе Националног дана Републике Исланд, као и пријему који је за чланове дипломатског кора организовао председник Гудни Јоханесон. Амбасадор Петровић учествовао је тим поводом на радном ручку који за шефове дипломатских мисија организовала министарка спољних послова Тордис Гилфадотир. Током боравка у Рејкјавику, амбасадор Петровић сусрео се и са представницима српске дијаспоре, са којима је разговарао о плановима за организацију манифестације Дани српске културе на Исланду.
Рејкјавик: Амбасадор Петровић са директорком за политичка питања и међународне организације у Министарству спољних послова Исланда
17.06.2022.
Амбасадор Драган Петровић разговарао је 16. јуна у Рејкјавику са Аном Хјартардотир, директорком за политичка питања и међународне организације у Министарству спољних послова Исланда, о могућностима за унапређење билатералне сарадње. Као перспективне идентификоване су области информационих технологија, где је већ остварен помак, као и домен обновљивих извора енергије и заштите животне средине у којима је Исланд медју водећима у свету.
Сусрет амбасадора Драгана Петровића са Кристин Мелсом, директорком за југоисточну Европу у МСП Норвешке
14.06.2022.
Амбасадор Драган Петровић сусрео се данас са Кристин Мелсом, директорком за југоисточну Европу у МСП Норвешке, са којом је разговарао о стању билатералних односа и ситуацији у региону. Амбасадор Петровић пренео је захвалност за континуирану подршку Норвешке европском путу Србије, између осталог и кроз бројне развојне пројекте. Посебно је разговарано о могућностима за проширење области сарадње у домену економије, енергетике и образовања.
Посета амбасадора Драгана Петровића Ставангеру
13.06.2022.
Амбасадор Драган Петровић посетио је 12. јуна Ставангер и присуствовао прослави годишњице Удружења Срба у Рогаланду „Иво Андрић“. Овом приликом представљени су ново руководство и годишњи извештај Удружења, а уручена су и признања наставницама допунске школе на српском језику. Ученици предшколске групе и допунске школе показали су своје знање како у познавању језика, тако и кроз извођење фолклорних игара и песама.
Током боравка у Ставангеру амбасадор Петровић разговарао је са представницима српске дијаспоре о њиховим бућим активностима и могућностима за јачање економских веза Србије са регионом Рогаланд, у коме се налази седиште водећих норвешких компанија из сектора енергетике, и посетио храм Српске православне цркве посвећен Св. царевима Константину и Јелени.
Концерт фолклорних ансамбла у организацији Српског друштва «РАС» из Осла, 12.06.2022.
13.06.2022.
Културно-уметнички садржај обухватио је поред фолклорне игре, музике и песме, учешће и најмлађих представника српске дијаспоре који су дали посебну вредност организацији оваквих манифестација. Такође, разноврсност приказа традиције и духа српског народа обогаћен је био гостовањем фолклорног ансамбла једног најстаријих српких друштава «Синђелић» из Гетеборга, као и веома емотивним наступом госпође Катарине Богдановић, солисткиње народног оркестра РТС-а.
Традиционални крос РТС „У дијаспори“ 11.06. 2022.
13.06.2022.
У Ослу је и ове године у парку Екеберг одржан традиционални крос РТС „У дијаспори“ који се организује под покровитељством Министарства просвете, науке и технолошког развоја.
На кросу је учествовало више десетина ученика који похађају допунску наставу на српском језику у Ослу И Јесхајму. По завршетку такмичења ученицима су подељене ђачке књижице И дипломе за завршену школску 2021/2022 годину допунске наставе на српском језику.
Амбасадор Драган Петровић поздравио је такмичаре пред почетак трке и бодрио их током самог такмичења.
Честитамо победницима и свим такмичарима и радујемо се новим дружењима са нашим најмлађим сународницима!
Сусрет амб Петровића са председницом општине Номе госпођом Лундефарет:
12.06.2022.
Амбасадор Драган Петровић сусрео се 10. јуна са председницом општине Номе (Nome Kommune) госпођом Бјорг Твито Лундефарет (Bjørg Tveito Lundefaret) у оквиру посете региону Телемарк ради присуства ViNK фестивалу на коме су Србију представљале полазнице Балетског студија и Драмске групе на енглеском језику Дечјег културног центра Београд. Непосредно пред веома успешан догађај, амбасадор Петровић и госпођа Лундефарет засадили су дрво пријатељства као симбол блискости и сарадње између Србије и Норвешке на културном плану, која ће се наставити и у наредном периоду.
Учешће амбасадора Д. Петровића на Свесрпском сабору у Телемарку:
06.05.2022.
Амбасадор Драган Петровић свечано је отворио 4. јуна Свесрпски сабор у Телемарку, највећу спортско-културну манифестацију Срба у Норвешкој, у организацији удружења Српска круна из Пошгруна. Богати спортски програм овогодишњег, сада већ традиционалног дружења, које се одржава девети пут, чинили су турнир у малом фудбалу са 12 пријављених екипа, такмичење у убацивању тројки, чији је приход уплаћен у хуманитарне сврхе, као и РТС крос на коме је учествовало више десетина ученика допунске школе на српском језику. Најмлађи су и у културном делу манифестације показали стечено знање, а гледаоцима се представила и фолклорна секција удружења Срба из Јесхајма. У оквиру активности за обележавање 80 година од доласка првих интернираца на присилан рад у Норвешку, током сабора презентацију књиге Варден о овим историјским догађајима имао је њен писац С. Димитријевић.
Председник Вучић положио заклетву
31.05.2022.
Председник Републике Србије Александар Вучић положио је данас заклетву на Једанаестој посебној седници Народне скупштине Републике Србије у Дванаестом сазиву и ступио на дужност у другом мандату.
"Даме и господо, Ваша светости, поштовани председниче, поштовани члане Председништва Босне и Херцеговине, поштована председнице Републике Српске, уважени представници верских заједница, драги пријатељи, поштовани председници Србије и Савезне Републике Југославије, ваше екселенције, председнице Уставног суда и Врховног касационог суда, председнице Владе, чланови Владе Републике Србије, председниче Покрајинске скупштине АП Војводине, председниче Покрајинске владе АП Војводине, даме и господо, драги пријатељи, не постоји већа част, већа обавеза, а нема ни већег поноса од оног који ти даје чињеница да водиш своју земљу, нити лепше дужности од те да је са поносом представљаш.
Председник Вучић на годишњем састанку Светског економског форума
25.05.2022.
Председник Републике Србије Александар Вучић боравиo je у швајцарском граду Давосу, где jе присуствоваo годишњем састанку Светског економског форума. Током дводневног боравка у Давосу, председник Вучић учествоваo je на сесији Дипломатски дијалог на тему Западног Балкана, као и у дискусији на тему Успостављање мира, обнављање раста и остваривање одрживости.
Селаковић: Србија ће се свим дипломатским и политичким средствима борити против захтева тзв. Косова у СЕ
20. мај 2022.
Министар спољних послова Србије поручио је да је данашње, 132. заседање Комитета министара Савета Европе, била прилика да се јасно изложе наши ставови по питању ситуације у Украјини и проблема који ће се у будућем времену наћи пред СЕ, а то је захтев тзв. Косова за чланство у овој организацији.
Селаковић је истакао да је тим поводом у Торину разговарао са генералном секретарком СЕ Маријом Пејчиновић Бурић, која је, како је подсетио, показала велико разумевање за наше ставове још када је почетком године бавила у званичној посети Србији, а министар је навео и да је разговарао са министрима спољних послова Данске, Ирске, Исланда, Азербејџана, Јерменије, Грузије, Молдавије, као и заменицима шефова дипломатија Украјине и Словачке.
"Ово је била прилика да их ближе упознам са нашим ставовима и позицијом по питању захтева тзв. Косова за чланство у СЕ", рекао је Селаковић, указавши да је реч о убедљивој већини држава које су до сада увек биле на нашој страни и које су имале јасан и принципијелан став подршке територијалном интегритету и суверенитету Србије, док је, према речима министра, сусрет са колегама из Ирске и Исланда био мотивисан тиме што су те државе чланице Бироа комитета министара СЕ, додавши и да је Ирска данас од Италије преузела председавање Комитету министара СЕ за период од наредних шест месеци.
"И овом приликом Србија је потврдила да је једна од ретких европских држава која има врло јасне ставове по питању основних начела спољне политике, односно, да се руководи основним начелима Повеље УН, да поштује територијални интегритет и суверенитет других држава и да поштује међународно признате границе", рекао је Селаковић, нагласивши да су данас неки говорници, представници седам или осам држава, на један непринципијелан начин говорили о поштовању територијалног интегритета и суверенитета неких европских држава, док неке друге државе чији је територијални интегритет нарушен, као што је Србија, нису ни поменули.
Селаковић је казао да је евентуални захтев за пријем Приштине у СЕ директно у супротности са најмање два члана Статута СЕ, указавши да је то је акт који је у супротности са Резолуцијом СБУН 1244, као и да је то акт директно уперен против очувања јединства СЕ, а да је јединство међу државама једно од кључних начела које је дефинисано Сатутом СЕ.
"Свака врста аргументације да је тзв. Косово 'црна рупа' у Европи, где апсолутно није присутан СЕ са свим оним вредностима које заступа, није тачна, јер СЕ се у статусно неутралном присуству налази и на територији наше јужне покрајине, где учествује у организацији и спровођењу различитих пројеката", рекао је Селаковић поновивши да то никако не може да буде аргумент који користи супротна страна.
"Уколико дође до развоја ситуације у том смеру, Србија ће се свим дипломатским и политичким средствима борити против тога, а уверен сам да у тој борби нећемо бити сами", закључио је Селаковић.
Извор/Фото: www.mfa.gov.rs
Селаковић: Захтев тзв. Косова за чланство у СЕ у супротности са правилима и нормама ове организације
20. мај 2022.
Министар спољних послова Србије Никола Селаковић учествовао је данас на 132. Министарском састанку Савета Европе који се одржава у Торину.
У обраћању Селаковић је подвукао да се спољна политика Србије заснива на поштовању начела међународног права, територијалног интегритета и политичке независности држава, као и да сматрамо веома погрешним нарушавање ових принципа у случају било које државе, али и у случају Србије.
„Наш однос према овим принципима је веома јасан. Иако се чини да су неке државе вођене начелом „Quod licet Iovi non licet bovi" (Што приличи богу, не приличи волу), Србија остаје посвећена основним принципима међународног права“, нагласио је министар. Он је додао да је поштовање ових принципа данас важније него икада, уједно, указавши и да Комитет министара Савета Европе у својим одлукама и декларацијама често експлицитно инсистира на њима.
„Разматрање захтева тзв. Косова за чланство у Организацији, који је правно недопустив, довело би у питање њен кредибилитет. Нагласићу да је овакав потез Приштине за нас апсолутно неприхватљив, а на грубо кршење нашег територијалног интегритета бићемо принуђени да снажно одговоримо свим расположивим дипломатским средствима“, истакао је Селаковић.
Министар је навео да Србија подржава сваки ангажман Савета Европе на КиМ који има за циљ унапређење стандарда у домену људских права, владавине права и демократије, а који је у складу са Резолуцијом Савета Безбедности УН 1244 и статусно неутралним приступом Савета Европе.
Према речима министра, приштинске власти нису показале заинтересованост за поштовање обавеза преузетих у дијалогу у Бриселу, посебно када је у питању заштита права Срба и других неалбанских заједница, на шта се константно упозорава и у извештајима генералног секретара УН о раду УНМИК-а.
„Захтев за чланство за Приштину представља политички циљ, а не вредносно опредељење и јесте покушај да се ова организација злоупотреби. То је дубоко у супротности са нормама и правилима Савета Европе, других међународних организација и међународног права“, истакао је шеф српске дипломатије, додавши да је ово још један јасан показатељ да Приштина нема намеру да до било каквог решења долази путем дијалога, већ се по ко зна који пут одлучила за унилатерални приступ.
Селаковић је казао да се Србија залаже и промовише начела и вредности Савета Европе, указујући да је то важан сегмент нашег пута ка чланству у ЕУ, којем смо у потпуности посвећени.
Министар је нагласио да Србија са посебном пажњом прати последице трагедије у Украјини, пре свега на цивилно становништво, као и да ће наставити да пружа хуманитарну помоћ и уточиште онима који се нађу на територији наше земље.
Извор/Фото: www.mfa.gov.rs
Дан уставности Норвешке, амб. Петровић са премијером Стореом
18.05.2022.
Амбасадор Драган Петровић сусрео се данас на прослави Дана уставности Краљевине Норвешке са премијером Јонасом Гаром Стореом. Норвешки премијер се том приликом осврнуо на веома добар разговор који је недавно имао са председником Републике Србије Александром Вучићем, као и на садржајне билатералне односе између држава и историјски блиске везе између два народа. Непосредно пред традиционални школски дефиле, амбасадор Петровић уписао је у протокол у палати краља Харалда В честитику поводом норвешког националног празника.
Дан српске културе у Ослу
16.05.2022.
Амбасадор Драган Петровић говорио је о српско – норвешком пријатељству и историјским везама 15. маја на манифестацији Дан српске културе, одржаној у парку - галерији Росеслотет изнад Осла.
Уметнички програм су осмислили и извели чланови Српског друштва Рас из Осла, заједно са фоклорном секцијом, а гости су имали прилику да пробају и многе српске специјалитете.
Ове године, у оквиру Дана културе, норвешкој публици су се поред Србије представили и Шведска, Украјина, Азербејџан, Казахстан и Турска.
Обележавање парохијске славе у Ослу
13.05.2022.
Амбасадор Драган Петровић присуствовао је 12. маја 2022. године прослави храмовне славе Светог Василија Острошког у Ослу. Сечењем славског колача и пригодним програмом чланова етно певачке и фолклорне секције Српског друштва Рас, обележeна је 30. годишњица парохије која окупља више од шест хиљада чланова.
Селаковић: Србија активно укључена у сузбијање тероризма, радикализма и екстремизма
11.5.2022.
Министар спољних послова Србије Никола Селаковић учествовао је данас у Маракешу на Министарском састанку Глобалне коалиције за борбу против ИСИЛ-а.
Селаковић је поручио да се Србија залаже за мултилатерални аспект борбе против тероризма и да сматра да Уједињене нације треба да буду кључни форум за међународну сарадњу на овом пољу.
Министар је навео да наша земља испуњава све међународне обавезе у контексту спровођења резолуција Савета безбедности УН, а посебно оних које се односе на увођење ембарга на извоз наоружања, укључујући и забране које се односе на недржавне актере, терористичке организације и са њима повезане појединце, посебно напоменувши и да је Србија потписница 15 међународних конвенција за борбу против тероризма.
„Учествујући у мултинационалним мисијама за одржавање мира у оквиру УН и ЕУ, Србија на конкретан начин доприноси очувању регионалне и глобалне безбедности“, рекао је Селаковић, одавши почаст припаднику Војске Србије, потпуковнику Дејану Станојевићу и његовим колегама, који су 29. марта трагично изгубили живот у мисији Уједињених нација у Демократској Републици Конго.
„Србија не умањује значај и важност других међународних форума, због чега се од самог почетка придружила Глобалној коалицији и несебично даје свој допринос међународним напорима у борби против ИСИЛ, превасходно кроз различите форме донација у војној опреми и муницији и учествовањем у обукама безбедносних снага Ирака“, нагласио је министар и додао да Србија, као земља кандидат за чланство у Европској унији, пун допринос даје активним учешћем у оквиру европских политика у борби против тероризма, а има и развијену стратешку сарадњу са ЕУРОПОЛ-ом.
Министар је посебно нагласио да Србија има инструменте у свом кривичном законодавству да спречи и казни подстицање, организовање и учешће својих грађана у ратовима или сукобима у страним државама, те је информисао и да су правосудни органи Србије окончали поступке против 7 лица која су била ангажована на страним ратиштима, а да у току је више истрага против лица повезаних са терористичким деловањем.
Шеф српске дипломатије поручио је да је борба против тероризма, радикализма и екстремизма од приоритетног значаја, и да је Србија активно укључена у сузбијање тих изазова и претњи на домаћем, регионалном и међународном плану.
Посета студената завршне године студија норвешког језика
09.05.2022.
Амбасаду Републике Србије у Ослу 9. маја 2022. године посетили су студенти завршне године студија норвешког језика на Филолошком факултету Универзитета у Београду, који су са својим професорима боравили у посети Ослу. У срдачној атмосфери разговарано је о академској сарадњи између два Универзитета, а посета је искоришћена и за размену искустава са представницима норвешког огранка Организације српских студената у иностранству. Кратак историјски осврт на српско-норвешко пријатељство и дугу традицију у лингвистичкој сарадњи представио је новинар Саша Димитријевић, дугогодишњи дописник из Норвешке.
Oбележавања Дана победе над фашизмом
09.05.2022.
Поводом обележавања Дана победе над фашизмом, амбасадор Петровић положио је 9. маја венац на споменик у Ослу подигнут у знак сећања на страдање наших интернираца у Другом светском рату.
Телефонски разговор са председником Владе Краљевине Норвешке
06.05.2022.
Председник Републике Србије Александар Вучић разговарао је данас телефоном са председником Владе Краљевине Норвешке Јонасом Гаром Стореом, са којим је разменио мишљења о билатералним односима, развоју економске сарадње, реформским процесима и европским интеграцијама Србије.
Председник Вучић је оценио односе Србије и Норвешке као веома добре и садржајне на свим пољима и нагласио да постоји простор за унапређење политичког дијалога на највишем и високом нивоу, укључујући и економску сарадњу између две земље. У том смислу, председник је истакао значај Српско-норвешког пословног форума и могућностима за сарадњу које он отвара. Председник је током разговора позвао норвешке инвеститоре да у наредном периоду појачају присуство на нашем тржишту.
Говорећи о европском путу Србије, председник Вучић је истакао да, иако Краљевина Норвешка није чланица Европске уније, многи сегменти наше билатералне сарадње имају посебан значај за наш процес евроинтеграција, поготово у областима у којима је Норвешка помогла Србији својим искуствима у хармонизацији стандарда и прописа са ЕУ.
Говорећи о дијалогу Београда и Приштине, председник је поновио да он за Србију представља једини прави пут за налажење компромисног решења и додао да Београд остаје у потпуности посвећен том процесу у циљу очувања мира и стабилности у целом региону.
Двојица државника су разговарали и о актуелним збивањима на светској политичкој сцени, при чему је председник Вучић поновио принципијелне ставове Србије.
Извор/Фото: www.predsednik.rs
Концерт у Драмену 1. Маја 2022. године.
04.05.2022.
Амбасадор Драган Петровић присуствовао је 1. маја концерту Ирине Митровић (клавир), Андјелке Јаковљевић (сопран) и Софије Павловић (виолина), српских уметница које живе и раде у Норвешкој, које су у пуном аудиторијуму галерије Атина у Драмену извеле дела познатих српских композиторки Вере Миланковић, Нинете Аврамовић-Лончар, Александре Степановић, Јоване Филиповић, Александре Вребалов, Исидоре Жебељан, Љубице Марић и Доротее Вејновић.
Нерадни дани у Амбасади Р. Србије у Ослу
29.04.2022.
Због обележавња државног празника, Амбасада Републике Србије у К. Норвешкој неће радити 2. и 3. маја 2022. године.
За хитне случајеве, дежурни број телефона Амбасаде је + 47 / 953 65 811
Одлуке о суфинансирању пројеката који доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре
12.04.2022.
Министар спољних послова Никола Селаковић донео је Одлуку о суфинансирању пројеката који доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре, по конкурсу који је био отворен од 23. фебруара до 9. марта 2022. године.
Сусрет амбасадора Драгана Петровића са Хенриком Либелом
06.04.2022.
Амбасадор Драган Петровић састао се данас са Хенриком Либелом, који је Амбасади Републике Србије у Ослу поклонио часопис „La Serbie Glorieuse“ из 1917. године, у изузетно очуваном стању. Ова збирка чланака и фотографија, која се три генерације налазила у породичној библиотеци, сведочи о страдању, али и о храбрости и херојству српског народа током Великог рата.
Обележавање Месеца Франкофоније
28.03.2022.
Амбасада Републике Србије у Ослу учествовала је на завршној вечери у склопу обележавања Месеца Франкофоније у Норвешкој.
Амбасада је на свом штанду представила домаће специјалитете и промотивни туристички материјал.
Своје штандове представиле су и амбасаде Француске, Туниса, Марока, Канаде, Швајцарске, Египта, Румуније, Р. Кореје, Мађарске и Вијетнама.
Амбасадаор Д. Петровић учествовао је у промотивном видео материјалу у којем је група амбасадора у Норвешкој говорила о вредностима на којима почива Међународна организација Франкофоније.
Амбасадор Петровић са репрезентативцима Србије у стрељаштву
28.03.2022.
Амбасадор Драган Петровић обишао је репрезентативце Републике Србије, који су у норвешком граду Хамару учествовали на Европском првенству у стрељаштву. Амбасадор Петровић присуствовао је финалној борби у којој је осамнаестогодишња Теодора Вукојевић освојила своје прво сениорско злато.
Шампионски низ и једно од најбољих репрезентативних издања на оваквом такмичењу настављен је освајањем још једног злата женске екипе, као и два сребра и једног бронзаног одличја у категорији парова, односно индивидуално, док су јуниори освојили два сребра и две бронзане медаље.
Посета амбасадора Д. Петровића Фредрикстаду
28.03.2022.
Амбасадор Драган Петровић на позив Удружења Срба и пријатеља „Михајло Пупин“ посетио је 26. марта 2022. године Фредрикстад. Ученици српске допунске школе која је у сарадњи Удружења, Амбасаде и Министарства просвете, науке и технолошког развоја почела са радом ове школске године, припремили су приредбу на којој су представљене српске и норвешке дечије и народне игре. Дружење са нашом дијаспором на југу Норвешке настављено је уз такмичење у кувању српских специјалитета.
Учешће репрезентација Р. Србије у парастрељаштву на европском првенству у Хамару
17.03.2022.
Амбасадор Драган Петровић обишао је јуче репрезентативце Републике Србије у парастрељаштву, који се у норвешком граду Хамару са великим успехом такмиче на Европском првенству у гађању ваздушном пушком и ваздушним пиштољем на 10 метара. Прва два дана такмичења, које се одржава од 13. до 18. марта, наши репрезентативци освојили су чак три златне и једну бронзану медаљу у индивидуалним и екипним категоријама. У Хамару је са репрезентативцима боравио и председник Параолимпијског комитета Србије , господин Зоран Мићовић.
ПРИЈАВЉИВАЊЕ ЗА ГЛАСАЊЕ НА ИЗБОРИМА 3. АПРИЛА 2022. ГОДИНЕ
17.02.2022.
Амбасада Републике Србије у Краљевини Норвешкој обавештава да је председник Р. Србије А. Вучић донео одлуку о расписивању избора за посланике Народне скупштине, који ће бити одржани 3. априла 2022. године.
Позивамо све држављане Републике Србије са боравком у Краљевини Норвешкој и Републици Исланд да се пријаве Амбасади Републике Србије у Ослу ради уписа у бирачки списак за гласаче који бораве у иностранству. Пријаве се примају до 12. марта 2022. године до поноћи.
Попуњен и потписан формулар, заједно са копијом важећег пасоша или личне карте Републике Србије, доставите Амбасади Републике Србије у Ослу, поштом, факсом или електронском поштом на:
Адреса: Embassy of the Republic of Serbia, Munkedamsveien 59B, 0270 Oslo,
Факс: +47 22 83 83 14
Е-mail: izbori2022@serbianembassy.no
Да ли сте уписани у Јединствени бирачки списак проверите на линку:
Уколико лице није уписано у Јединствени бирачки списак, захтев за упис подноси се Амбасади Републике Србије у Ослу.
Образац захтева за упис у Јединствени бирачки списак преузмите ОВДЕ.
У овом случају, Амбасади се, на горе наведене адресе, истовремено подносе: Захтев за упис у Јединствени бирачки списак и Захтев за упис у бирачки списак података да ће лице гласати у иностранству са копијом једног од важећих личних докумената Републике Србије.
Како би били у прилици да се изјашњавају на предстојећим изборима, неопходно је да сви наши држављани који бораве у Норвешкој и на Исланду благовремено поднесу пријаве за гласање. За гласање се могу пријавити и наши држављани који ће у време избора туристички боравити у овим земљама. Гласачко место ће бити отворено под условом да је пријављено минимум 100 гласача.
Уколико у року од 48 сати од подношења захтева не добијете одговор од амбасаде, молимо да нас контактирате телефонским путем на број + 47 / 23 11 52 20.
Састанак амбасадора Д. Петровића са А. Хуитфелт, министарком спољних послова Норвешке
11.03.2022.
Амбасадор Драган Петровић састао се данас поводом обележевања 105 година од успостављања дипломатских односа између Републике Србије и Краљевине Норвешке са министарком спољних послова Аникен Хуитфелт.
Саговорници су се у срдачном разговору осврнули на дугу историју и пријатељство између два народа, које је додатно учвршћено током Другог светског рата, као и на бројне области билатералне сарадње.
Амбасадор Петровић информисао је министарку о напретку Србије у процесу европских интеграција и регионалној сарадњи на Западном Балкану и захвалио на преданом ангажовању Норвешке у Савету безбедности Уједињених нација.
Избори - видео РИК-а о гласању у иностранству
10.032022.
Државни секретар у Министарству спољних послова Немања Старовић одржао је студентима међународних односа Универзитета у Ослу предавање „Спољна политика Републике Србије и питање Косова Метохије"
08.03.2022.
Старовић је упознао студенте са историјским, географским и геостратешким положајем Србије, а представивши некадашњи положај Србије у оквиру СФРЈ, објаснио је хронологију политичких дешавања на овим просторима током деведесетих година прошлог века и узроке и последице НАТО агресије на СР Југославију.
Посебну пажњу државни секретар посветио је питању Косова и Метохије, почевши од декларације о независности тзв. „Косова" из фебруара 2008. године, апострофирајући да је она донета противно не само међународном праву и Завршном акту из Хелсинкија, већ и резолуцији СБ УН 1244. Старовић је посебно говорио о погрому српског становништва, нашем културном наслеђу на КиМ, као и о актуелном положају Срба и њихове имовине у јужној српској покрајини.
Државни секретар је информисао норвешке студенте и о европском путу Србије, нашем економском напретку и успешним реформама у многим областима спроведеним у претходних седам година. Такође, говорио је о значају регионалне сарадње и стабилности, посебно истакавши предности иницијативе „Отворени Балкан“.
Данашњем предавању у Министарству присуствовао је 81 студент Универзитета из Осла, којима је то био саставни део студијског путовања и посете нашој земљи.
Хуманитарна акција организације Håp-Нада
24.02.2022.
Хуманитарна организација Håp-Нада (www.hope-hjelpeorganisasjonen.com) позива децу широм света, узраста од 5 до 18 година, да се пријаве на онлајн такмичење Буди звезда-буди нада.
Ако знате да певате, цртате, свирате неки инструмент или имате неки други таленат, пошаљите видео снимак на мејл budi-zveza@hotmail.com уз своје име и презиме, школу и разред који похађате и град из којег долазите. Уз потврду пријема мејла, добија се образац сагласности родитеља за објављивање видео садржаја наYouTube каналу Буди звезда-буди нада и такмичарски број.
Публика гласа, а сав приход намењен је деци којој је потребно лечење, регистрованој у фондацији Буди хуман.
Гласање за фаворите и уплате могу се извршити преко платформе Donorbox, а у Норвешкој и преко Vipps на 91945.
Budi Zvezda-Budi Nada - YouTube
Одлуке о расписивању конкурса за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре
24.02.2022.
Обавештавамо да је МСП Н. Селаковић 14. фебруара о.г. донео одлуке бр. 51/30-2022/01 и бр. 52/30-2022/01 о расписивању конкурса за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре.
Увид у расписане конкурсе за суфинансирање пројеката можете извршити на следећим линковима:
ПРЕДАВАЊЕ АМБАСАДОРА ДРАГАНА ПЕТРОВИЋА НА УНИВЕРЗИТЕТУ У ОСЛУ
18.02.2022.
Амбасадор Драган Петровић одржао је 17. фебруара током посете Универзитету у Ослу предавање студентима међународних односа, којом приликом је говорио о политичкој ситуацији у Србији, економском напретку земље и сталним напорима за јачање сарадње у региону, попут иницијативе Open Balkan.
Посебно се осврнуо на питања билатералне сарадње у области привреде и образовања, као и на блиске везе између појединих градова и региона Србије и Норвешке.
Том приликом, о успешној сарадњи ове реномиране високошколске установе са Универзитетом у Београду говорио је и ректор Свеин Столен, поделивши позитивне утиске приликом боравка у Србији.
Дан државности Републике Србије - Сретење
15.02.2022.
Министар спољних послова Републике Србије Никола Селаковић упутио је честитку грађанима и грађанкама Србије поводом обележавања Дана државности Србије, у којој се каже:
"Све што имамо данас не би постојало без Сретења 1804. године у Марићевића јарузи крај Тополе. Тада смо и ми и наша држава постали могући захваљујући херојству предака и њиховој свести да је слобода важнија од свега. И баш као што су се Карађорђеви устаници окупили да би се изборили за слободу и васкрс српске државе, тако и данас као нација будимо уједињени у борби за Србију будућности. То дугујемо нашим прецима, али пре свега нашим потомцима.
Србија је данас међу најбрже растућим економијама Европе. Учинили смо је земљом брзих саобраћајница, снажне привреде, савремених технологија. Након година стагнирања и заостајања ухватили смо корак са светом и постали мотор развоја читавог региона.
Број пријатеља Србије се умножава, а они који у прошлости нису увек имали слуха за наше државне и националне интересе, данас су спремни да нас саслушају, јер Србија се као успешна демократска држава за то изборила.
Симболика Сретења није нешто због чега треба да се као народ осећамо супериорно, али је свакако основ да се не осећамо мање вредно од неких у нашем ближем или даљем окружењу. Србија и српски народ и данас једнако воле слободу и имају исту жељу, да своје друштво уреде на најнапреднијим цивилизацијским тековинама. На то нас обавезују и небројене жртве наших сународника који су своје животе уградили у темеље ове државе – да би наш народ био свој на своме, да би растао и напредовао.
На овај велики дан, сетимо се славних предака, свих оних који су положили живот да би Србија постојала, и заветујмо се да живимо за то да она свакога дана буде боља и успешнија. Наша борба данас мора бити демократска, наше кубуре и јатагани биће знање и вредан рад, а наша џебана слога и стрпљење. Стабилност и мир су услов нашег успеха.
Сретнимо се на Сретење за нашу Србију, земљу вредних и успешних људи, на коју би наши славни преци били поносни, а коју ће наша деца волети и за њу се борити свим срцем. Срећан Дан државности."
Београд добија Центар за четврту индустријску револуцију
7. фебруар 2022.
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић присуствовала је данас у Женеви потписивању Споразума о успостављању центра Светског економског форума за четврту индустријску револуцију у Србији, првог таквог у региону Западног Балкана.
Споразум су у седишту тог форума потписали директор Канцеларије за информационе технологије и електронску управу Владе Србије Михаило Јовановић и извршни директор задужен за центре Светског економског форума за четврту индустријску револуцију Џереми Јургенс.
Поменути центар у Србији биће 16. у мрежи центара Светског економског форума у свету и први у региону Западног Балкана.
Нови центар почеће са радом 1. марта, а функционисаће као непрофитна организација и платформа за јавно-приватно партнерство и сарадњу за четврту индустријску револуцију, док ће фокус рада бити на вештачкој интелигенцији и биоинжењерингу.
Овај центар ће радити у оквиру Канцеларије за ИТ и електронску управу Владе Србије, а сарађиваће са научним институтима, државним установама и приватним сектором.
Потписивању овог документа присуствовали су и оснивач и извршни директор Светског економског форума Клаус Шваб и председник тог форума Борге Бренде, са којима се Брнабић претходно састала.
Извор/Фото: Танјуг
ОСЛО-Конференција „Крвави пут-којим путем даље“
03.02.2022.
Амбасадор Драган Петровић учествовао је на конференцији „Крвави пут-којим путем даље“ која је у организацији фондације „Култура сећања“ и Савеза српских удружења одржана у Јеврејском музеју у Ослу 2. фебруара 2022. године.
На конференцији посвећеној страдалим српским интернирцима у Другом светском рату у окупираној Норвешкој, говорили су еминентни норвешки историчари Кнут Флувик Туресен, Фин Ренебу и новинар Саша Димитријевић, аутор књиге „Varden”. Приказан је документарни филм „Крст од крви“ аутора Симе Брдара и најављено је ново остварење „Логор смрти у Карашјоку“ који ће српској и норвешкој публици бити приказан у склопу овогодишњег обележавања 80. годишњице од доласка првих српских интернираца у Норвешку. Председник Друштва пријатељства Норвешка-ЗБ Ралф Фјeлестад, обратио се учесницима конференције видео поруком, најављујући низ манифестација посвећених обележавњу годишњице доласка интернираца.
Амбасадор Петровић поздравио је присутне учеснике, подестивши да је у окупирану Норвешку током Другог светског рата доведено преко 4000 интернираца, од којих су већина били Срби, а више од половине је страдало у логорима широм земље. Амбасадор је изразио посебну захвалност норвешком народу на свесрдној помоћи нашим интернирцима упркос ризику по сопствени живот, као и на континуираној пажњи коју надлежне институције посвећују очувању меморијала који сведоче о невиним жртвама фашизма.
Посета Удружењу „Свети Сава“
31.01.2022.
На позив Удружења „Свети Сава“ амбасадор Драган Петровић присуствовао је обележавању славе Удружења, које окупља нашу дијаспору из Сандефјорда и околине.
Полазници српске допунске школе, припремили су са наставницом Маријом Дамњановић Димитријевић, пригодан програм посвећен Светом Сави, а парохија Свети Василије Острошки из Осла обезбедила је свим ученицима светосавске пакетиће.
Амбасадор Петровић поздравио је све присутне и пожелео успешан рад ученицима српске допунске школе, које широм Норвешке похађа преко четири стотине деце. Сусрет је искоришћен за разговор о питањима од значаја за положај срспске дијаспоре у Краљевини Норвешкој.
ГЛАСАЊЕ У АМБАСАДИ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ У ОСЛУ НА РЕФЕРЕНДУМУ 16.01.2022.
31.12.2021.
Републичка изборна комисија донела је Решење у складу са којим ће у Амбасади Републике Србије у Ослу бити отворено гласачко место на републичком референдуму, расписаном за 16.01.2022. године.
Право гласа имају сви наши држављани који су се пријавили преко Амбасаде Републике Србије у Ослу и добили Решење о упису у Јединствени бирачки списак по месту боравишта у иностранству.
Гласачко место биће отворено 16. јануара 2022. године од 07-20 часова у просторијама Амбасаде, Munkedamsveien 59B, 0270 Oslo, уз поштовање важећих епидемиолошких мера (обавезно ношење маске и прописана раздаљина).
Као доказ идентитета, на гласање је потребно понети важећу личну карту или пасош Републике Србије.
Оn-line концерт деветогодишњег композитора Андреја Стојановића
29.12.2021.
Амбасада Републике Србије у Ослу вас позива да на Божић, 7. јануара 2022. године у 18.00 часова, заједно погледамо on-line концерт деветогодишњег композитора Андреја Стојановића на YouTube каналу
Наш Андреј ће заједно са римским оркестром „Citta di Roma“, пијанисткињом Кристианом Пегораром и под диригентском палицом маестра Лоренца Порција, представити своје композиције Валцер за Нарни, Сонатину бр1, Валцер за Иванку, Варијације бр 1: Мама и тата ја вас много волим, Новогодишњи марш и Симфонију бр 1.
Расписивању републичког референдума ради потврђивања Акта о промени Устава Републике Србије
02.12.2021.
Амбасада Републике Србије у Краљевини Норвешкој обавештава да је председник Народне скупштине Републике Србије Ивица Дачић потписао Одлуку о расписивању републичког референдума ради потврђивања Акта о промени Устава Републике Србије, који ће бити одржан 16. јануара 2022. године.
Министарство државне управе и локалне самоуправе издало је Обавештење за бираче који имају боравиште у иностранству о остваривању бирачког права на републичком референдуму, које је доступно на следећем линку:
Увид у јединствени бирачки списак (ЈБС) може се извршити електронским путем, уношењем података о јединственом матичном броју грађана и регистарском броју личне карте на званичној страници Министарства државне управе и локалне самоуправе:
Држављани Републике Србије са бирачким правом, који бораве у Краљевини Норвешкој или Републици Исланд, могу поднети захтев за гласање на предстојећем референдуму преко Амбасаде Републике Србије у Ослу, најкасније до поноћи 25. децембра 2021. године.
Формулар захтева за упис у бирачки списак податка да ће бирач гласати у иностранству можете преузети ОВДЕ.
Потписан формулар, заједно са копијом важећег пасоша, личне карте или возачке дозволе Р. Србије потребно је до назначеног рока доставити Амбасади Републике Србије у Ослу поштом, факсом или мејлом.
Адреса:
Embassy of the Republic of Serbia, Munkedamsveien 59B, 0270 Oslo
Факс (0047) 2283-8314
E-mail: ambasada@serbianembassy.no
Лице које је држављанин Р. Србије и има пребивалиште у Републици Србији, а није уписано у јединствени бирачки списак, потребно је да преко Амбасаде поднесе захтев за упис у ЈБС.
Формулар захтева за упис у јединствени бирачки списак можете преузети ОВДЕ.
Тек након што захтев буде решен, односно надлежни орган донесе решење о упису у ЈБС, дипломатско-конзуларно представништво може примити и процесуирати захтев за гласање у иностранству.
Напомена: гласачко место ће бити отворено под условом да је пријављено минимум 100 гласача.
Амбасадор Драган Петровић - посета Бергену
20.12.2021.
Aмбасадор Драган Петровић посетио је Берген 17. децембра 2021. године, где се сусрео са градоначелником Рунеом Бакервиком. Током срдачног сусрета разговарано је о могућностима за унапређење економске и културне сарадње Републике Србије са овим делом Норвешке.
Заједно са представницима Друштва Срба и пријатеља Србије из Бергена, амбасадор Петровић обишао је спомен обележје у месту Ос, које су локалне власти подигле у знак сећања на страдање 30 интернираца, као и спомен обележје у порти Руске православне цркве у Бергену из 2017. године, посвећено свим жртвама страдалим у нацистичким логорима у Норвешкој током Другог светског рата.
За време одвојеног сусрета са члановима Друштва Срба и пријатеља Србије, разговарано је о изазовима у функционисању удружења, плановима за наредну годину, као и могућностима за увођење додатне наставе на српском језику.
Посета Лилехамеру
25.11.2021.
Амбасадор Петровић посетио је 24. новембра олимпијски Лилехамер, где одржан сусрет са члановима Удружења Срба „Косово и Метохија“, које предводи Весна Брин. Током сусрета разговарано је о текућим активностима урдужења, могућностима заједничког анагажовања са амабасадом и другим удружењима Срба у Норвешкој, као и будућим плановима, између осталог и за покретање допунске наставе за најмлађе у наредној школској години. Први саветник И. Жарин том приликом одговарала је и на различита питања сународника везана за конзуларну проблематику.
Одвојени сусрет одржан је и са наставницима и полазницима Академије Нансен који похађају курс из области међународних односа, међу којима је и троје студената из Србије, на тему актуелних дешавања у нашој земљи, региону Западног Балкана и процесу евроинтеграција.
Посета Лилехамеру окончана је веома посећеним наступом српског пијанисте Стефана Ивковића, који је извео дела норвешких и словенских композитора.
Одлуке о додели националних признања за изузетан допринос, резултате и заслуге у области остваривања сарадње и јачања веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону
17.11.2021.
Обавештавамо да је по основу овлашћења МСП бр. 1514-1/12 од 08. септембра о.г, државни секретар Н. Старовић, 29. октобра о.г. донео одлуку бр. 334-5/30-2021/01 о додели националних признања за изузетан допринос, резултате и заслуге у области остваривања сарадње и јачања веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону.
Увид у објављену одлуку као и у списак свих пристиглих пријава за доделу националних признања можете остварити на следећим линковима:
Важна улога Унеска за очување српске баштине на Космету
12. новембар 2021. године
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас да су тешки примери угрожавања српског културног, историјског и духовног наслеђа на Косову и Метохији доказ колико је битна улога Унеска у заштити и очувању баштине.
Брнабић је, на 41. заседању Генералне конференције Унеска у Паризу, нагласила да су четири драгуља српске средњовековне културне баштине на Космету – Високи Дечани, Пећка патријаршија, Грачаница и Богородица Љевишка, очувани захваљујући томе што су уписани на листу угрожене светске баштине, али да је још стотине локалитета и споменика угрожено.
Српска баштина на Косову и Метохији је од немерљиве важности не само за национални идентитет Србије, већ и као део цењене европске и светске баштине, подвукла је она.
Премијерка је указала на приврженост Србије основним принципима Унеска – дијалогу и консензусу, утемељеним у Повељи УН и Уставу Унеска, због чега се ми континуирано залажемо за деполитизацију ове организације.
Амбасадор Драган Петровић предао је 10. новембра 2021. године, током церемоније у Рејкјавику, акредитивна писма председнику Исланда Гвиднију Јоханесону, којима га је председник Александар Вучић именовао за амбасадора Републике Србије у Републици Исланд, са седиштем у Ослу.
Током сусрета, председник Јоханесон посебно је указао на допринос представника српске заједнице дешавањима на Исланду у области спорта и културе. У разговору је такође изражен обострани интерес за унапређењетрговинске размене и привредне сарадње, нарочито у областима коришћења геотермалних извора, обновљиве енергије и заштите животне средине.
Амбасадор Петровић информисао је председника Јоханесона о економским потенцијалима Србије, процесу евроинтеграција, као и регионалној сарадњи за коју се наша земља залаже, и позвао на јачање присуства и улагања исландских привредника у поменутом областима.
За време боравка у Рејкјавику, амбасадор Петровић имао је и одвојене сусрете са министарком индустрије, иновација и туризма Тордис Колбрун Гилфадотир, званичницима Министарства спољних послова, као и представницима српске дијаспоре на Исланду.
Обраћање председника Републике Србије на конференцији Уједињених нација о климатским променама COP26 одржаној у Глазгову
2. новембар 2021. године
"Ваше Екселенције,
уважени делегати,
драга Сара,
На самом почетку, осећам обавезу да се захвалим премијеру Борису Џонсону и Влади Њеног Величанства на изузетном гостопримству.
Имам привилегију да представљам Републику Србију на овом важном месту и на највишем светском форуму који се бави најважнијом темом данашњице – унапређењем климатске свести.
Сви смо сагласни да морамо да улажемо у климу и животну средину.
Исто тако, сви се слажемо да будуће генерације морају да се образују како не би поновиле грешке које смо ми направили, уништавајући једину планету која живот чини могућим.
Захваљујући ентузијазму ученика, наставника и родитеља, у Ослу је и ове године у парку Екеберг одржан традиционални крос РТС „У дијаспори“ који се организује под покровитељством Министарства просвете, науке и технолошког развоја.
На кросу је учествовало сто осам ученика који похађају допунску наставу на српском језику у Ослу и Јесхајму. Допунска школа у Ослу има 199 ученика распоређених у 12 група, а допунску наставу у Јесхајму прати 34 ученика распоређених у две групе.
Амбасадор Драган Петровић бодрио је такмичаре који су били подељени у групе формиране по годишту и полу. Било је право задовољство видети велики број деце и родитеља окупљених око српске заставе. На крају трке и лепог дружења, сви учесници кроса добили су дипломе.
Честитамо победницима и свим такмичарима и радујемо се новим дружењима са нашим најмлађим сународницима!
Прво депоновање пољопривредног семена из Р. Србије у Светски трезор на Свалбарду (Svalbard Global Seed Vault)
26.10.2021.
Амбасадор Драган Петровић је у име Републике Србије по први пут депоновао семе пољопривредних биљака у Светски трезор семена на Свалбарду. Депоновање деведесет шест наших најзначајнијих домаћих сорти пшенице, јечма, овса и ражи, одабраних од стране Института за ратарство и повртарство из Новог Сада, допринеће глобалним напорима да се обезбеди прехрамбена сигурност будућих генерација. У овој јединственој бази чува се преко милион узорака семена из скоро свих земаља света.
Домаћини церемоније коју су организовали представници Министарства пољопривреде и хране и Nordgen, који заједнички управљају трезором, изразили су задовољство што је Србија депоновала своје пољопривредно семе. Амбасадору је, у име Сандре Борк министарке пољопривреде и хране, уручен сертификат о депоновању.
Прво складиштење семена из Србије на Свалбарду реализовано је преко међународног пројекта чији је руководилац Институт за ратарство и повртарство из Новог Сада, а који финансира Фонд за расподелу добробити, и Међународни уговор о биљним и генетичким ресурсима за храну и пољопривреду - ФАО.
Одлуке о суфинансирању пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре
19.10.2021.
Обавештавамо да је по основу овлашћења МСП бр. 1514-1/12 од 08. септембра 2021. године, државни секретар Н. Старовић, 4. октобра о.г. донео одлуке бр. 324-308/30-2021/01 и бр. 325-170/30-2021/01 о о суфинансирању пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре.
Увид у објављене одлуке о суфинансирању пројеката можете остварити на следећим линковима:
Селаковић пред СБ УН: Дијалог и примена постигнутих договора једини прави пут за решавање отворених питања
15. октобар 2021. године
Говор министра спољних послова Србије Николе Селаковића на седници СБУН посвећеној раду УНМИК-а:
Поштовани председниче Савета безбедности,
Уважени чланови Савета безбедности,
Поштовани специјални представниче,
Желим да захвалим генералном секретару Уједињених нација Гутерешу и специјалном представнику генералног секретара и шефу УНМИК Танину на поднетом извештају и напорима који се улажу у спровођење мандата УНМИК. Захваљујем и члановима Савета безбедности на континуираној пажњи коју посвећују питању Косова и Метохије. Република Србија високо уважава активности Мисије Уједињених нација на Косову и Метохији и залаже се за њен што делотворнији рад у складу са резолуцијом Савета безбедности УН 1244 у несмањеном обиму, с циљем изградње и очувања трајног мира, стабилности и безбедности у Покрајини.
Амбасадор Републике Србије у Краљевини Норвешкој Драган Петровић састао се данас са норвешком министарком спољних послова Ине Ериксен Сореиде
29.09.2021.
У срдачном и отвореном разговору са задовољством је потврђено да су билатерални односи на високом нивоу и да обухватају све више области.
Амбасадор Петровић изразио је захвалност на континуираној помоћи коју Норвешка пружа Србији, кроз реализацију бројних пројеката, укључујући и оне у домену заштите животне средине, као и подршци у регионалној сарадњи и нашим европским интеграцијама.
Амбасадор Петровић најавио је да ће следеће године бити обележена 80. годишњица од довођења првих српских интернираца у Норвешку, изразивши очекивање да ће централној комеморацији присуствовати највиши норвешки званичници.
Телефонски разговор председника Вучића са генералним секретаром НАТО
26. септембар 2021. године
Председник Републике Србије Александар Вучић разговарао је данас телефоном са генералним секретаром НАТО Јенсом Столтенбергом поводом, како је генерални секретар рекао, забрињавајуће ситуације на северу Kосова и Метохије.
Председник Вучић је истакао да Србија апсолутно ничим, ни једним јединим својим потезом, није прекршила ни Бриселски споразум, ни Резолуцију 1244, нити је на било који начин угрозила очување мира.
„Седам дана траје потпуна окупација оклопним возилима севера Kосова и Метохије које спроводи Приштина и сви у међународној заједници „громогласно ћуте“, нагласио је председник Србије. „Ипак, сви су изненада забринути када на територији централне Србије угледају српске хеликоптере и авионе, јер ваљда не би требало да постоје, или не би смели да полете док им Kурти или неко из међународне заједнице то не одобри“, истиче председник Вучић.
Србија поштује све међународне споразуме које је потписала, Србија ће се увек понашати одговорно и озбиљно, али Србија и даље пита кад креће формирање ЗСО и када ће Kуртијеве оклопне јединице бити повучене са севера Kосова и Метохије.
На крају, уз захвалност генералном секретару Столтенбергу на коректном односу и жељи да саслуша српску страну, председник Вучић је поставио питање коју је то норму и међународни пропис Србија прекршила? Данас, јуче или било када?
Двојица саговорника договорили су да остану у сталном контакту због неопходности очувања мира и стабилности у целом региону.
Извор/Фото: www.predsednik.rs
Селаковић у Њујорку са 28 шефова дипломатије о економским успесима Србије и ситуацији на КиМ
25. септембар 2021. године
Министар спољних послова Србије Никола Селаковић изјавио је да је у Њујорку шефове дипломатије 28 држава упознао са економским успесима Србије, али и са ситуацијом на Kосову и Метохији, о чему је разговарао и са руским министром спољних послова Сергејем Лавровом, који му је рекао да можемо да рачунамо на подршку Руске Федерације када је реч о интересима Србије на KиМ.
Приштина озбиљно угрозила мир и регионалну стабилност
25. септембар 2021. године
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић упозорила је данас на то да је Приштина озбиљно угрозила локалну и регионалну стабилност након што је послала на север Космета тешко наоружане специјалне јединице које демонстрирају бруталност према мирном српском становништву.
Брнабић је говорила на генералној дебати светских лидера, у оквиру 76. заседања Генералне скупштине УН у Њујорку.
Председница Владе Брнабић на Глобалном Ковид-19 самиту у организацији Беле куће
22. септембар 2021. године
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић учествовала је данас видео-поруком на Глобалном Ковид-19 самиту у организацији Беле куће, који је отворио председник САД Џозеф Бајден.
На самиту видео-порукама учествује велики број светских лидера и званичника међународних организација, између осталих и генерални секретар УН Антонио Гутереш, председница Европске комисије Урсула фон дер Лејен, британски и канадски премијер Борис Џонсон и Џастин Трудо, немачка канцеларка Ангела Меркел и многи други
Одлука о суфинансирању пројеката који доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре - подршка оснивању нових школа и одељења допунске наставе српског језика у дијаспори
16.09.2021.
Донета је Одлука о суфинансирању пројеката који доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре - подршка оснивању нових школа и одељења допунске наставе српског језика у дијаспори, број 326-16/30-2021/01 од 15. септембра 2021. године, а по конкурсу који је био отворен од 22. јула до 06. августа о.г.
Увид у донету одлуку можете извршити на званичном интернет сајту Министарства спољних послова и Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону: www.mfa.gov.rs и www.dijaspora.gov.rs
Обележавање Дана српског јединства, слободе и националне заставе
15.09.2021.
Председник Републике Србије Александар Вучић присуствовао је данас централној манифестацији посвећеној обележавању Дана српског јединства, слободе и националне заставе на Савском тргу.
"Ваша Светости,поштовани члане председништва Босне и Херцеговине господине Додик,уважена председнице Републике Српске госпођо Цвијановић, уважени председниче Народне скупштине Републике Србије господине Дачићу, уважена председнице Владе Републике Србије госпођо Брнабић, Ваше екселенције, часни оци, драги пријатељи,
Краљ Петар Први Карађорђевић, уручио је јуна и новембра 1911. године 51 пуковску заставу својој војсци.
Ниједна, понављам ниједна, од тих застава није заробљена, што је преседан у историји модерног ратовања.
Јунаци којима је поверен задатак да се старају о тим заставама, прошли су све битке балканских и Првог светског рата, да би баш на данашњи дан 1918. године, јуришајући испод тих барјака, победоносно кренули у пробој Солунског фронта. Слава нашим великим, српским јунацима!
Нашим прецима, јунацима Колубаре, Цера, Куманова, носиоцима Карађорђеве звезде и Албанске споменице, српска тробојка, црвено-плаво-бела, била је и већа и важнија и преча од живота, јер их је опомињала да слобода Србије нема ни цену, ни алтернативу. Зато су барјактари гинули, али су заставе преживеле.
Због њих, због свих других који су под том заставом, под тим именом, за ту славу, дали животе, данас обележавамо Дан српског јединства, слободе и националне заставе, можда и најважнији наш празник, који нам јасно говори ко смо, одакле долазимо, и где идемо.
То је празник нашег идентитета, оног у којем се сједињују језик, култура, традиција, вера, али и вредности на којима почива читаво друштво, вредности које једну државу чине цивилизованом, уређеном, способном да памти, али и да зна шта јој је и зашто чинити.
Датум који смо изабрали, 15. септембар, је датум пробоја Солунског фронта, онај дан у којем, заједно, леже и наш бол и наша слава, који чине први део оне Ренанове дефиниције нације, по којој је она заснована на заједничкој патњи, слави у прошлости, али и заједничком плану за будућност.
Тог 15. септембра, 1918. године, једини план је била слобода, ка којој су српске трупе јурнуле уз чувену наредбу Живојина Мишића: У смрт, само не стајте! Напред, у отаџбину!
Тај дан је био први у низу истих таквих плебисцита, на којима смо, без обзира на крваву цену, бирали, наново и наново, Србију и њену слободу.
И данас је, баш зато, важно, да славећи све жртве, сваку кап крви коју су пролили, сваку кост коју су посејали, на још једном плебисциту усвојимо свој нови план за будућност. Ону, у којој ћемо стајати под истом заставом, знајући да је она застава слободе, и застава мира, али и застава будућности.
Застава нашег јединства у намери да сачувамо идентитет и право да будемо то што јесмо, један те исти народ, који не жели да било шта од било кога узме, да било кога угрози, него само да за себе издејствује исто оно право које признаје другима. Право на име, на историју, културу, језик, веру, традицију и право на постојање.
То је право на достојанство, право на сећање, али и право на оно на шта иначе нико не може да нас натера, а многи и даље покушавају, безуспешно - право да сами одлучимо и када ћемо и шта да заборавимо.
И себи, и другима.
Није увек све било сасвим светло током историје, и најчешће према нама самима, понекад и према другима, али, бар на овим просторима, не постоји нација која је прошла кроз толику таму, и ону гробну, нација која је поднела толику жртву да би угледала светло и постала нација, слободна.
Шта ћемо од свега тога да заборавимо, а многе ствари морамо, тек да не бисмо вечно живели у прошлости, може да буде искључиво наш избор, а не одлука било кога са стране.
И одмах да буде јасно, ову заставу, све оне који под њом и због ње леже, заставу нашег страдања, заставу наших костију, наших јама, логора, деце коју су нам узели, сасвим сигурно никада нећемо заборавити и са поносом ћемо је носити.
У њој, и то је још једна важна лекција коју морамо да научимо, јесу и све наше бесмислене поделе, сви пропали снови које смо сањали, свака грешка коју смо направили, али оно што у томе јесте битно је то да, и таква, та застава наша, представља оно јединство које се заснива на чињеници да нисмо савршени, да јесмо различити, али и да знамо да је лепота заједништва, лепота заставе, управо и у томе.
Баш зато, наша црвено-плаво-бела тробојка није никакав позив на једноумље, већ потпуно супротно супротно, на чување свих наших разлика под једном, истом заставом.
Под симболом слободе, идентитета, постојања, права на живот, јер то јесу услови за различитост.
Робови су сви исти, поробљени. Слободни људи се разликују, зато што су слободни.
И то је нешто што мора да важи за све људе на Балкану, без обзира на то где живе. Да буду слободни, у истој мери, са истим правима, са својим језиком, вером, културом и традицијом.
И није то никакав посебан српски свет, за који нас оптужују, то је, једноставно, свет слободних, свет оних са својим именом, са правом да гласно и без последица могу да га изговоре, увек, и на сваком месту.
Никада више за српску тробојку никоме нећемо да се извињавамо. Носићемо је са поносом увек, и свугде. За нас не постоји ништа важније и прече од јединства нашег народа.
И то, по нама, мора да важи за све народе на Балкану, без икаквих изузетака, а поготово без сталних покушаја да се некоме, Србима, пре свега, дозволи понекад име, али и да се, уз то име, дода и жиг кривице.
Овај наш празник јединства и слободе, ова наша застава,имају и ту улогу, они су доказ да то, бити Србин, не значи и бити крив, не значи носити терет осуде, већ, управо супротно, они говоре да уз то име иде понос.
Понос због Мишара, Делиграда, Ћеле куле, и Такова, Куманова, Милоша, Ђорђа, Михајла, понос због Колубаре, Цера, Кајмакчалана, понос због Петра и Александра, свих живота датих за један леп, најлепши покушај свих антифашиста да сачувамо слободу и у то најтеже време, али и због мученика из Пребиловаца, Јадовна, Јасеновца, које никада више не смемо да заборавимо, као што смо заборављали 70 година.
И то смо ми. То је Србија. То је нова Србија, другачија Србија, поносна Србија, која ни од кога ништа не тражи и која никога неће да моли, која само хоће да има права, баш као што имају сви остали, и ништа више, али и ништа мање.
То је језик, наш српски језик, језик и Меше Селимовића, и Иве Андрића, и Милоша Црњанског. То је култура коју смо стварали, то је вера без мржње, то је наше биће, то нас одређује и чини достојним народом.
То нам, на крају, даје снагу, наук, да у овом веку, чији темељи су нам данас у рукама, тражимо мир и да своју снагу, величину, откријемо у животу, у ономе што га чини бољим, у раду, у великим подухватима прављења путева и мостова, у повезивању, у фабрикама, новим болницама, у знању и вери да умемо, можемо, једнако, или више од свих других.
И као што се ми поносимо прецима који су за слободу давали животе, тако сутра наши потомци треба да се поносе нама, који их учимо како се за слободу живи и како се, у слободи, живи.
И треба да их научимо како се памти, и како се, само својом вољом, заборавља. Како се заслужује достојанство и како се поштује темељ.
А темељ јесте то име, Србија, под којим су толики непознати сахрањени. И та наша застава, у коју су уткали своје животе, да остану препознати. И слава, Отаџбина, која своју децу види, чује, и помаже, ма где она била.
Темељ је и овај празник, празник нашег идентитета, наше историје, али и наших различитости које, опет, дају и славу и бол у прошлости, и јасан план за будућност.
И хоћу да кажем велико хвала нашем народу у Републици Српској, хоћу да кажем и велико хвала његовим представницима, који су овде, хоћу да кажем велико хвала и нашем народу у Црној Гори и његовим представницима, онима који се не стиде да кажу да су Срби, хоћу да кажем и велико хвала нашем мученичком народу на Косову и Метохији, њиховим представницима, који су вечерас овде, са нама, али и да кажем велико хвала свима онима који данас нису смели да истакну своју, српску заставу због претњи њихових режима у региону, да им кажем хвала, јер знам да су њихова срца вечерас овде, са нама и да куцају за наш, за свој српски народ.
И дозволите ми, на крају, да кажем да оно што ћу да радим, колико год будем могао, свом снагом, свим срцем, свом душом, онолико времена колико је остало, водићу Србију да буде још јача, снажнија, да може да помогне Републици Српској, никада не дирајући у права Босне и Херцеговине, да помогнемо нашем народу и у Црној Гори, и на сваком месту, и да заштитимо сваког српског човека од прогона, да нам се никада више не понове ни Јасеновац, ни Јадовно, ни Пребиловци, ни Олуја, ни Бљесак, ни погроми из 2004. године. И то је наш завет!
Нека живи српско јединство, слобода наша и наша црвено-плаво-бела тробојка! Нека живи Република Српска!
Председник Вучић примиo акредитивна писма амбасадора који покривају Србију на нерезиденцијалној основи
06. септембар 2021.
Председнику Републике Србије Александру Вучићу су данас акредитивна писма предали амбасадори, који своје земље представљају на нерезиденцијалној основи, и то:
Њ.Е Асмахан Абдулхамид Ал-Токи, амбасадорка Републике Јемен
Њ.Е Јусуф Ахмед Хамед Алџабри, амбасадор Султаната Оман
Њ.Е Нада Кругер, амбасадорка Републике Намибије
Њ.Е Еудора Хилда Квартеј Корантенг, амбасадорка Републике Гане
Њ.Е Лино Зонзини, амбасадор Републике Сан Марино
Њ.Е Витаутас Пинкус, амбасадор Републике Литваније
Њ.Е Карменса Харамиљо Гутјерес, амбасадорка Републике Колумбије
Њ.Е Химена Каролина Арес Мора, амбасадорка Републике Чиле
Њ.Е Ахед Свеидат, амбасадор Хашемитске Краљевине Јордан
Њ.Е Есперанс Ндајизеје, амбасадорка Републике Бурунди
Њ.Е Марија Ерла Марелсдотир, амбасадорка Републике Исланд
Њ.Е Давид Дондуа, амбасадор Грузије
Њ.Е Олег Фирер, амбасадор Гренаде
Њ.Е Изулт Фицџералд, амбасадорка Ирске
Њ.Е Чед Блекмен, амбасадор Барбадоса
Њ.Е Франк Симафранка, амбасадор Републике Филипини
Њ.Е Гордон Паће Бонело, амбасадор Републике Малте
Њ.Е Зеинеб Ели Салем, амбасадорка Исламске Републике Мауританије
Њ.Е Осама Дахил Ал-Ахмади, амбасадор Краљевине Саудијске Арабије
Њ.Е Луис Фернандо Каранса Сифуентес, амбасадор Републике Гватемале
Њ.Е Џули Лимберопулос Косиори, амбасадорка Републике Панаме
Њ.Е Мохамед Шамим Ахсан, амбасадор Народне Републике Бангладеш
Њ.Е Рам Каџи Кхадка, амбасадор Непалa
Њ.Е Модуп Ајрел, амбасадор Савезне Републике Нигерије
Председник Вучић је амбасадорима пожелео успешан дипломатски мандат, изразивши уверење да ће политички дијалог и економска сарадња Србије и ових земаља наставити да се развијају на обострану корист.
Током сусрета у Палати Србија, председник Вучић разговарао је са амбасадорима о билатералној сарадњи Србије и њихових земаља, спољнополитичким приоритетима Србије, ситуацији у региону, као и о међународним односима.
Извор: www.predsednik.rs
Фото: Димитрије Голл
Амбасадор Републике Србије у Норвешкој Драган Петровић предао је данас, током свечане аудијенције, акредитивна писма норвешком краљу Харалду V.
02.09.2021.
У срдачном и отвореном разговору, норвешки монарх пожелео је успешан мандат новом амбасадору Србије у Ослу, осврнувши се на пријатељство два народа, ојачано у заједничком страдању и борби против нацизма.
Kраљ Харалд V упутио је срдачне поздраве председнику Републике Србије Александру Вучићу, интересујући се за актуелна дешавања у нашој земљи, чији напредак и европски пут Норвешка снажно подржава.
Обележавање Дана сећања на све страдале и прогнане Србе у оружаној акцији „Олуја“
05. август 2021. године
Председник Репулике Србије Александар Вучић присуствовао је обележавању Дана сећања на све страдале и прогнане Србе у оружаној акцији „Олуја“ и поручио да Србија памти!
„Данас, када поново подсећамо себе на оно што се догодило августа 1995. године, на ужасан погром, протеривање више од 250 хиљада Срба, на егзодус и етничко чишћење, ми, истовремено, и коначно, подсећамо себе на то ко смо, шта смо, одакле смо и куда идемо. Хвала вам свима што смо вечерас сви заједно и што показујемо колико волимо свој народ“, рекао је председник Вучић и додао да нећемо заборавити све оно кроз шта су Крајишници морали да прођу.
ЈАВНИ ПОЗИВ ЗА ПОДНОШЕЊЕ ПРЕДЛОГА ЗА ДОДЕЛУ НАЦИОНАЛНИХ ПРИЗНАЊА ЗА ИЗУЗЕТАН ДОПРИНОС, РЕЗУЛТАТЕ И ЗАСЛУГЕ У ОБЛАСТИ ОСТВАРИВАЊА САРАДЊЕ И ЈАЧАЊА ВЕЗА МАТИЧНЕ ДРЖАВЕ И ДИЈАСПОРЕ, КАО И МАТИЧНЕ ДРЖАВЕ И СРБА У РЕГИОНУ.
03.08.2021.
Обавештавамо да је министар спољних послова Н. Селаковић, донео одлуку број 334/30-2021/01, дана 2. августа о.г. којом се расписује јавни позив за подношење предлога за доделу националних признања за изузетан допринос, резултате и заслуге у области остваривања сарадње и јачања веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону.
Предлог за доделу националног признања може поднети:
- организација дијаспоре и организација Срба у региону,
- удружења чије су делатности или део делатности, усмерене на област за коју се предлаже додела националног признања,
- дипломатско-конзуларна представништва Републике Србије,
- цркве и верске заједнице,
- предлог за доделу националног признања „Мајка Србија" могу поднети и јединице локалне самоуправе у Републици Србији.
Увид у расписани јавни позив можете извршити на следећим линковима:
Председник Вучић: Одлучили смо - наш циљ је ЕУ, али је Кина важан партнер
22. јул 2021. године
Ми смо се одлучили - наш циљ јесте и остаје ЕУ, истакао је председник Србије Александар Вучић у интервјуу немачком дневнику „Ханделсблату“ и да за Србију не постоји никаква алтернатива, али нагласио и да је Кина важан партнер Србији, а задатак државе да води бригу о интересу својих грађана.
Он је тако одговорио на питање шта ће Србија изабрати када једном буде морала да бира између тесних односа са Пекингом или ЕУ. Вучић је нагласио да Србија жели да постане пуноправна чланица ЕУ
КОНКУРС ЗА СУФИНАНСИРАЊЕ ПРОЈЕКАТА КОЈИ СВОЈИМ КВАЛИТЕТОМ ДОПРИНОСЕ ОЧУВАЊУ И ЈАЧАЊУ ВЕЗА МАТИЧНЕ ДРЖАВЕ И ДИЈАСПОРЕ И МАТИЧНЕ ДРЖАВЕ И СРБА У РЕГИОНУ
Обавештавамо да је министар спољних послова Н. Селаковић, 19. јула о.г. донео одлуке број 324/30-2021/01, 325/30-2021/01 и 326/30-2021/01 о расписивању конкурса за суфинансирање пројеката који доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону.
Увид у расписане конкурсе за суфинансирање пројеката можете извршити на следећем линку:
ОБРАЋАЊЕ ПРЕДСЕДНИКА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ НА СЕДНИЦИ САВЕТА БЕЗБЕДНОСТИ УЈЕДИЊЕНИХ НАЦИЈА
09. јун 2021. године
Поштовани председниче, даме и господо, чланови делегација,
У свом излагању указаћу на неколико актуелних питања која се тичу надлежности Механизма – наиме, могућности издржавања казни изречених од стране Међународног кривичног суда за бившу Југославију (МКСЈ) и Међународног резидуалног механизма за кривичне судове у Републици Србији, актуелном праксом онемогућавања превременог пуштања на слободу осуђених, као и обавезе Механизма у погледу заштите осуђених лица.
Други део излагања биће посвећен питањима која се покрећу шестомесечним Извештајем о раду Механизма – председника Механизма г. Ађијуса и Извештаја главног тужиоца г. Сержа Брамерца, посебно по питању актуелне сарадње Републике Србије са Механизмом.
МИНИСТАР СЕЛАКОВИЋ ПРЕДСТАВИО НОВУ УСЛУГУ "Е-КОНЗУЛАТ"
20.05.2021.
У Београду је данас представљена нова услуга Министарства спољних послова „е-Конзулат”, намењена страним држављанима који аплицирају за визу и желе да дођу у Србију да раде.
Том приликом, министар спољних послова Републике Србије Никола Селаковић рекао је да је та услуга један од показатеља доброг развоја наше државе, која, како је истакао, постаје магнет за озбиљне стране компаније, које доводе велики број радника из других земаља да би радили у Србији.
Због прославе Националног Дана Краљевине Норвешке Амбасада Републике Србије у Ослу неће радити у понедељак 17. маја 2021. године.
ВАКЦИНАЦИЈА СРПСКИХ ДРЖАВЉАНА ИЗ ДИЈАСПОРЕ
29.04.2021.
Програм за повезивање за српском дијаспором "Тачка повратка", уз подршку Канцеларије за информационе технологије и електронску управу Владе Републике Србије, обезбедио је посебан термин за вакцинацију српских држављана из дијаспоре.
Држављани Србије који живе у иностранству моћи ће да се вакцинишу 15. маја у Београду, а пријаве за имунизацију доступне су на сајту удружења Тачка повратка
Пријаве су отворене до петка, 30. априла у 23.59 часова и свако ко се пријави добиће потврду о термину вакцинације као и о тачном времену када треба да се појави на Београдском сајму.
Држављани Србије из дијаспоре моћи ће да бирају између вакцина „Фајзер", „Синофарм" и „Спутњик Ве", док ће другу дозу примити на Београдском сајму 5. јуна.
Позив се односи искључиво на држављане Србије који живе у иностранству.
ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ СЕ САСТАО ПУТЕМ ВИДЕО ЛИНКА СА ПРЕДСТАВНИЦИМА ДЕЛЕГАЦИЈЕ ММФ
21. април 2021. године
Председник Републике Србије Александар Вучић разговарао је данас путем видео линка са представницима делегације Међународног монетарног фонда коју предводи шеф Мисије, Јан Кејс Мартејн. Саговорници су закључили да основни циљ Србије остаје да сачува тешко стечену репутацију фискално сигурне земље, као и да надстави са одговорном фискалном политиком како јавни дуг не би прешао ниво од 60 одсто БДП-а, чиме Србија одлучно наставља да ради на даљем расту економије.
Током разговора, председник Вучић и Јан Кејс Мартејн посебно су се осврнули на мере подстицаја и усвојена три пакета мера за помоћ привреди и грађанима, којима је очувана макроекономска стабилност и чак постигнута већа стопа запослености. Мартејн је поздравио одговорну економску политику Србије и успешно управљање кризом током пандемије.
САСТАНАК СА РЕГИОНАЛНИМ ДИРЕКТОРОМ СВЕТСКЕ ЗДРАВСТВЕНЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ ЗА ЕВРОПУ
20. април 2021. године
Председник Републике Србије Александар Вучић примио је данас регионалног директора Светске здравствене организације за Европу др Ханса Клугеа, са којим је разговарао о сарадњи у борби против пандемије Ковид-19, као и о сарадњи на унапређењу здравствене заштите у нашој земљи и другим заједничким активностима.
Председник Вучић је захвалио др Клугеу на личном ангажовању и подршци током актуелне пандемије, посебно на техничкој помоћи и експертизи. Овом приликом упознао је званичника СЗО са резултатима имунизације у Србији и плановима како да се вакцина обезбеди свим грађанима који буду желели да је приме.
СЗО ОЦЕНИЛА ИМПРЕСИВНИМ ПРОЦЕС ИМУНИЗАЦИЈЕ У СРБИЈИ
19. април 2021. године
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић разговарала је данас са регионалним директором Светске здравствене организације за Европу Хансом Клугеом о епидемиолошкој ситуацији и току имунизације грађана у Србији.
Брнабић је исказала захвалност на сарадњи у борби против пандемије, техничкој помоћи и експертизи, истичући да је за нашу земљу веома значајна подршка ове организације.
СЕЛАКОВИЋ: ПРИШТИНА ИСТРАЈАВА У КАМПАЊИ МРЖЊЕ ПРЕМА СРПСКОМ НАРОДУ
13. април 2021. године
Министар спољних послова Србије Никола Селаковић вечерас је констатовао да Приштина упорно истрајава у кампањи мржње против српског народа, што се најдрастичније види у неаргументованим оптужбама за масовна силовања и геноцид.
Селаковић је, на седници Савета безбедности УН на којој је разматран Извештај генералног секретара УН о раду УНМИК-а, истакао да су очигледни напори привремених институција на KиМ да створе наратив о масовним силовањима Албанки, те да се за ту сврху користе пропагандни методи и лажи.
СЕЛАКОВИЋ: ПОЛИТИЧКИ ЕКСТРЕМИЗАМ АЛБАНАЦА НА КИМ СВЕ ЈАЧИ
13. април 2021. године
Министар спољних послова Србије Никола Селаковић упозорио је, на седници Савета безбедности Уједињених нација, да политички екстремизам међу Албанцима на КиМ не губи на снази, већ да напротив, постаје све јачи.
Селаковић је, на седници на којој је разматран Извештај генералног секретара УН о раду УНМИК-а, подсетио да обавеза формирања Заједнице српских општина није испуњена већ 2.917 дана и да се заправо, 19. априла навршава пуних осам година откако је постигнут договор у Бриселу, а да Приштина и даље одбија да испуни своју обавезу и омогући формирање ЗСО.
Апликација за онлине подношење захтева за издавање визе Д – обавештење
Обавештавамо да је у завршној фази израда онлине апликације за подношење захтева за издавање виза Д, која ће бити интегрисана у постојећи визни систем и знатно олакшати рад на визним пословима. Путем ове апликације, биће могуће подношење захтева за издавање виза типа Д, у првој фази искључиво за запошљавање у Р. Србији. Подносиоци захтева ће моћи да приступе апликацији електронским путем, попуне захтев и приложе (скенирају) неопходна документа, као и доказ о уплати прописане таксе.
Обавештење о нерадним данима амбасаде
Због прославе Ускрса у Краљевини Норвешкој Амбасада РС у Ослу неће радити у петак 2. априла и понедељак 5. априла 2021. године.
ИНТЕНЗИВИРАТИ ПОЛИТИЧКУ И ЕКОНОМСКУ САРАДЊУ СРБИЈЕ И НОРВЕШКЕ
29. март 2021.
Министар спољних послова Републике Србије Никола Селаковић разговарао је данас са амбасадором Краљевине Норвешке Јорном Еугеном Јелстом.
Министар Селаковић је констатовао да су билатерални односи Србије и Норвешке добри, да их прати тренд ширења области међусобне сарадње и поручио да је Србија заинтересована за даље јачање политичког дијалога на свим нивоима.
Селаковић је указао да би економска сарадња могла бити интензивнија, да треба да прати позитиван тренд присутан у политичким односима, и позвао норвешке инвеститоре да у наредном периоду, а нарочито у контексту обостраног економског опоравка након пандемије вируса корона, појачају присуство на српском тржишту.
Шеф српске дипломатије нагласио је да је стратешко опредељење Србије пуноправно чланство у ЕУ, и захвалио Норвешкој која, иако није чланица ЕУ, изражава спремност да помогне нашој земљи искуствима у хармонизацији стандарда и прописа.
Ангажовање на унапређењу регионалне сарадње један је од приоритета Србије, рекао је Селаковић, истакавши да је иницијатива „мини шенген“ добра основа у том правцу.
Говорећи о дијалогу Београда и Приштине, Селаковић је поновио став да је Србија опредељена за постизање одрживог компромисног решења, као и да би такво решење било основ за пуну стабилизацију, помирење и дугорочни напредак региона.
Министар је захвалио Норвешкој на донацијама медицинске опреме Србији у циљу борбе са корона вирусом, одао јој признање на успешној борби против епидемије кроз одговоран приступ норвешких власти и пожелео јој да се што пре избори са овим изазовом.
ОБЕЛЕЖАВАЊЕ ДАНА СЕЋАЊА НА СТРАДАЛЕ У НАТО АГРЕСИЈИ
24. март 2021. године
Председник Републике Србије Александар Вучић обратио се поводом обележавања Дана сећања на страдале у НАТО агресији.
Ваша светости, поштовани председавајући Председништва Босне и Херцеговине, поштовани председници Народних скупштина Републике Србије и Републике Српске, поштовани председници влада Републике Србије и Републике Српске, уважени министри обеју влада, драги гости и пријатељи, представници српског народа из Црне Горе, Северне Македоније, Хрватске, хвала вам што смо и вечерас сви заједно и што је српски дух несаломив и непобедив.
Једно дете дневно и мало више од тога. То је она нajтежа, намучнија и најболнија бројка НАТО агресије из 1999. године. Убијено, заустављено, без икакве своје кривице, никакав грех нису починили, без права на одбрану, и без права на правду, без права на живот.
ОБЕЛЕЖАВАЊЕ ДАНА СЕЋАЊА НА 17. МАРТ 2004. ГОДИНЕ - ПОГРОМ НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ
Председник Републике Србије Александар Вучић присуствововао је данас обележавању Дана сећања на 17. март 2004. године – Погром на Косову и Метохији. Он је рекао да је пре тачно 17 година на КиМ почињен погром, а погром превазилази све остале злочине.
„Можда постоји време у којем смо немоћни да спречимо неправду, али никада не сме да постоји време да се против неправде побунимо, ове речи Елија Визела, некадашњег логораша, нобеловца, обавезују нас заувек да против злочина не ћутимо, ко год да га је и зашто починио“, поручио је председник Вучић и додао да смо запамтили и научили сваку лекцију у којој смо били губитници, сваку у којој смо били неми на сопствене жртве, сваку у којој смо били спремни да заборавимо.
„Србија данас више није слаба, нити земља губитника, не прети, али и не заборавља, спремна је на разговоре, али не и понижење. Србија, баш као и сви други има право да брине о свом народу, његовој сигурности и добробити. Право на живот је основно људско право и ми ћемо га увек бранити“, рекао је председник Вучић.
Председник Вучић је казао да погром превазилази све остале злочине, јер је он, не само чин, већ намера, политика, предумишљај да се неки крај, нека земља, насилно очисти од припадника других нација и вере.
„Немамо права да то прећутимо“, поручио је председник Србије и истакао да имамо обавезу да будемо победници без крви и рата, најбољи у економији, здравству, спорту, образовању и свему осталом што чини развој и напредак.
„Желимо исто и другима да се баве собом и буду успешни, јер смо свесни да је злочин алатка губитника, а победницима то није потребно, они памте, али опраштају и иду даље, док се губитници врте у истом зачараном кругу. Ми Срби то више нећемо да будемо, хоћемо будућност, у којој ћемо да памтимо, али из које нећемо да се враћамо. Знамо шта се дешавало и то називамо правим именом,“ закључио је председник Вучић.
Фото: Димитрије Гол
РЕПУБЛИКА СРБИЈА У МЕСЕЦУ ФРАНКОФОНИЈЕ
Република Србија, као придружена чланица Франкофоније, заједно са целом франкофоном з аједницом у свету обележава "Месец Франкофоније". За све љубитеље српске културе и француског језика Министарство културе и информисања Републике Србије је приредило богат програм, а Амбасада Републике Србије у Ослу вас позива да откријете разноликост и богатство српске културе на француском језику.
La République de Serbie au Mois de la Francophonie
La République de Serbie en qualité de membre associé à l'OIF, de concert avec toute la communauté francophone dans le monde entier, célèbre le Mois de la Francophonie. Pour tous les amateurs de la culture serbe et de la langue française, le Ministère de la Culture et de l'Information de la République de Serbie a préparé un vaste programme et L’Ambassade de la République de Serbie à Oslo vous invite à découvrir la diversité et la richesse de la culture serbe en français.
СЕЛАКОВИЋ: БОРБА ПРОТИВ СВИХ ОБЛИКА КРИМИНАЛА ПРИОРИТЕТ ВЛАДЕ СРБИЈЕ
08. март 2021. године
Министар спољних послова Србије Никола Селаковић рекао је данас да је борба против свих облика криминала у врху приоритета Владе Србије и неизоставан сегмент процеса придруживања ЕУ.
„То је и наша морална обавеза, како би генерацијама иза нас оставили један бољи свет“, рекао је Селаковић учествујући видео-линком на 14. Конгресу УН о спречавању криминала и кривичном правосуђу, који се одржава у Кјоту.
Митрополит загребачко-љубљански Порфирије изабран за Патријарха српског
Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве на свом заседању 18. фебруара 2021. године у Спомен храму Светог Саве у Београду изабрао је Његово Високопреосвештенство Митрополита загребачко-љубљанског др Порфирија за Патријарха српског.
Одмах после избора служено је благодарење и произнесено многолетствије Архиепископу пећком, Митрополиту београдско-карловачком и Патријарху српском господину Порфирију. Звона на храму Светог Саве на Врачару огласила су се неколико минута пре 16 часова означавајући да је изабран 46. Патријарх српски.
Српска школа у иностранству вам жели срећан Дан државности 2021 - химна Боже правде - виртуелни хор
Вучић: Србија спремна за дијалог о КиМ, али неће бити понижавана
Председник Републике и врховни командант Војске Србије Александар Вучић присуствовао је приказу способности дела јединица Војске Србије у касарни „Растко Немањић“ у Панчеву и том приликом поручио да је Србија увек спремна за наставак дијалога са Приштином под покровитељством ЕУ, али и поштујући став САД, као и ставове Русије и Kине.
Председник је рекао да ће пре ставити „главу на пањ“, него да потпише било какав папир са признањем и подсетио да је то већ једном одбио у Вашингтону, где су постојале две верзије споразума.
COVID - 19 - НОВИ РЕЖИМ УЛАСКА У КРАЉЕВИНУ НОРВЕШКУ
У складу са најновијом одлуком Владе Норвешке у 00:01 час 29.01.2021. године, ступа на снагу нови режим уласка Норвешку према којем се граница затвара за старне држављане који немају боравишну дозволу у Норвешкој, укључујући држављане ЕЕА.
Улазак у земљу неће бити омогућен следећим категоријама:
• Страним држављанима са пребивалиштем у ЕЕА и држављанима ЕЕА са пребивалиштем у трећој земљи (под условом да нису обухваћени неким изузетком који се односи на држављане трећих земаља);
• Члановима породице који нису блиски рођаци, како за ЕЕА држављане, тако и за остале (бакама и декама, одраслој деци, родитељима одрасле деце, емотивним партнерима у успостављеним везама);
• Страним држављанима из земаља ван ЕЕА подручја којима је одобрена боравишна дозвола за рад или студије, укључујући сезонске раднике или студенте;
• Страним држављанима који раде на филмским или серијским продукцијама у Норвешкој, односно страни држављани који раде као истраживачи и изузети су од боравишних дозвола везаних за радни однос.
Изузеци у односу на горе наведена правила, односно категорије лица које могу ући у Норвешку су:
• Страни држављани који имају пребивалиште у Норвешкој, укључујући чланове дипломатских и конзуларних представништава и међународних организација, акредитованих у Министарству спољних послова, укључујући чланове породица који су саставни део домаћинства, као и двоструко акредитоване дипломате и дипломатски курири;
• Ако постоје посебне околности за улазак уНорвешку, нпр. потреба за посебном негом особе која је у Норвешкој или други разлози у циљу добробити лица које се налази у Норвешкој;
• Страни држављани који остварују договорени или формализовани контакт родитељ-дете или када дете има подељено пребивалиште;
• Блиски сродници особа са пребивалиштем у Норвешкој, тј супружник/ регистровани партнер/ ванбрачни партнер/ малолетна деца или пасторчад, родитељи или очуси/маћехе малолетне деце или пасторчади;
• Новинари или друга лица ангажована за рад у страним медијским институцијама;
• Страни држављани који ће боравити само у аеродромском транзиту пре напуштања Норвешке;
• Поморци или имаоци важеће ваздухопловне дозволе на путу до или из активне службе;
• Страни држављани који обављају комерцијални превоз робе или путника и који су на путу ка/са таквог задатка;
• Страни држављани који раде у сектору „критично важних друштвених функција“.
Министар спољних послова Никола Селаковић и француски хуманитарац Арно Гујон честитали су дан Светог Саве, истичући да је светосавље филозофија живота и систем вредности око којег се окупља читав српски народ, као и да нам је Свети Сава оставио наук да се држава и колективна срећа не могу градити без духовности и националних вредности.
Селаковић за Политику: Година подмлађивања српске дипломатије
26.01.2021.
Спољнополитичке позиције Србије се разумљиво прилагођавају новонасталим околностима на међународном плану, међутим наши спољнополитички приоритети су већ дуже време непромењени. Први и најважнији интерес нам је очување добросуседских односа и стабилности и мира у региону, и са тим у вези изналажење мирног и праведног решења за проблеме на Косову и Метохији, каже у интервјуу за „Политику“ министар спољних послова Србије Никола Селаковић.
Расписивање конкурса за суфинансирање пројеката у области превођења репрезентативних дела српске књижевности у иностранству у 2021. години
Министарство културе и информисања Републике Србије расписало је конкурс за суфинансирање пројеката у области превођења репрезентативних дела српске књижевности у иностранству у 2021. години, који ће бити отворен од 19. јануара до 9. марта 2021. године Текст конкурса, чији општи циљ је подстицање превођења репрезентативних дела српске књижевности на стране језике, и пратећи пријавни обрасци се налазе на интернет страни Министарства културе и информисања www.kultura.gov.rs. Право учешћа на овом конкурсу имају установе, уметничка и друга удружења и организације/правна лица, а која су регистрована у Републици Србији и изван терирорије Републике Србије, односно професионални страни издавачи регистровани искључиво или претежно за издавачку делатност, ван територије Републике Србије.
Вучић: Србија по расту прва у Европи
Председник Србије Александар Вучић истакао је да је Србија по привредном расту прва у Европи, што ће бити формално потврђено крајем марта, а све то је било могуће захваљујући реформским мерама које су предузете од 2014. године, те брзим отварањем земље после првог таласа корона вируса.
Председник је истакао да је Србија у првом кварталу имала раст од 5,2 одсто, док је еврозона била на минус 3,2 одсто, у другом кварталу Србија је имала раст од минус 6,3 одсто, док је еврозона имала минус од 14,7 одсто, а у трећем кварталу, када је еврозона имала минус од 4,3 одсто, Србија је имала само минус 1,4 одсто.
Наши сународници ван Србије су један од великих потенцијала који држава до сада није препознала на прави начин и зато је потребан другачији приступ питању - како да ојачамо нашу дијаспору и искористимо добру вољу људи који су потенцијални лобисти за интересе Србије и српског народа, каже министар спољних послова Никола Селаковић.
Селаковић: Ове године нови амбасадори, али циљеви исти
2.1.2021.
Србија би ове године коначно могла да добије амбасадоре и генералне конзуле у око трећини тренутно упражњених места у дипломатско-конзуларним представништвима земље у свету, а министар спољних послова Никола Селаковић уверен је да ће највећи број тих места бити попуњен и то, како истиче, најбољим могућим људима.
„У наредној години, уверен сам да ће доћи до попуњавања највећег броја тих упражњених места", рекао је Селаковић за Танјуг, и истакао да се тај посао обавља поступно, јер држава жели да покаже да има квалитетан кадар, који ће интересе Србије заступати на најбољи могући начин.
Држављани Србије могу ући у Норвешку ако имају регулисан боравак у земљи или норвешко држављанство.
У Норвешку могу ући страни држављани, ако долазе у посету: супружницима или регистрованим партнерима; партнерима са којима имају децу или живе заједно дуже од две године; деци или пасторцима млађим од 21 године; родитељима и супружницима родитеља (очух/маћеха); емотивном партнеру са којим су у вези најмање девет месеци и са којим су се најмање једном физички срели - образац који се попуњава налази се у следећем линку:
У Норвешку могу ући и: деца и усвојена деца старија од 21 године особа која живе у Норвешкој, родитељи/очуси/маћехе деце старије од 21 године која живе у Норвешкој; бабе и деде/бабе и деде по усвојењу особа које живе у Норвешкој; унуци /унуци по усвојењу особа које живе у Норвешкој; деца из партнерских веза, супружници, регистровани партнери и деца Норвежана који живе у иностранству, а путују у Норвешку заједно са норвешким држављанином; држављани из земаља ЕЕА споразума и њихови чланови породица који живе у трећим земљама.
Од 9. новембра за улазак лица који немају регулисан боравак нити норвешко држављанство, обавезан је негативан PCR тест или брзи антигенски тест, не старији од 72 сата, као и десетодневни хотелски карантин. Детаљне информације се могу наћи у следећим линковима:
Изузетак од боравка у карантин хотелу могућ је ако посетиоци могу документовати да имају адектвано место на ком могу провести карантин. Захтев је да посетилац има одвојену собу, одвојено купатило, одвојену кухињу и да може избећи блиски контакт са другима. Приликом уласка у земљу, посетилац мора да приложи потврду особе која ставља на располагање место боравка. Ова потврда може бити дата у форми попуњеног обрасца који се налази на линку:
којим се потврђује да место на ком ће се провести карантин има приватну собу, приступ одвојеном купатилу и кухињу, односно услугу исхране и да је могуће избећи контакт са другима. Ако је реч о боравку у обичном хотелу, обавеза хотела је да достави горе наведену документацију.Од 29.12.2020. могуће је скратити боравак у карантину на седам дана, након урађена два PCR теста, први у три дана од доласка, а други седмог дана од доласка.
Уведена је обавезна регистрација свих лица која улазе у Норвешку, укључујући норвешке држављане. Формулар који је потребно попунити налази се на линку:
Вучић: Србија остаје на курсу победничке политике стабилности
29.12.2020
Очување мира, брига о здрављу и бољи стандард најважнији су за Србију у 2021. години, истакао је председник Републике Александар Вучић, уверен да остварење тог амбициозног и нимало лаког задатка неће бити једноставно, али да је заједничким радом са Владом могуће остварити најбоље резултате, сигурност и извесну будућност за грађане.
Председник је поручио да је Србија зацртала велике и амбициозне циљеве за наредну годину, упркос тешким и сложеним међународним и регионалним приликама, те да ће настојати да у потпуности сачува мир и стабилност у региону и земљи, уз очување виталних националних и државних интереса.
Председница Владе Србије прва европска премијерка која је примила антиковид вакцину
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић примила је данас прву вакцину против коронавируса компаније „Фајзер“ на Институту за вирусологију, вакцине и серуме "Торлак".
Брнабић, која је прва европска премијерка која је примила вакцину, истакла је да је данас можда први дан од 6. марта да имамо разлог за осмех јер се oбележава почетак краја пандемије у Србији, али и у Европи и свету.
Као премијерка и неко ко води Кризни штаб за заштиту здравља становништва од заразне болести COVID-19, осећала сам обавезу да прва примим вакцину како бих показала да верујемо у њу, али и у наше институције – Агенцију за лекове и медицинска средства Србије и стручна лица која су даноноћно радила на провери вакцине, рекла је она.
Председница Владе је, истичући да јој је част да уради овако нешто за земљу и буде прва која ће отворити пут за све грађане, пренела да је са председником Републике Александром Вучићем постигла договор о томе да њих двоје приме различите вакцине, те ће он највероватније примити следећу која буде стигла, највероватније кинеску.
Према њеним речима, у овом тренутку имамо вакцину конзорцијума "Фајзер-Бионтек", а у најскорије време се очекују и оне од кинеског "Синофарма", као и одређене количине руске "Спутњик В".
Она је изразила уверење да ћемо крајем првог квартала или почетком другог имати и вакцину компаније "Астра-Зенека", а након тога и "Модернину".
Као што смо и обећали, грађани ће имати на располагању све вакцине које имају дозволе у својим земљама и одобрења релевантних међународних агенција, а наравно проћи ће и све наше агенције и институте, указала је премијерка.
Према њеним речима, пред почетак вакцинације здравствених радника вакцину ће примити и министар здравља Златибор Лончар јер се трудимо да будемо пример и покажемо да смо сигурни у вакцине и институције.
Брнабић је истакла да је Србија, не рачунајући Велику Британију, прва земља у Европи која је добила вакцину "Фајзер–Бионтек", а трећа која је почела масовну имунизацију и кампању за давање вакцине – после Велике Британије и Швајцарске.
Урадили смо велику ствар и ни у једном тренутку се нећемо заустављати док се не заврши имунизација становништва, поручила је председница Владе.
Она је прецизирала да ће наша земља у јануару добити још 16.000 доза вакцине конзорцијума „Фајзер-Бионтек“, као и да ћемо заједно са другим вакцинама имати у јануару укупно милион доза, а током првог квартала укупно приближно два милиона доза.
Имамо динамику испорука „Фајзерових“ вакцина и како варира њихова прозводња, тако варира и испорука не само Србији, већ и свим земљама света. Очекивали смо 10.000 доза од „Фајзер–Бионтека“ у децембру, а стигло је 4.870 доза, објаснила је премијерка.
Србија је показала да може да се бори и да успе у томе ако сви раде тимски, поручила је Брнабић и ипак апеловала на све да почетак вакцинације не схватају као да је борба одмах и готова, већ да наставе да поштују све мере.
Да будемо сигурни и помогнемо здравственим радницима, па ћемо 2021. године полако скидати маске када се стекне имунитет, а до тада ово да гледамо не као победу, већ као почетак краја, закључила је председница Владе.
Након премијерке, вакцину је примила и министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и чланица Кризног штаба за заштиту здравља становништва од заразне болести COVID-19 Дарија Кисић Тепавчевић, као и члан Кризног штаба Предраг Кон.
Вакцину су примили и епидемиолог и начелница Одељења за превенцију и контролу болничких инфекција ВМА проф. др Весна Шуљагић, као и академик Предраг Пешко, професор универзитета у Београду и Хајделбергу и редовни члан САНУ.
Прве количине вакцине стигле су у Србију 22. децембра, а данас ће их примити корисници домова за старе у Београду и Новом Саду.
Србија је прва земља у региону у коју је стигла вакцина „Фајзер-Бионтек“.
Поред набавке вакцине међу првим државама у свету, чак пре земаља ЕУ, Србија је једна од ретких држава које су у рекордном року направиле и отвориле две Ковид болнице. Болнице капацитета 930 места у Батајници, односно 500 места у Крушевцу, умногоме доприносе повећању капацитета и јачању здравственог система у борби против вируса корона и практично, према речима председника Вучића, представљају споменик будућности и говоре о делима која је држава предузела за кратко време.
Такође, подсећања ради, у Србији су улагања у здравствену инфраструктуру била велика, те је од 2016. године обновљено 80 домова здравља и амбуланти, а у току су радови на шест великих домова здравља. Тако, више од 200 милиона евра уложено је у обнову, изградњу и опремање болница и више од 300 милиона у обнову клиника и специјализованих болница, а на многима су радови већ завршени, попут Универзитетске дечје клинике Тиршова, КБЦ Земун, КБЦ „Драгиша Мишовић“.
Апсолутни приоритет Владе Србије јесте успешан завршетак започетих пројеката здравствене инфраструктуре, али се огромна пажња посвећује и здравственим радницима, којима су до 2020. године повећане плате и то за 56,8% лекарима специјалистима, 66,9% медицинским сестрама, а значајна средства улажу се и у едукацију здравствених кадрова, као и у опрему и услове у којима раде.
Попут других земаља, и Србија се ове године суочила са великим изазовима, пре свега здравственим, а сви чиниоци у држави били су фокусирани на спречавање ширења вируса и очувања живота и здравља грађана. Са тим изазовима, Србија се боље суочила, него многе богатије и развијеније државе Европе и света.
Београд,
24. децембар 2020. године
САОПШТЕЊЕ МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
Министарство спољних послова демантује наводе појединих домаћих медија о томе да ће држављани Србије на привременом раду у иностранству бити дужни да плаћају порез на приходе остварене код иностраних послодаваца, не само у земљи привременог боравка, већ и у Србији.
Сматрамо да катастрофично интонирани текстови, засновани на недовољно истраженим чињеницама, о једној теми која се најдиректније тиче великог броја држављана Републике Србије у иностранству, безразложно стварају забринутост код дела наших држављана, што се може закључити и по повећаном броју њихових упита упућених дипломатско-конзуларним представништвима Србије.
Апелујемо на резиденте Србије који се привремено налазе у иностранству да се не обазиру на нетачне сензационалистички интониране текстове на ову тему, јер се, када је реч о процедурама опорезивања те категорије наших држављана, ништа суштински неће променити у односу на досадашњу праксу.
У нади да се иза неодговорних и нетачних медијских написа о овој теми не крије зла намера, већ неразумевање, наглашавамо да Србија чини и да ће наставити да чини све како би на сваки начин помогла својој дијаспори.
Београд,
23. децембар 2020.
COVID - 19 Путовање у Републику Србију
Режим уласка у Републику Србију од 20. децембра 2020. године
У складу са најновијим одлукама Кризног штаба,страни држављани од 20. децембра неће моћи да уђу у Србију без негативног PCR теста, не старијег од 48 часова.
На граничним прелазима биће вршена појачана контрола, уз обавезан PCR тест, који ће бити потребан за све стране држављане, без обзира на то из које земље улазе у Србију.
За држављане Републике Србије ће важити обавезна кућна изолација у трајању од 10 дана, ако немају негативан PCR тест, с тим што се карантин може прекинути негативним PCR тестом.
Детаљније информације о режиму уласка у Републику Србију, као и изузецима од правила која се односе на негативан PCR тест налазе се на линку COVID-19 - корисне информације за путовање.
САОПШТЕЊЕ МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА
Поводом 10. децембра, Међународног дана људских права, Министарство спољних послова Републике Србије изражава још једном приврженост тековинама и вредностима Универзалне декларације о људским правима, која је усвојена на данашњи дан 1948. године.
Начела из Универзалне декларације о људским правима представљала су темељ за изградњу међународног права у овој области, као и међународног система промоције и заштите људских права, као јединствене цивилизацијске тековине савременог доба. Наша обавеза данас јесте очување и јачање међународног система за поштовање људских права, развој стандарда људских права, контрола над испуњавањем преузетих обавеза, као и наставак сарадње са међународним и регионалним институцијама на заштити људских права.
Србија је у пуној мери посвећена универзалним вредностима људских права и спровођењу у пракси међународних правних инструмената о људским правима. Наша континуирана сарадња са инструментима Савета за људска права у оквиру Уједињених нација, као и са Саветом Европе и механизмима људске димензије ОЕБС-а, представља важан део активности свих државних органа и илуструје нашу доследну опредељеност за испуњавање међународних стандарда људских права.
Међународни дан људских права је повод да се још једном укаже на обесправљеност српског и другог неалбанског становништва на Косову и Метохији и понови позив међународној заједници да омогући поштовање гарантованих међународних норми људских права и допринесе стварању услова за повратак интерно расељених лица, као и враћање њихове узурпиране имовине.
Десета конференција новинара и медија дијаспоре и Срба у региону
Удружење новинара Србије (УНС) уз подршку Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону Министарства спољних послова, организоваће 29. децембра 2020, Десету медијску конференцију дијаспоре и Срба у региону.
Конференција ће због пандемије КОВИД 19 бити одржана преко ZOOM апликације. Тема Десете конференције ће бити рад медија, организација и рад удружења Срба из региона и дијаспоре током пандемије изазване вирусом КОВИД 19, те да ли је и на који начин пандемија утицала на квалитет рада и економску одрживост медијске делатности Срба у дијаспори и региону.
У другом делу Конференције биће представљен УНС-ов сајт www.umrezavanje.rs покренут поводом десете јубиларне Конференције са идејом да представља платформу за умрежавање медија и организација Срба из региона и дијаспоре са матичном државом.
Пријаве за учешће на конференцији заинтересовани представници медија, удружења и организација могу да пошаљу на електронску адресу ana.petronijevic@uns.rs до 17. децембра.
Састанак са амбасадорима земаља чланица ЕУ акредитованих у Србији и шефом Делегације ЕУ
Председник Републике Србије Александар Вучић састао се данас у Палати Србија са амбасадорима земаља чланица Европске уније акредитованих у Србији и шефом Делегације Европске уније Семом Фабрицијем, са којима је разговарао о темама попут динамике приступних преговора између Србије и ЕУ, стабилности у региону, регионалним пројектима, као и о Европском инвестиционом плану који је Европска комисија представила заједно са Пакетом о проширењу.
Председник Вучић је и овом приликом потврдио да сарадња са Европском унијом и пуноправно чланство Србије остају један од кључних спољнополитичких приоритета наше земље. Он је посебно нагласио да је Србија у том смислу искрено посвећена даљим и дубљим реформама којима приступа са одговорношћу и озбиљношћу, те да кроз сарадњу са институцијама Уније и њених чланица настоји да усвоји и примени најбоље праксе.
„Србија ће наставити да се предано залаже за мир и стабилност у региону кроз унапређење билатералних односа са суседима, као и кроз јачање регионалне сарадње уз поштовање свих закључених споразума“, истакао је председник Вучић и додао да је европска будућност Западног Балкана од изузетног значаја, како за стабилност целог региона, тако и за безбедност и даљи просперитет ЕУ.
Амбасадори су истакли да су декларације о заједничком регионалном тржишту и зеленој агенди Западног Балкана, које су потписале Србија и сви лидери региона, топло поздрављене у Бриселу и у земљама ЕУ, те да добра и чврста повезаност и интеграција региона умногоме олакшава сарадњу саме Уније са Западним Балканом у свим областима од заједничког интереса.
„Чак 70 одсто страних инвестиција долази из земаља чији представници данас седе овде“, рекао је шеф Делегације Европске уније у Србији Сем Фабрици и додао да Србија може да буде сигурна да ће ЕУ наставити да помаже, подржава и улаже у српску економију. „Иако је Ковид-19 изложио све економије великом оптерећењу, српска економија одолева и доказала је своју отпорност. Са Економско-инвестиционим планом за Западни Балкан, ЕУ ће остати најснажнији партнер Србије за привредни опоравак, који ће подржати инфраструктуру, и зелену и дигиталну транзицију. Радују нас најављене реформе у области владавине права, укључујући реформе правосуђа и слободе медија. Управо то представља основу за убрзање процеса придруживања и ми охрабрујемо нову Владу да настави са радом и реализацијом у овом правцу", истакао је Фабрици.
Председник Вучић је нагласио да Србија високо цени то што је, упркос бројним изазовима са којима се суочава, ЕУ успела да одржи питање проширења на својој агенди, поготово кроз недавно усвајање нове, измењене методологије преговарачког процеса.
„У том смислу, очекујемо од Европске уније да динамика приступних преговора Србије прати и вреднује наше реформске напоре“, рекао је председник Вучић истакавши да је Србија спремна да са својим европским партнерима настави да ради на спровођењу реформи и бројних заједничких пројеката.
Председник Вучић је посебно нагласио да Србија поздравља Економски и инвестициони план који је ЕК представила заједно са Пакетом о проширењу и изразио спремност наше земље да са партнерима у региону настави да ради на примени овог Плана како би се унапредио економски потенцијал региона и постигла боља инфраструктурна повезаност, што би довело до приближавања јединственом европском тржишту.
„У том контексту, надамо се и скором усвајању Вишегодишњег финансијског оквира 2021-2027. године, јер то значи и могућност коришћења финансијских средстава намењених спровођењу реформи, како у Србији, тако и у региону“, рекао је председник Вучић и још једном истакао да Србија остаје на европском путу искрено верујући у сарадњу са европским партнерима.
„2020. је била изузетно тешка година за све, посебно због последица Ковида 19. Када погледам посвећеност нове Владе да спроводи реформе, Економско-инвестициони план ЕУ, нову методологију и повећану сарадњу у борби против Ковида 19, видим 2021. годину са много повољнијим изгледима за напредак у проширењу“, закључио је Фабрици.
Председник Вучић је, такође, нагласио да је Србија спремна да интензивно ради са земљама чланицама ЕУ на изналажењу адекватних одговора за нове изазове, као што је пандемија Ковид 19.
Београд,
08. децембар 2020. године
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ - АКТУЕЛНИ РЕЖИМ УЛАСКА У КРАЉЕВИНУ НОРВЕШКУ
Краљевина Норвешка донела је одлуку да од 9. новембра 2020. држављани трећих земаља на граничном прелазу морају презентовати негативан тест на Covid 19 -PCR или тест на антитела, не старији од 72 сата. Тест може бити на следећим језицима: норвешком, шведском, данском, енглеском, француском или немачком. Детаљније информације о изузецима у погледу обавезног тестирања налазе на следећем линку:
Такође, од 9. новембра 2020. године, држављани трећих земаља који немају регулисан боравак у Норвешкој, обавезни су да проведу десет дана у хотелу-карантину.
Цена боравка у хотелу-карантину по ноћи за појединце износи 500 НОК, односно 1500 НОК за ноћ, ако смештај плаћају послодавци. Негативан тест на Ковид-19 не скраћује време боравка у карантину.
Детаљније информације о изузецима у погледу обавезног боравка у хотелима-карантинима налазе се на слећем линку:
Кабинет председнице Владе Републике Србије припремио је две брошуре под називом "SERBIA - Emerging tech development hub" и "Водич кроз мере подршке развоју иновативне привреде", са циљем промоције Републике Србије као повољне дестинације за пословање и за инвестирање у истраживање и развој и нове технологије. Брошурама се може приступити на следећим интернет адресама:
Дачић уручио награду Новаку Ђоковићу за изузетан лични ангажман и допринос у промоцији интереса Републике Србије и њеног народа у свету
Дан дипломатије установљен је одлуком Владе из 2015. године, а 29. мај одређен је за датум обележавања у спомен на оснивање Књажевске канцеларије иностраних дела 1839. године. Успостављање ове канцеларије узима се за почетак професионалне дипломатије у нашој земљи.
Тог дана донето је Устројеније Књажевске канцеларије, на основу члана 5 „Турског Устава" из 1838. године. Указ о устројству је, уједно, био и наш први закон о уређењу и задацима Министарства.
Министарство спољних послова тим поводом данас је у знак сећања на сва имена која је изнедрила српска дипломатија угостила идола младих, човека који је својим успесима ујединио народ у снажном доживљају среће и усхићења кроз вансеријске победе, пробудио успавани дух и свету послао поруку снажне спортске нације, која се поноси својом историјом и традицијом, Новака Ђоковића.
Први потпредседник Владе и министар спољних послова Републике Србије Ивица Дачић одао је признање Новаку Ђоковићу за свеукупан допринос у дипломатији доделивши му награду за изузетан лични ангажман и допринос у промоцији интереса Републике Србије и њеног народа у свету.
АКТУЕЛНИ РЕЖИМ УЛАСКА ДОМАЋИХ И СТРАНИХ ДРЖАВЉАНА У РЕПУБЛИКУ СРБИЈУ
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
АКТУЕЛНИ РЕЖИМ УЛАСКА ДОМАЋИХ И СТРАНИХ ДРЖАВЉАНА У РЕПУБЛИКУ СРБИЈУ
Влада Републике Србије донела је 21. маја 2020. годинеОдлуку о престанку важења Одлуке о затварању свих граничних прелаза за улазак у Републику Србију.
Наведеном одлуком отворени су сви гранични прелази Републике Србије који од 22. маја 2020. године функционишу у уобичајеном режиму.
Истом одлуком укинута је забрана уласка у Републику Србију, као и епидемиолошке мере за све категорије домаћих и страних држављана.
За улазак у Републику Србију више није потребна дозвола/сагласност ни за улазак домаћих, ни за улазак свих категорија страних држављана.
Свим лицима која улазе у Републику Србију-уместо ранијих мера изолације и обавезе поседовања негативног PCR-приликом пасошке контроле уручује се писано обавештење-здравствено упозорење , двојезично, на српском и енглеском језику о мерама којих се треба придржавати ради спречавања појаве, ширења и сузбијања заразне болести Covid 19.
ЛАЖНИ САЈТ ЗА ГЛАСАЊЕ ИЗ ИНОСТРАНСТВА
ВАЖНО УПОЗОРЕЊЕ
ЛАЖНИ САЈТ ЗА ГЛАСАЊЕ ИЗ ИНОСТРАНСТВА
Ниједан орган државе не стоји иза сајта www.hocudaglasam.com на ком се наводи да грађани Републике Србије који живе у иностранству могу да оставе своје личне податке, као и копије личних докумената, како би могли да се пријаве за гласање за предстојеће изборе.
Посебно је важно упозорити јавност и све грађане да буду опрезни, јер је званична процедура за пријаву грађана за гласање по месту боравишта у иностранству прописана Законом о јединственом бирачком списку и Упутством за спровођење Закона о јединственом бирачком списку.
Та процедура подразумева подношење личног захтева преко дипломатско-конзуларних представништава Републике Србије који те захтеве прописаним процедурама прослеђују општинским односно градским управама према месту пребивалишта подносиоца захтева, након чега наведене управе доносе решење о упису податка у бирачки списак да ће бирач на предстојећим изборима да гласа према месту боравишта у иностранству.
Грађани морају бити опрезни коме остављају своје податке будући да постоји могућност злоупотребе истих.
Београд, 20.05.2020.
Наставак спровођења изборних радњи
12.05.2020.
Наставак спровођења изборних радњи - избори за народне посланике Народне скупштине
Председник Републике Србије је 10. маја о.г. донео Одлуку о измени Одлуке о расписивању избора за народне посланике којом је као датум одржавања избора одређен 21. јун 2020.
Републичка изборна комисија (РИК), као орган који спроводи поступак избора за народне посланике Народне скупштине, донела је решење 11. маја о.г. о наставку изборних радњи према којем је утврђено да се захтеви држављана Р. Србије за гласање у иностранству примају најкасније до 30. маја 2020. (до поноћи, локално време у Р. Србији).
Позивамо држављане Републике Србије са боравком у Краљевини Норвешкој да се пријаве Амбасади Републике Србије у Ослу ради уписа у бирачки списак за гласаче који бораве у иностранству. Пријаве ће се примати најкасније до 30. маја 2020. године.
Напомињемо да, с обзиром да се ради о наставку изборних активности, није неопходно поднети нову пријаву уколико је пријава већ поднета.
Попуњен и потписан формулар, заједно са копијом важећег пасоша, личне карте или возачке дозволе Републике Србије потребно је доставити Амбасади Републике Србије у Ослу поштом, факсом или е-mail-ом.
Адреса:
Еmbassy of the Republic of Serbia, Munkedamsveien 59B, 0244 Oslo, Norway
Факс: (0047) 2283-8314
Е-mail:ambasada@serbianembassy.no,
konzularno@serbianembassy.no
Провера да ли је лице уписано у Јединствени бирачки списак се може извршити електронским путем преко следећег линка:
Уколико лице није уписано у Јединствени бирачки списак, преко Амбасаде Републике Србије у Ослу може се поднети захтев за упис у Јединствени бирачки списак. Образац захтева можете преузети ОВДЕ.
У том случају, неопходно је поднети истовремено захтев за упис у Јединствени бирачки списак и захтев за упис у бирачки списак података да ће бирач гласати у иностранству.
Амбасада Републике Србије у Ослу ће, по добијању коначног бирачког списка од Републичке изборне комисије, упутити позиве за гласање.
Напомена: гласачко место ће бити отворено под условом да је пријављено минимум 100 гласача.
Поновљени конкурси за суфинансирање пројеката дијаспоре за 2020
Јачање веза матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону
Одлукама бр. 115/30-2020/01 и бр. 116/30-2020/01 од 15. маја 2020. године, МСП УСДСР је расписало је поновљене конкурсе за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре. Конкурси су отворени од 18. маја до 01. јуна о.г. све информације о конкурсима и процедури пријављивања могу се наћи на линку:
Позивамо све заинтересоване да се пријаве на понуђене конкурсе.
Честитка поводом Дана државности Норвешке, 17 маја.
16.05.2020.
Поводом 17. маја, Дана државности Норвешке, честикe су упутиле Амбасадорке дипломатско-конзуларних представништава у Ослу.
Погледаје видео кликом на честитку.
Поништени конкурси за суфинансирање пројеката дијаспоре за 2020
09.04.2020.
Јачање веза матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону
У Министарству спољних послова Републике Србије је одлучено да се конкруси за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре ПОНИШТЕ и да се распишу нови, по престанку ванредног стања у РС.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
19.03.2020.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Моле се држављани Републике Србије који су се привремено затекли у Краљевини Норвешкој – туристички или на основу друге врсте привременог боравка, а који нису у могућности да се врате у Р.Србију због прекида саобраћајних веза да се хитно, искључиво на е-мејл адресу ambasada@serbianembassy.no обрате Амбасади Р.Србије у Ослу и доставе следеће податке: име и презиме, године живота, пол, ЈМБГ, број пасоша, скенирану страницу пасоша са фотографијом, место и разлог боравка у иностранству, контакт телефон, мејл адреса, адреса и место пребивалишта у Србији .
Лични подаци се прикупљају ради евентуалне организације транспорта за Р. Србију који у овом тренутку није известан.
Амбасада Р. Србије у Ослу ће благовремено на интернет сајту објавити информацију, ако и када за евидентирана лица превоз до Р. Србије буде могућ.
Напомињемо да се ово саопштење не односи на држављане Р.Србије са регулисаним или сталним боравком у Краљевини Норвешкој за које и даље важи препорука владе Р.Србије да се уздрже од путовања у Р.Србију која нису апсолутно неопходна.
Напомињемо да ће уколико буде организован транспорт за Р. Србију сва лица која допутују из Краљевине Норвешке бити у обавези да спроведу меру самоизолације у кућним условима у трајању од 28 дана.
Уколико се епидемиолошка ситуација у Норвешкој погорша није искључена примена мере карантина у трајању од 28. дана у установи затвореног типа (Моровић, Шид, Миратовачко поље).
ПРЕКОРАЧЕЊЕ ТУРИСТИЧКОГ БОРАВКА У ТРАЈАЊУ ОД 90 ДАНА
20.03.2020.
Обавештавамо све држављане Р. Србије који се тренутно налазе у Краљевини Норвешкој, а којима ускоро истиче или је истекао период од 90 дана дозвољеног боравка у Шенгену, да у актуелним околностима, неће сносити никакве последице због наведеног прекорачења.
У саопштењу норвешког Директората за странце (UDI) се такође наводи да нема потребе да о истеку дозвољеног боравка додатно обавештавате Директорат или норвешку полицију. Више информација можете наћи на линку УДИ ОВДЕ
ДИГИТАЛНИ САДРЖАЈИ У ОБЛАСТИ КУЛТУРЕ
23.03.2020.
У намери да становништву у Р. Србији и иностранству олакша приступ садржајима из културе, имајући пре свега у виду спреченост обављања програмских активности установа културе, Министарствo културе и информисања упутило је препоруку установама културе да се грађанима омогући максимална доступност дигиталних садржаја из области културе. Мера је донета у циљу што безболнијег превазилажења друштвене ситуације настале због епидемије коронавируса и првенствено је намењена онима који су у било којој врсти изолације и грађанима који поштују меру останка код куће. На веб страници Министарства културе и информисања можете пронаћи списак дигиталних садржаја у области културе које нуде установе културе Републике Србије:
Министарство културе и информисања је установило Претраживач културног наслеђа, који обезбеђује доступност информација о културном наслеђу Републике Србије које се чува у библиотекама, архивима, музејима, галеријама, заводима за заштиту споменика и другим субјектима у култури. Циљ Претраживача је подстицање учења и јачања свести и значаја културног наслеђа. Претраживач је доступан на српском и енглеском језику и приступа му се преко линка:
САОПШТЕЊЕ НОРВЕШКОГ МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА У ВЕЗИ СА ИЗЛАСКОМ СТРАНИХ ДРЖАВЉАНА КОЈИ НЕМАЈУ СИМПТОМЕ КОРОНА ВИРУСА ИЗ НОРВЕШКЕ
18.03.2020.
Норвешко Министарство спољних послова је 17.03.2020. године издало следеће саопштење у вези са изласком страних држављана, који немају симптоме корона вируса, из Норвешке:
Страни држављани без симптома инфекције корона вирусом могу напустити Норвешку. Лица која су у карантину, али који немају симптоме, сада могу напустити Норвешку под условом да спроводе све здравствене мере за контролу инфекције током транспорта од места где се налазе у карантину до места поласка.
Ово укључује следеће:
• Ако морате користити јавни превоз или такси да бисте стигли до најближег аеродрома, аутобуске станице или железничке станице, морате држати удаљеност од најмање два метра између вас и следећег најближег путника
• Обавезно примењивати мере хигијене руку и упутства у случају кашља.
На аеродромима ће бити присутно особље из општине којима можете да се обратите у случају појаве проблема.
Можете да користите свој аутомобил да бисте путовали ван земље, али је на вама да проверите који су гранични прелази отворени.
Ако желите напустити Норвешку ваздушним путем, морате сами набавити важећу карту. Аеродроми са директним летовима из Норвешке су:
• Гардермоен
• Ставангер
• Берген
• Трондхajм
• Тромсo
• Торп
Ако се разболите или развијете симптоме док сте на путу из Норвешке, позовите здравствену службу за помоћ на телефон: 116 и 117.
Наглашавамо да, ако имате температуру или респираторне симптоме попут кашља или недостатка даха, треба да останете у изолацији и не можете напустити земљу.
Саопштење норвешког МИП као и текст уредбе о карантину можете преузети ОВДЕ
ПУТОВАЊА У РЕПУБЛИКУ СРБИЈУ
16.03.2020.
У СКЛАДУ СА МЕРАМА ЗА СУЗБИЈАЊЕ ШИРЕЊА COVID 19
Свим држављаним Републике Србије који имају регулисан боравак у Краљевини Норвешкој, у складу са мерама Владе Републике Србије за спречавање ширења и сузбијање заразне болести Covid 19, ПРЕПОРУЧУЈЕ СЕ ДА ДО ДАЉЕГ ОДЛОЖЕ СВА ПУТОВАЊА У РЕПУБЛИКУ СРБИЈУ КОЈА НИСУ НЕОДЛОЖНА И НЕОПХОДНА.
У случају неодложних и неопходних путовања у Републику Србију, сва лица која су двојни држављани Краљевине Норвешке и Републике Србије, на граничним прелазима за улазак у Републику Србију, морају презентовати пасош Републике Србије.
О неодложном путовању у Републику Србију потребно је претходно обавестити Амбасаду Р. Србије и доставити податке о лицима која путују и адреси планираног боравка у Р. Србији на мејл Амбасаде Р. Србије у Ослу: ambasada@serbianembassy.no
Напомињемо да ће се према најновијој одлуци о увођењу ванредног стања, за сва лица која допутују у Р. Србију из Краљевине Норвешке примењивати обавезна мера самоизолације од 28 дана, у кућним условима.
Држављанима Краљевине Норвешке, осим оних који долазе по позиву Владе Р. Србије, није дозвољен улазак у Републику Србију док трају мере ванредног стања.
Пре путовања у Р. Србију и даље је потребно консултовати најновије информације на сајтовима:
ПРЕКИД СВИХ РАДЊИ НА СПРОВОЂЕЊУ ИЗБОРА ЗА НАРОДНЕ ПОСЛАНИКЕ РАСПИСАНИМ ЗА 26. АПРИЛ 2020.
17.03.2020.
Републичка Изборна комисија донела је решење О ПРЕКИДУ ИЗБОРНИХ РАДЊИ, за спровођење избора за народне посланике расписаним за 26. април 2020, за време док траје ванредно стање у Р. Србији уведено Уредбом од 15. марта 2020. године.
Изборни процес, као и рокови за вршење изборних радњи, биће настављени када се стекну услови за престанак ванредног стања у Р. Србији.
Документација свих лица до сада пријављених за изборе биће сачувана у Амбасади Републике Србије у Ослу.
СРПСКИ ТУРИСТИ У НОРВЕШКОЈ - ПОВРАТАК У РЕПУБЛИКУ СРБИЈУ У УСЛОВИМА СПРЕЧАВАЊА ШИРЕЊА ВИРУСА COVID 19
СРПСКИ ТУРИСТИ У НОРВЕШКОЈ
Држављане Републике Србије који туристички бораве у Краљевини Норвешкој (односно сва лица која немају регулисан боравак у Краљевини Норвешкој) обавештавамо да се главни аеродроми у Норвешкој, за сада, НЕ ЗАТВАРАЈУ.
У складу да са одлукама Владе Краљевине Норвешке, међународни летови ће се обављати у рестриктивном режиму.
Авиони на међународним летовима ће слетати на главне норвешке аеродроме, како би се омогућио повратак норвешких државаљана и странаца са регулисаним боравком у Норвешкој.
Истовремено ће се обављати међународни летови из Норвешке, који ће омогућавати туристима који су се затекли у Норвешкој да се врате у земљу порекла.
Напомињемо да сви туристи из Републике Србије, који су ушли у Краљевину Норвешку почев од 27. фебруара 2020. године, подлежу обавезној мери самоизолације у трајању од 14 дана, након чега се, према садашњим норвешким прописима, могу вратити у Републику Србију.
Препоручујемо свим држављанима Републике Србије, који су се туристички затекли у Краљевини Норвешкој, да у контакту са авио превозницима, а поштујући мере обавезне самоизолације, утврде први могући датум повратка у Републику Србију.
Пре планираног путовања, сугеришемо да консултујете следеће сајтове:
Лица која туристички бораве у Краљевини Норвешкој, у случају потребе, током викенда и ван радног времена Амбасаде Републике Србије у Ослу, могу контактирати следеће бројеве телефона: +47 918 16 225, +47 94 82 68 01 и +47 953 65 811.
У току радног времена, Амбасаду Републике Србије можете контактирати путем телефона + 47 23 11 52 20 или мејла ambasada@serbianembassy.no.
ПУТОВАЊЕ У КРАЉЕВИНУ НОРВЕШКУ
16.03.2020.
Влада Краљевине Норвешке донела је одлуку да почев од 16.03.2020. године у 08:00 часова ујутро затвори граничне прелазе за све стране држављане који немају регулисан боравак у Краљевини Норвешкој.
Сва лица која у Краљевину Норвешку допутују из иностранства обавезна су да по доласку примене меру самоизолације у трајању од 14 дана.
Обавештавамо све држављане Р. Србије са регулисаним боравком у Краљевини Норвешкој да актуелне информације везане за вирус Covid-19 могу добити преко информативног центра норвешке здравствене службе путем телефонског броја: 815 55 015 или на сајту:
1. Норвешког Института за јавно здравље (Folkehelseinstituttet), ОВДЕ
У случају развоја симптома сличних грипу и/или сумње на респираторне инфекције, препорука је да се лекар опште праксе контактира путем телефона, док за хитне случајеве можете контактирати Ургентну службу (Legevakten) на 116 и 117.
КОРОНА ВИРУС COVID-19
СУЗБИЈАЊЕ ШИРЕЊА БОЛЕСТИ КОВИД-19
РАД КОНЗУЛАРНОГ ОДЕЉЕЊА
Молимо све странке да се пре доласка јаве Конзуларном одељењу Амбасаде РС у Ослу, е-мејлом или телефоном, ради процене неопходности њиховог личног присуства.
Имајући у виду актуелну ситуацију и потребу за предузмањем мера у циљу спречавања ширења и сузбијања заразне болести КОВИД-19, Амбасада РС у Ослу је принуђена да измени режим рада са странкама.
У складу са инструкцијом добијеном из Министарства спољних послова Србије, као и на основу препорука надлежних норвешких здравствених установа, Амбасада ће почев од 11. марта до 31. марта 2020. године примати конзуларне странке искључиво у хитним и неодложним ситуацијама. Све остале конзуларне услуге, у ситуацијама када је то могуће биће пружане електронским путем или преко поште.
Молимо све странке да се Конзуларном одељењу Амбасаде РС у Ослу претходно обрате електронским путем, или телефоном ради процене хитности и неодложности конзуларне радње, односно процене испуњености услова за њихов лични долазак у Амбасаду.
Напомињемо да Амбасада наставља са радом и у наведеном периоду, док су усвојене мере искључиво намењене лимитирању ризичног контакта због опасности од ширења заразне болести.
Колектив Амбасаде РС у Ослу се захваљује на разумевању и сарадњи.
ИЗБОРИ 2020
Позивамо држављане Републике Србије са боравком у Краљевини Норвешкој да се пријаве Амбасади Републике Србије у Ослу ради уписа у бирачки списак за гласаче који бораве у иностранству. У складу са Законом, пријаве ће се примати најкасније до 4.априла 2020. године.
Напомињемо да је, сходно прописима, неопходно поднети нову пријаву без обзира на пријаве поднете раније ради учешћа на претходним изборима.
Попуњен и потписан формулар, заједно са копијом важећег пасоша, личне карте или возачке дозволе Републике Србије потребно је доставити Амбасади Републике Србије у Ослу поштом, факсом, е-mail-ом или лично.
Адреса: Еmbassy of the Republic of Serbia, Munkedamsveien 59B, 0244 Oslo, Norway
Уколико лице није уписано у Јединствени бирачки списак, преко Амбасаде Републике Србије у Ослу може се поднети захтев за упис у Јединствени бирачки списак. Образац захтева можете преузети ОВДЕ.
У том случају, неопходно је поднети истовремено захтев за упис у Јединствени бирачки списак и захтев за упис у бирачки списак података да ће бирач гласати у иностранству.
Амбасада Републике Србије у Ослу ће, по добијању коначног бирачког списка од Републичке изборне комисије, упутити позиве за гласање.
ПРИВРЕМЕНО ЗАТВОРЕНИ ГРАНИЧНИ ПРЕЛАЗИ
Влада Републике Србије у оквиру мера које су предузете ради спречавања ширења и сузбијања корона вируса и заштите становништва донела је одлуку о привременом затварању граничних прелаза. Списак прелаза можете преузети ОВДЕ.
Влада донела нове мере у циљу сузбијања коронавируса
Београд, 11. март 2020.
Влада Републике Србије донела је на данашњој седници нове мере и прецизирала поједне постојеће, ради спречавања појаве, ширења и сузбијања заразне болести COVID-19.
Донета је одлука о забрани јавног окупљања у затвореним просторијама. Под јавним окупљањем сматра се окупљање у једној затвореној просторији са више од 100 људи.
Када је реч о привременој забрани уласка у Србију за стране држављане који су боравили у Народној Републици Кини, Републици Кореји и Швајцарској, прецизирано је да се она односи искључиво на особе које су боравиле у провинцији Хубеј Народне Републике Кине, граду Дегу и провинцији Северни Гјонгсанг Републике Кореје и кантону Тићино у Швајцарској.
Остаје на снази забрана привременог уласка у Србију за стране држављане који су боравили у Италији и Исламској Републици Иран.
Међународни путни саобраћај се преусмерава на главне граничне прелазе и биће привремено затворена 44 мања и повремена гранична прелаза.
Када је реч о услужним објектима који се налазе на транзитној рути кроз Србију и ауто-путевима, донета је одлука да њихови запослени морају да буду обезбеђени заштитним средствима због долажења у додир са транзитним путницима.
На основу става епидемиолога, у овом тренутку нема обуставе наставе, али се наставља интензивно праћење ситуације у вртићима, школама и на универзитетима. Министарство просвете, науке и технолошког развоја упутило је инструкцију свим основним и средњим школама у земљи у циљу превенције ширења евентуалне инфекције.
Свакога дана у 18 часова Министарство здравља и епидемиолошке службе обавештаваће грађане о стању корона вируса у Србији.
Све одлуке ступају на снагу у четвртак, 12. марта. Влада позива грађане Србије који раде у иностранству и који долазе са подручја са интензивном трансмисијом корона вируса, а планирају долазак у земљу за предстојеће Ускршње празнике, да путовање одложе.
Такође, апелује се на грађане да приликом организације приватних догађаја као што су свадбе, крштења и сличне манифестације са већим бројем људи, да ти догађаји буду организовани у складу са одлуком која се односи на јавне скупове.
Грађани који имају симптоме које изазива коронавирус не треба да иду у домове здравља или болнице, већ би требало да се обрате дежурном епидемиологу на неки од достављених телефона.
За ближе информације контактирати бројеве телефона +381 64 8945-235 (број који је отворило Министарство здравља), Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут", Улица др Суботића 5, број телефона +381 11 2684-566 или институте/заводе за јавно здравље на територији на којој грађани бораве.
КОРОНА ВИРУС- корисне информације
Обавештавамо све држављане Р. Србије који се налазе у Краљевини Норвешкој да актуелне информације везане за вирус Covid-19 могу потражити преко информативног центра норвешке здравствене службе путем телефонског броја: 815 55 015 или на сајту Норвешког Института за јавно здравље (Folkehelseinstituttet),https://fhi.no/en/id/infectious-diseases/coronavirus/
Такође, у случају развоја симптома сличних грипу и/или сумње на респираторне инфекције, препорука је да се лекар опште праксе контактира путем телефона, док за хитне случајеве можете контактирати Ургентну службу (Legevakten) на 116 117.
Прослава Дана државности Републике Србије у Ослу
Поводом Дана државности, Амбасада Републике Србије у Ослу организовала је 13. фебруара 2020. године, у Филхармонији концерт хорa BalkanNord, који чине наши оперски певачи и академски музичари који живе и раде у Норвешкој, на челу са диригентом Дејаном Миливојевићем. Након интонирања химни и поздравног говора амбасадора Сузане Бошковић- Продановић, Милутин Петровић, солиста на виолини извео је композицију норвешког аутора Оле Була. Хор је затим извео композиције Стевана Мокрањца, Драгог Христова, Анте Грина, Петра Коњовића, Димитрија Големовића,Николе Грбића и Илије Рајковића. На клавиру је наступала Бојана Совиљ, а Анђелка Јаковљевић, сопран и Владимир Пухалац, тенор отпевали су соло нумере. Наступили су и Стефан Шошкић, на кларинету и Александар Павловић, на хармоници. Пријему су присуствовали представници дипломатског кора, Министарства спољних послова, ресорних министарстава, академске заједнице, невладиних организација, Српске православне цркве и многобројни представници наше дијаспоре.
Расписивање Конкурса за суфинансирање пројеката превођења репрезентативних дела српске књижевности у иностранству и културне делатности Срба у иностранству у 2020. години
Министарство културе и информисања 31. јануара 2020. расписало је:
- Конкурс за суфинансирање пројеката превођења репрезентативних дела српске књижевности у иностранству у 2020. години.
- Конкурс за финансирање или суфинансирање пројеката у области културних делатности Срба у иностранству у 2020. години.
Текстови конкурса и пратећи пријавни обрасци налазе се на интернет страници Министарства културе и информисања www.kultura.gov.rs . Рок за поношење конкурсних пријава - 16. март 2020. године. За додатне информације о конкурсу заинтересовани могу да контактирају Младена Бесковића у МКИ путем електронске поште mladen.veskovic@kultura.gov.rs или на телефон бр. +381 11 3398-026.
Конкурс за суфинансирање пројеката за дијаспору
Министарство спољних послова, Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону, расписује Конкурс за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре, који ће трајати од 20. јануара до 10. фебруара 2020. године.
Предмет конкурса је суфинансирање пројеката који имају за циљ:
1) употребу, учење, чување и неговање српског језика и ћириличког писма, чување и неговање српског културног, етничког, језичког и верског идентитета;
2) унапређење економске сарадње Републике Србије и дијаспоре.
На конкурсу учествују пројекти који се могу сврстати у једну од следећих ОБЛАСТИ:
На пријавном формулару обавезно је назначити област скраћеном формулацијом области:
Подршка организацији школа, кампова и едукативних радионица намењених дечјем и омладинском узрасту – скраћено: ШКОЛЕ.
Подршка изради и аквизицији уџбеника, књига и дидактичких средстава намењених школама и библиотекама Срба изван матичне државе,
Подршка пројектима издавачке и књижарске делатности који јачају везе матичне државе и Срба у иностранству – скраћено: КЊИГЕ.
Подршка организовању манифестација, омладинско – спортских и културно – уметничких догађаја и приредби у иностранству и матичној држави– скраћено: МАНИФЕСТАЦИЈЕ.
Подршка пројектима медија, медијске писмености и дигиталне комуникације који су намењени Србима изван матичне државе – скраћено: КОМУНИКАЦИЈА.
Подршка пројектима који доприносе заштити права и интереса држављана Р. Србије и Срба изван матичне државе (правна помоћ, статусна подршка у матичној и држави пријема, подршка организовању, истраживања) – скраћено: СТАТУС.
Подршка пројектима који доприносе унапређењу економске сарадње Р. Србије и Срба изван матичне државе – скраћено: ЕКОНОМИЈА.
Право учешћа на конкурсу имају:
1) организације у дијаспори;
2) организације чије је седиште у Републици Србији.
Право учешћа на конкурсу немају:
1) директни или индиректни корисници буџетских средстава;
Попуњен Образац 1 – за пријаву и писање предлога пројекта (саставни део овог обрасца је Пријава, Предлог пројекта и Изјава о непостојању сукоба интереса и веродостојности података у обрасцима за пријаву –потписана од стране овлашћеног лица у организацији која је подносилац пројекта)
Попуњен Образац 2 – предлог буџета пројекта
Решење о упису у регистар организација, или други одговарајући акт, као доказ да је организација регистрована у складу са прописима државе у којој делује; организације регистроване ван територије Републике Србије потребно је да доставе Решење или други одговарајући акт, преведен на српски језик код овлашћеног судског тумача за српски језик;
За организације чије је седиште регистровано у Републици Србији, провера статуса се врши службеним путем преко званичног сајта органа за регистрацију, са даном пријема пријаве на конкурс.
За организације из иностранства уз пријавну документацију потребно је достављање инструкције за девизне уплате из банке у којој организација има отворен рачун (није довољно само попунити SWIFT и IBAN у образцу пријаве), са идентификационим подацима организације и уписаним подацима о овлашћеном лицу за располагање средствима, који се слажу са подацима неведеним у пријави, не старију од 30 дана од дана објављивања конкурса.
Напомена: Епархије Српске православне цркве у иностранству достављају фотокопију потврде о упису у Регистар цркава и верских заједница. Црквене јединице у оквиру епархије Српске православне цркве у иностранству, поред потврде о упису у регистар Епархије, достављају и потврду те Епархије да јединица има својство правног лица у смислу аутономних прописа СПЦ.
Пожељна пратећа документација:
Протокол или уговор о партнерству у случају партнерства више удружења, који јасно дефинише улоге и одговорности сваког партнера;
Писма препоруке од дипломатско конзуларног представништва на чијој се територији конзуларне надлежности пројекат реализује;
Остала писма препоруке.
Реализација пројекaта предвиђена је до 28. фебруара 2021. године.
Сви обрасци су доступни на интернет страници Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону www.dijaspora.gov.rs
Конкурс се објављује на интернет страници Министарства спољних послова www.mfa.rs и интернет страници Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону www.dijaspora.gov.rs 20. јануара 2020. године, и у листу ,,Вести”.
Рок и начин достављања пројеката:
Заинтересовани су дужни да пројекте доставе најкасније до 10. фебруара 2020. године, у затвореној коверти са назнаком ,,За конкурс за дијаспору”, уз навођење области конкурса, у складу са обрасцем за пријаву и писање пројекта, Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону, Кнеза Милоша 24-26, 11000 Београд, лично или поштом препоручено. Неблаговремене пријаве и непотпуна документација неће бити узети у разматрање. Укупна вредност опредељених средстава за овај Конкурс износи до 52.500.000 (словима: педесет два милиона пет стотина хиљада) динара и то: 5.000.000 (словима: пет милиона) динара за програмске активности 0001 и 47.500.000 (словима: четрдесет седам милиона пет стотина хиљада) динара за програмске активности 0002. Најмањи износ средстава који се може одобрити по пројекту износи 100.000 (словима: стотину хиљада) динара, а највећи износ по пројекту износи 1.500.000 (словима: милион пет стотина хиљада) динара. Организација која се пријављује на Конкурс може аплицирати само са једним пројектним предлогом.
Образац за пријаву и писање предлога пројекта и Образац предлога буџета пројекта потребно је попунити читко, штампаним словима или откуцати на писаћој машини или персоналном рачунару, на српском језику и ћириличком писму. Смернице за подносиоце предлога пројеката садрже детаљне критеријуме и приоритете на основу којих ће се пројекти оцењивати, као и информације о начину припреме и подношења пројектног предлога. Смернице за подносиоце предлога пројекта чине саставни део конкурсне документације. Предата пријава и друга документација остаје трајно у архиви Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону и не враћа се подносиоцима.
Министар ће формирати конкурсну комисију која ће разматрати пристигле пројекте и утврдити предлог Одлуке за суфинансирање пројеката. Резултати Конкурса биће објављени на интернет страници Министарства спољних послова www.mfa.rs и интернет страници Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону www.dijaspora.gov.rs.
ФИНАНСИЈСКИ ВОДИЧ ЗА ПОВРАТНИКЕ НАРОДНЕ БАНКЕ СРБИЈЕ
Народна банка Србије је израдила Финансијски водич за повратнике, којим настоји да унапреди информисаност наших грађана који желе да се врате у Р.Србију, са аспекта девизних прописа уз насотјање да се створе услови за њихов лакши повратак и бржу интеграцију, као и за располагање њиховим новцем.
Циљ Финансијског водича је да се на једном месту, једноставно и свеобухватно, пруже информације у вези с већином питања из области девизног пословања које су значајне за повратак наших грађана из иностранства, у складу са законом о девизном пословању.
Финансијском видичу може се приступити путем сајта Народне банке Србије на следећој адреси:
РЕЗУЛТАТИ КОНКУРСА МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА, УПРАВЕ ЗА ДИЈАСПОРУ, О СУФИНАНСИРАЊУ ПРОЈЕКАТА
Обавештавамо да је Министарство спољних послова Републике Србије, Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону, донело Одлуке о суфинансирању пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону. Одлуке можете видети на следећим линковима:
Oбавештавамо да због празника амбасада неће радити:
- Петак 19.04.2019
- Понедељак 22.04.2019
- Петак 26.04.2019
- Понедељак 29.04.2019
- Среда-Четвртак 1-2.05.2019
КОНКУРС ЗА ФИНАНСИРАЊЕ И СУФИНАНСИРАЊЕ ПРОЈЕКАТА У ОБЛАСТИ КУЛТУРНИХ ДЕЛАТНОСТИ СРБА У ИНОСТРАНСТВУ У 2019. ГОДИНИ
Министарство културе и информисања Републике Србије расписало је 10. јануара 2019. године Конкурс за финансирање и суфинансирање пројеката у области културних делатности Срба у иностранству у 2019. години. Рок за подношење конкурсних пријава је 1. март 2019. године.Тект Конкурса можете преузети на сајту Министарства културе на интернет адреси:
КОНКУРС ЗА СУФИНАНСИРАЊЕ ПРОЈЕКАТА У ОБЛАСТИ ПРЕВОЂЕЊА РЕПРЕЗЕНТАТИВНИХ ДЕЛА СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ У ИНОСТРАНСТВУ У 2019. ГОДИНИ
Обавештавамо да је Министарство културе и информисања Републике Србије расписало Конкурс за суфинансирање пројеката у области превођења репрезентативних дела српске књижевности у иностранству у 2019. гдоини, који је отворен до 1. марта 2019. године.
Текст конкурса и пријавни формулар могу се преузети на сајту Министарства културе на адреси http://www.kultura.gov.rs/lat/konkursi/konkurs-za-sufinansiranje-mobilnosti-umetnika-i-profesionalaca-u-oblasti-kulture-i-umetnosti-u-2019--godini-
ДЕСЕТА КОНФЕРЕНЦИЈА СРПСКЕ МЕДИЦИНСКЕ ДИЈАСПОРЕ - БЕОГРАД 20-22. ЈУН 2019. ГОДИНЕ
Десета конференција српске медицинске дијаспоре одржаће се у Београду од 20. до 22. јуна 2019. године, под покровитељством Њ.К.В. Принца Александра и Катарине Карађорђевић. Циљ конференције је да се српски лекари из иностранства и међународни медицински стручњаци окупе у мисији подршке српском здравственом систему.
"Њ.Е. г-дин Ивица Дачић
Министар спољних послова
Кнеза Милоша 24-26
11000 Београд
Ваша Екселенцијо,
Са задовољством Вас обавештавамо да је у току процес организовања Десете конференције српске медицинске дијаспоре која ће се одржати у Београду, од 20. до 22. јуна 2019. године, под покровитељством мог супруга и мене. Пријем за све учеснике одржаће се 20. јуна 2019. године у Краљевском двору. након чега следи вечера у част наших предавача и наших партнера.
Циљ Конференције је да окупи српске лекаре из иностранства као и међународне медицинске стручњаке да се удруже у мисији подршке српском здравственом систему промовишући солидарност, пријатељство и размену знања.
Поред Министарства спољних послова, наши партнери у организацији Конференције су и Министарство здравља, Светска здравствена организација, Медицински факултет, Универзитетска дечија клиника, Лекарска комора Србије и Краљевски медицински одбор.
Била би нам велика част да Министарство спољних послова подржи Десету конференцију српске медицинске дијаспоре објављивањем информације о њој на својој интернет страници, као и упућивањем амбасадоре Србије у иностранству да обавесте наше лекаре у земљама у којима су на служби о овој важној конференцији.
Радујемо се Вашем учешћу на свечаном отварању у хотелу Хилтон у Београду, у четвртак 20. јуна 2019. у 9:00 сати, као и Вашем званичном обраћању лекарима који присуствују Конференцији.
Искрено Ваша,
Њ.К.В. Принцеза Катарина"
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Обавештавамо да Амбасада неће радити у петак, 15. фебруара поводом обележавања Сретења - Дана државности Р.Србије
Верске заједнице у Краљевини Норвешкој
Норвешка Влада из државног буџета финансира све регистроване верске заједнице у Краљевини Норвешкој, а субвенције се од државе добијају на основу броја регистрованих чланова.
Приступнице за чланство у верској заједници се прослеђују надлежним норвешким органима и на основу њих се добијају средства од државе.
Уколико нисте регистровани као члан у некој од верских заједница, новац који је уту сврху намењен и аутоматски се одбија од прихода, уплаћује се норвешкој лутеранско-протестантској заједници.
Новац који верске заједнице добијају по основу регистрације чланства, најчешће се користи за организовање духовних, културних и других активности, као и за одржавање просторија.
Уколико желите да постанете члан једне од парохија Српске православне цркве, све потребне информације и формуларе за пријаву можете наћи на Интернет адреси ПарохијеСвети Василије Острошки у Ослу http://vasilijeostroski.com/clanstvo-u-parohiju и Парохије Свети Димитрије Солунски у Кристијансанду http://svetidimitrije.no/parohija/clanstvo.html.
Информације о чланству у Исламској заједници доступне су на следећем линку: http://www.izbih.no/.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
ТОКОМ НАСТУПАЈУЋИХ НОВОГОДИШЊИХ И БОЖИЋНИХ ПРАЗНИКА АМБАСАДА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ НЕЋЕ РАДИТИ СЛЕДЕЋИХ ДАНА:
- УТОРАК 25. ДЕЦЕМБАР 2018.
- СРЕДА 26. ДЕЦЕМБАР 2018.
- УТОРАК 01. ЈАНУАР 2019.
- СРЕДА 02. ЈАНУАР 2019.
- ПОНЕДЕЉАК 7, ЈАНУАР 2019.
Користимо и ову прилику да свима пожелимо добро здравље и личну срећу у 2019. години.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
ПОВОДОМ ОБЕЛЕЖАВАЊА ДРЖАВНОГ ПРАЗНИКА КОНЗУЛАРНО ОДЕЉЕЊЕ АМБАСАДЕ НЕЋЕ РАДИТИ У УТРАК ПРВОГ МАЈА 2018. ГОДИНЕ
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
ОД 24.04.2018. ГОДИНЕ ПРИМЕЊУЈЕ СЕ НОВИ ЦЕНОВНИК КОНЗУЛАРНИХ УСЛУГА ТЕ МОЛИМО СТРАНКЕ ДА ПРЕ ДОЛАСКА У АМБАСАДУ ПРОВЕРЕ ЦЕНЕ УСЛУГА.
КОНКУРС ЗА СУФИНАНСИРАНЈЕ ПРОЈЕКАТА ЗА ЈАЧАНЈЕ ВЕЗА Р.СРБИЈЕ И ДИЈСПОРЕ И Р.СРБИЈЕ И СРБА У РЕГИОНУ
Обавештавамо да су објављени Конкурси за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у регоиону.
Информације, услови и начин реализације Конкурса, могу се наћи на следећим линковима и то:
Поводом обележавања католичког и православног Ускрса, Конзуларно одељење Амбасаде ће бити затоворено:
- на Велики петак 30.03.2018. године
- на Велики петак 06.04.2018. године
Колектив Амбасаде користи и ову прилику да свим верницима католичке и православне вере пожели срећне Ускршње празнике
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Обавештавамо да Амбасада неће радити у четвртак и петак, 15. и 16. фебруара поводом обележавања Сретења - Дана државности Р.Србије
ВИЗЕ ЗА ДРЖАВУ КАТАР - ОБАВЕШТЕЊЕ
Држава Катар је на основу реципроцитета донела одлуку да се носиоцима обичних пасоша Р.Србије могу издати туристичке визе на граници Државе Катар "visa on arrival". Визе се издају за боравак до 90 дана у 180 дана, без накнаде.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
ТОКОМ НАСТУПАЈУЋИХ НОВОГОДИШЊИХ И БОЖИЋНИХ ПРАЗНИКА АМБАСАДА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ НЕЋЕ РАДИТИ СЛЕДЕЋИХ ДАНА:
- ПОНЕДЕЉАК 25. ДЕЦЕМБАР 2017.
- УТОРАК 26. ДЕЦЕМБАР 2017.
- ПОНЕДЕЉАК 01. ЈАНУАР 2018.
- УТОРАК 02. ЈАНУАР 2018.
- ПОНЕДЕЉАК 8, ЈАНУАР 2018.
Користимо и ову прилику да свима пожелимо добро здравље и личну срећу у 2018. години.
Одлука Владе ИР Ирана о укидању виза држављанима Р.Србије
Обавештавамо да је Влада ИР Иран донела одлуку о укидању виза за држављане Р.Србије, носиоце обичних пасоша, према којој могу да уђу и бораве на територији ИР Иран до 30 дана у периоду од годину дана.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
ОБАВЕШТАВАМО ДА КОНЗУЛАРНО ОДЕЉЕЊЕ АМБАСАДЕ, ИЗ ТЕХНИЧКИХ РАЗЛГА, СА СТРАНКАМА НЕЋЕ РАДИТИ У УТОРАК 19. ДЕЦЕМБРА ВЕЋ У СРЕДУ 20. ДЕЦЕМБРА 2017. ГОДИНЕ.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
У складу са Законом о државним празницима Републике Србије, Амбасада Републике Србије , током предстојећих Ускршњих празника неће радити у петак 14. и понедељак 17. априла 2017. године.
Такође, Абасада ће бити затворена и 1. и 2. маја 2017. године.
ЈАВНИ МЕЂУНАРОДНИ ОТВОРЕНИ ДВОСТЕПЕНИ КОНКУРС ЗА ИЗРАДУ ИДЕЈНОГ РЕШЕЊА ЗА СПОМЕН-ОБЕЛЕЖЈЕ ЗОРАНУ ЂИНЂИЋУ НА СТУДЕНТСКОМ ТРГУ У БЕОГРАДУ
ГРАДСКА УПРАВА ГРАДА БЕОГРАДА
Секретаријат за културу
Београд, Трг републике 3
расписује
ЈАВНИ МЕЂУНАРОДНИ ОТВОРЕНИ ДВОСТЕПЕНИ КОНКУРС ЗА ИЗРАДУ
ИДЕЈНОГ РЕШЕЊА ЗА СПОМЕН-ОБЕЛЕЖЈЕ ЗОРАНУ ЂИНЂИЋУ НА
СТУДЕНТСКОМ ТРГУ У БЕОГРАДУ
Расписивач конкурса:
Град Београд - Градска управа Града Београда, Секретаријат за културу
Задатак конкурса:
Циљ конкурса је добијање најквалитетнијег идејно-програмског решења за спомен обележје Зорану Ђинђићу на Студентском тргу у Београду.
Смисао уметничког и програмског решења је достојно обележавање сећања на Зорана Ђинђића, на његов живот, дело и друштвене и историјске промене које је покренуо у Србији, као и на трагичну смрт на улазу у зграду Владе Републике Србије 12. марта 2003. године.
Простор у коме треба осмислити спомен-обележје чини део реконструисаног Студентског трга који постаје пешачка зона, а према пројекту архитекте Бориса Подреке.
Очекује се да то буде у језику савремене визуелне уметности.
Тип конкурса:
По врсти конкурс је јавни.
Према учесницима, конкурс је отворени.
По облику конкурс је двостепени.
Према начину и предаји рада, конкурс је анонимни.
Језик конкурса је за домаће учеснике српски, а за иностране учеснике енглески.
Подлоге:
Конкурсни материјал учесници конкурса могу преузети без надокнаде на веб-порталу Града Београда (http://www.beograd.rs) и Друштва архитеката Београда (http://www.dab.rs) од 30. марта 2017. године.
Рокови:
Крајњи рок за предају радова у првом степену конкурса је 15. јун 2017. године до 15 часова, без обзира на начин предаје рада (непосредно или поштом).
Рок завршетка рада жирија и објављивање резултата првог степена конкурса је 30. јун 2017. године.
Крајњи рок за предају радова у другом степену конкурса је 28. септембар 2017. године до 15 часова, без обзира на начин предаје рада (непосредно или поштом).
Рок завршетка рада жирија и објављивање резултата другог степена конкурса је 16. октобар 2017. године. Наградни фонд:
Уколико до утврђеног рока пристигне најмање 10 радова који одговарају пропозицијама конкурса за други степен, биће одабрано 6 (шест) радова.
Награде у укупном износу нето наградног фонда од 19.000 евра биће додељене према следећој расподели:
- прва награда 8.000 евра,
- друга награда 5.000 евра,
- трећа награда 3.000 евра,
и три једнако вредна откупа од по 1.000 евра.
Исплате награда откупа за радове чији аутори имају пребивалиште на територији Републике Србије исплаћују се у динарској противвредности.
Првонаграђени рад биће одабран за реализацију.
Жири конкурса:
- професор Борис Подрека, архитекта,
- академик Душан Оташевић, сликар,
- академик Владимир Величковић, сликар,
- професор Чедомир Васић, сликар и
- Милутин Фолић, архитекта, главни урбаниста града Београда
Јавни међународни отворени двостепени конкурс за израду идејног решења за спомен-обележје Зорану Ђинђићу на Студентском тргу у Београду
Обавештавамо вас да је Градска управа Града Београда, Секретаријат за културу, објавио Јавни међународни отворени двостепени конкурс за израду идејног решења за спомен-обележје Зорану Ђинђићу на Студентском тргу у Београду.
Смисао уметничког и програмског решења је достојно обележавање сећања на Зорана Ђинђића, на његов живот, дело и друштвене и историјске промене које је покренуо у Србији, као и на трагичну смрт на улазу у зграду Владе Републике Србије 12. марта 2003. године.
Зоран Ђинђић је један од оснивача Демократске странке у којој је у септембру 1990. године изабран за председника Извршног одбора, а у јануару 1994. за председника те странке. Био је виши научни сарадник у Центру за филозофију и друштвену теорију у Београду, посланик у сва три вишестраначка сазива Народне скупштине Републике Србије и Већу република Скупштине СРЈ.
За градоначелника Београда изабран је 21. фебруара 1997, испред коалиције "Заједно" која је на локалним изборима 1996. однела победу у више градова у Србији. У јуну 2000. године Ђинђић је преузео функцију координатора у Савезу за промене, а потом постао и шеф Централног изборног штаба и координатор промотивне кампање ДОС-а за изборе који су одржани 24. септембра 2000. На тим изборима Ђинђић је изабран за посланика у Већу република Скупштине СРЈ. За премијера Србије изабран је 25. јануара 2001. након победе ДОС-а на републичким парламентарним изборима у децембру 2000. године.
Др Зоран Ђинђић је убијен 12. марта 2003. испред зграде Владе Републике Србије, зато што је покушао да Србију ослободи прошлости и одведе је у будућност. Ђинђић је иза себе оставио супругу Рзжицу, кћерку Јовану и сина Луку.
Избори за председника Р. Србије, гласање у иностранству - обавештење бирачима
На сајту Републичке изборне комисије (http://www.rik.parlament.gov.rs/) постављен је краћи видео запис са обавештењем грађанима о начину гласања на изборима за председника републике, 2. априла о.г.
Председнички избори у Републици Србији 2. априла 2017. године
У складу са Обавештењем Министарства државне управе и локалне самоуправе Р.Србије, обавештавамо све грађане (бираче) који имају боравиште у Норвешкој да могу, преко Амбасаде Републике Србије, најкасније до 11. марта 2017. године до 24,00 часа, да поднесу захтев да се у јединствени бирачки списак упише податак да ће на предстојећим председничким изборима гласати у иностранству.
Лица која се не пријаве за гласање у иностранству, могу да гласају на дан избора само на бирачком месту, према месту свог последњег пребивалишта у Р.Србији.
Гласање на даљину електронским путем или путем поште није могуће, ни технички, нити је законом предвиђено.
Молимо све бираче да пре него што попуне формулар број 1 изврше проверу података о томе да ли су уписани у јединственом бирачком списку у Р.Србији (што је општи предуслов за гласање на изборима) Провера се може извршити на: http://birackispisak.mduls.gov.rs/javniportal.
Лице које утврди да се не налази у јединственом бирачком списку мора попунити и формулар 2. Захтев за упис у бирачки списак (само за оне који утврде да нису у јединственој евиденцији);
Попуњене и потписане обрасце, заједно са копијом важеће српске путне исправе или личне карте, можете донети лично у Амбасаду, послати поштом (Munkedamsveien 59B, 0244 Oslo) или послати захтев на емаил: ambasada@serbianembassy.no
Имајући у виду кратак рок, препоручујемо слање образаца електронским путем и напомињемо да ће Амбасада примати захтеве и током викенда (4./5. и 11. марта), као и радним данима све до 22 часа.
Да би се отворило бирачко место у Амбасади Р.Србије у Ослу, неопходно је да захтев за гласање у иностранству поднесе најмање 100 бирача.
За сва питања у вези са пријављивањем можете се обратити Амбасади Републике у Ослу на телефон: (+47) 23 11 52 20
OБАВЕШТЕЊЕ ЗА УПИС У БИРАЧКИ СПИСАК ПОДАТАКА О ТОМЕ ДА ЋЕ БИРАЧ ГЛАСАТИ У ИНОСТРАНСТВУ
Обавештавају се бирачи који имају боравиште у иностранству да преко дипломатско-конзуларног представништва Републике Србије, најкасније пет дана пре дана закључења јединственог бирачког списка (11. марта 2017. године), могу поднети захтев да се у јединствени бирачки списак упише податак да ће на предстојећим изборима за председника Републике гласати у иностранству.
Захтев за упис у јединствени бирачки списак податка о томе да ће бирач гласати у иностранству обавезно мора да садржи следеће податке: име, презиме и име једног родитеља бирача; јединствени матични број бирача; општину, односно град и адресу пребивалишта бирача у земљи, као и податке о општини, односно граду и адреси боравишта у иностранству према којој ће бирач гласати на предстојећим изборима.
Дипломатско-конзуларно представништво Републике Србије коме је поднет захтев за упис у јединствени бирачки списак податка о томе да ће бирач гласати у иностранству доставља захтев надлежној општинској, односно градској управи по месту пребивалишта бирача у земљи.
По доношењу решења да ће бирач на предстојећим изборима гласати према месту боравишта у иностранству и упису тог податка у јединствени бирачки списак, бирач се не уписује у извод из јединственог бирачког списка по месту пребивалишта у земљи, односно уписује се у извод из јединственог бирачког списка према месту боравишта у иностранству.
Указује се да се податак о томе да ће бирач гласати у иностранству може уписати у јединствени бирачки списак само за лице које је већ уписано у јединствени бирачки списак. У случају да лице које има бирачко право није уписано у јединствени бирачки списак за одлучивање по захтеву за упис податка о томе да ће бирач гласати у иностранству, неопходно је претходно спровести поступак уписа у јединствени бирачки списак. Захтев за упис у јединствени бирачки списак, истовремено са захтевом за упис податка да ће бирач гласати у иностранству, подноси се дипломатско-конзуларном представништву Републике Србије које оба захтева доставља надлежној општинској, односно градској управи према последњем пребивалишту подносиоца захтева пре одласка у иностранство, односно последњем пребивалишту једног од његових родитеља.
Такође, обавештавају се бирачи који имају боравиште у иностранству да могу преко дипломатско-конзуларног представништва Републике Србије поднети општинској, односно градској управи по месту њиховог пребивалишта у земљи захтев за давање обавештења о подацима који су о њима уписани у јединствени бирачки списак.
Увид у јединствени бирачки списак може се извршити и електронским путем на званичној интернет страници Министарства државне управе и локалне самоуправе – www.mduls.gov.rs, уношењем податка о јединственом матичном броју грађана.
Споразум између Владе Републике Србије и Владе Народне Републике Кине о међусобном укидању виза за носиоце обичних пасоша
Споразум између Владе Републике Србије и Владе Народне Републике Кине о међусобном укидању виза за носиоце обичних пасоша, који је потписан у Риги, 5. новембра 2016. године, ступа на снагу 15. јануара 2017. године. На основу овог споразума, држављани Републике Србије и држављани Народне Републике Кине, носиоци обичних пасоша, могу да улазе, транзитирају и бораве на територији друге државе без визе до 30 (тридесет) дана од датума уласка.
PRIZNAVANJE VOZAČKIH DOZVOLA REPUBLIKE SRBIJE OD STRANE KRALJEVINE NORVEŠKE - INFORMACIJA
U vezi sa pitanjem priznavanja vozačih dozvola, Ambasada R.Srbije je na inicijativu Ministarstva unutrašnjih poslova R.Srbije još 2014. g. uputila zvaničan predlog norveškom Direktoratu za javne puteve (Statens Vegvesen) za zaključivanje Bilateralnog sporazuma o priznavanju i zameni vozačkih dozvola između R.Srbije i K.Norveške. Tada nam je prvi put zvanično odgovreno da norveška strana nije zainteresovana za zaključivanje bilateralnog sporazuma sa drugim državama, zbog pooštravanja regulative o bezbednosti na putevima koja se primenjuje u Norveškoj počev od 2010.g. kada su prestali da važe stari sporazumi sa više od 40 zemalja u svetu, uključujući i našu.
I pored ovakvog odgovora, ambasador, gdja. Suzana Bošković-Prodanović, je odmah nakon svog dolaska u novembru prošle godine, ponovo inicirala razgovore sa Statens Vegvesenom. U razgovoru sa šefom Odeljenja za koriščćenje puteva i vozila, Bodil Roning Drejer, upoznala je norvešku stranu sa opsežnom reformom propisa u našoj zemlji koja reguliše ovu materiju, a koja je izvršena upravo od 2010. g. na ovamo i u potpunosti je usaglašena sa EU regulativom. Ambasadorka je takođe izrazila spremnost naše strane da se pristupi razgovorima na radnom nivou, kako bi se norveška strana što detaljnije upoznala sa procedurom obuke vozača, polaganja vozačkog ispita i izdavanja vozačkih dozvola kod nas.
Takođe, izrazili spremnost da ukoliko norveška strana nije zainteresovana za potpuno izjednačavanje i automastko recipročno priznavanje dozvola, možemo da razmatramo opciju delimičnog priznanja dozvola(npr. dodatna obuka za vožnju u zimskim uslovima).
Nakon ovih razgovora, norveška strana je izrazila spremnost da obavi evaluacije pravnog okvira, ali i statistika o bezbednosti u saobraćaju u R.Srbiji. U tom kontekstu, Ambasada je dostavila Statens Vegvesenu prevedenu zakonsku regulativu koja reguliše ovu materiju u našoj zemlji krajem juna o.g. ali do sada nismo dobili odgovor norveške strane.
Ambasada obaveštava svoje gradjane da će nastavit razgovore na ovu temu sa norveškim organima.
ОБАВЕШТЕЊЕ
Имајући у виду учесталост обраћања странака за прибаљањем контакт података адвоката у иностранству који говоре српски и евентуално енглески језик, обавештавамо вас да је Маријана Лозић. дала сагласност да се на сајту Амбасаде Републике Србије у Краљевини Норвешкој објаве подаци везани за њен делокруг рада.
Амбасада напомиње да госпођа Маријана Лозић није адвокат амбасаде Р.Србије у Краљевини Норвешкој.
ОГЛАС ЗА ПРУЖАЊЕ УСЛУГА У ЦИЉУ ОТУЂЕЊА НЕПОКРЕТНОСТИ - ОТУЂЕЊА ДИПЛОМАТСКЕ НЕПОКРЕТНЕ ИМОВИНЕ У ЊУЈОРКУ (СЈЕДИЊЕНЕ АМЕРИЧКЕ ДРЖАВЕ), ТОКИЈУ (ЈАПАН), БОНУ (НЕМАЧКА) И БЕРНУ (ШВАЈЦАРСКА)
НЕЗВАНИЧНИ ПРЕВОД
- Босна и Херцеговина, Република Хрватска, Република Македонија, Република Словенија и Република Србија – као једине државе сукцесори бивше Социјалистичке Федеративне Републике Југославије (у даљем тексту: „СФРЈ“) – и као сувласници дипломатско-конзуларне имовине СФРЈ, као претходног титулара, овим објављују позив за учешће на конкурсу за пружање посредничких услуга у циљу отуђивања следећих непокретности1:
а) Стална мисија СФРЈ при ОУН у Њујорку, САД (Пета авенија 854, Њујорк 10065): оквирне додатне информације: блок 1391, парцела 6, површина 3.600 квадратних стопа/30 х 120, бруто стамбена површина 16.125 квадратних стопа, година изградње око 1910;
б) Резиденција сталног представника СФРЈ при ОУН у Њујорку, САД (Парк авенија 730, Њујорк 10021); оквирне додатне информације: Стан 16/17Б, у кооп власништву, 718/30,000 деоница, блок 1385, парцела 37, назив пројекта: Park 71st St. Corp, бруто стамбена површина не рачунајући подрум 4,294 квадратне стопe, година изградње: 1929;
в) Амбасада и резиденција СФРЈ у Токију, Јапан (7-24, 4-chome, Kitashinagawa Shinagawa-ku, Tokyo): оквирне додатне информације: парцела 316-37 Kita Shinagawa 4-Chome, Shinagawa Ward, Токио, регистрована укупна површина 995,27 m² (приближно 28 m х 30 m), зграда 316-37 Kita Shinagawa 4-Chome, Shinagawa Ward, Tokyo, укупна површина 1.725,70 m² (вредност наведена у документу пројектног плана зграде), година изградње 1965;
г) Амбасада СФРЈ у Бону, Немачка (Schlossallee 5, 5300 Bonn 2), оквирне додатне информације: земљишна књига Mehlem, земљишнокњижни уложак бр. 2865, површина зграде и баште/дворишта 5.441 m², Schlossallee 1 и 5, површина спратова 1.565 m² (приземље, подрум, поткровље, подземна гаража са 14 паркинг места);
д) Амбасада и резиденција СФРЈ у Берну, Швајцарска (Seminarstrasse 5, 3006 Bern), оквирне додатне информације: насеље: бр. 199 Bern 4, површина земљишта: укупно 1,760 m², бруто површина зграде 540 m², површина баште/дворишта 1,220 m², година изградње: 1978.
Државе сукцесори наглашавају следеће:
- Услуга посредовања у циљу отуђивања целокупне горе наведене непокретне имовине биће додељена само једној јединственој агенцији за трговину некретнинама, с којом ће државе сукцесори закључити уговор;
- Крајњи рок за достављање понуда је 30 дана од дана објављивања овог позива, док ће државе сукцесори пријављене понуђаче услуга о својој одлуци обавестити у року од 50 дана од крајњег рока за достављање понуда.
- Међу референцама које их квалификују за успешно обављање посредовања у циљу отуђивања предметне имовине, заинтересовани понуђачи ће доставити следећу документацију, и дефинисати своје услове за пружање услуга посредовања. Заинтересовани понуђачи ће у своју достављену понуду укључити следеће:
а) Документа која потврђују да је понуђач регистровано привредно друштво;
б) Документа као доказ да понуђач има седиште, филијале или партнерске организације у земљама у којима се налази имовина која је предмет продаје и које послују у наведеним градовима (Њујорк, САД; Токио, Јапан; Бон, Немачка; Берн, Швајцарска);
в) Документа као доказ да је понуђач у последње три године остварио обрт од најмање 100 милиона USD2;
г) Гаранцију за понуду у износу од USD 50.000,00 (гаранција ће бити враћена понуђачу по потписивању уговора о посредовању),
д) Гаранција за ваљано извршење посла у износу од USD 100.000,00 (гаранција за ваљано извршење посла ће бити враћена понуђачу по извршењу уговора о посредовању),
ђ) Доказе о финансијско-пословној солвентности.
е) Доказе о техничким и стручним могућностима и референце које доказују успешно обављање посредничких услуга;
ж) Уверење да понуђач/правно лице и одговорно лице у правном лицу нису осуђивани и кажњавани, у складу с правним прописима земље у којој је регистровано седиште понуђача и у месту сталног настањења одговорног лица у правном лицу;
- Период важења понуде је најмање 90 дана од датума њеног достављања;
- Заинтересовани понуђачи своје понуде дефинишу у виду накнаде за посредовање, изражене као проценат укупне бруто продајне цене горе наведене имовине;
- Најнижа понуђена накнада за услуге посредовања ће бити одлучујући критеријум при избору понуђача, под условом да понуђач испуњава све горе наведене услове;
- Заинтересовани понуђачи своје понуде достављају (у запечаћеној коверти на којој је назначено „Не отварај“) препорученом поштом следећем примаоцу:
Станислав Видович, Министарство спољних послова Републике Словеније, СИ-1001 Љубљана, Прешернова цеста 25,
- Државе сукцесори ће обезбедити процене тржишне вредности све горе наведене непокретне имовине одабраном понуђачу; процењена тржишна вредност имовине представља минималну тражену цену предметне имовине, изузев уколико државе сукцесори одлуче другачије;
- Продаја непокретности ће се по могућству извршити путем јавне лицитације или на било који други начин који је у складу с праксом на локалном тржишту некретнина за сваку предметну непокретност, према препоруци заинтересованих понуђача наведеној у њиховим односним понудама;
- Државе сукцесори задржавају право да не одаберу ниједног понуђача, чак и уколико су испуњени сви услови;
- Непокретна имовина наведена у овом огласу може се, а не мора, продати одвојено. Свака држава сукцесор понаособ мора да потврди продају сваке непокретности у складу са условима који ће бити договорени с подносиоцем најбоље понуде/потенцијалним купцем пре закључења продаје уколико је понуђена куповна цена нижа од процењене тржишне вредности или минималне тражене цене.
- Контакт за додатне информације: gp.mzz@gov.si или secretariat.mzz@gov.si.
1 Подаци о имовини наведени у овом конкурсу су оквирни. Државе сукцесори не сносе никакву одговорност за њихову тачност. Прецизне информације се могу прибавити из јавних база података земаља у којима се предметна непокретна имовина налази. Државе сукцесори ће доставити релевантне податке којима располажу у вези с непокретном имовином наведеном у овом конкурсу одабраном понуђачу по обављеној процедури за избор понуђача.
2 Или еквивалентну суму у €, CHF или ¥
TENDER BOND (GUARANTEE)
Name of the bank:
Place and date:
Beneficiary (Contracting Authority): Permanent Mission of the Republic of Slovenia to the United Nations in New York, 630 Third Avenue, 20th Floor, New York, N. Y. 10017, USA, representing the successor states of the former Socialist Federal Republic of Yugoslavia, namely Bosnia and Herzegovina, the Republic of Croatia, the Republic of Macedonia, the Republic of Slovenia and the Republic of Serbia
Guarantee No.
In accordance with the Invitation to tender for the provision of real estate sales services – the sale of diplomatic real estate in New Yok (United States of America), Tokyo (Japan), Bonn (Germany), and Berne (Switzerland), dated ______________ for the following transaction: 1. Service of brokering the sale of immovable property listed above by a single real estate agency, which will be awarded the contract by the successor states of the former SFRY
for the needs of the Contracting Authority (beneficiary of this guarantee), the Tenderer _________________________________________________________________________________________________ is bound - in order to prove seriousness of the Tender in this public procurement procedure - to submit a bank guarantee amounting to USD 50,000.00 (fifty thousand 00/100).
The bank is bound to pay the sum indicated in the following cases:
a) if the Tenderer withdraws or changes the bid during the Tender validity period specified in the Tender (e.g. until the successor states of the former SFRY notify tenderers of their decision) or
b) if the Tenderer having been notified of the acceptance of its Tender during the Tender validity period:
• fails or refuses to conclude the contract in compliance with the provisions of the Instructions to Tenderers, or
• fails or refuses to submit the performance bond in compliance with the provisions of the Instructions to Tenderers.
We hereby undertake to be bound within 15 days upon the receipt of the first written claim of the Contracting Authority to pay to the Contracting Authority the abovementioned sum without requiring any additional argumentation, if it states in its claim that this sum belongs to it due to the occurrence of one or both of the above cases and states which case or cases occurred.
The claim invoking the bond shall be submitted to the bank and it shall contain:
1. an original statement of the Contracting Authority invoking the performance bond in compliance with the aforementioned paragraph and
2. the original of the Tender Bond No. _______ /_______.
This bond decreases with each, by this guarantee, realized payment.
This bond shall be valid until the Tenderer is selected in the aforementioned Tender procedure and (in case the whole or partial Tender is accepted) until the moment when the selected Tenderer concludes the contract with the Contracting Authority and submits to it the performance bond, but no later than until the expiration of the validity of the contract.
If we do not receive any claim from you regarding the payment of the guaranteed sum within 90 days from the deadline for submitting tenders, this guarantee ceases to be valid regardless of whether it has been returned.
This guarantee is not transferable.
Any disputes between the beneficiary and the bank shall fall within the jurisdiction of the competent court in New York City and are subject to law, valid in New York City.
Bank
(Seal and signature)
INSTRUCTIONS FOR COMPLETING THE FORM*: Tender Bond (Form B-1)
The Tenderer may submit equivalent suretyship insurance with an insurance company with the same content as defined in this sample.
* These instructions need not be enclosed to the bid / the application.
PERFORMANCE BOND (GUARANTEE)
Name of the bank:
Place and date:
Beneficiary (Contracting Authority): Permanent Mission of the Republic of Slovenia to the United Nations in New York, 630 Third Avenue, 20th Floor, New York, N. Y. 10017, USA, representing the successor states of the former Socialist Federal Republic of Yugoslavia, namely Bosnia and Herzegovina, the Republic of Croatia, the Republic of Macedonia, the Republic of Slovenia and the Republic of Serbia
Guarantee No.
In accordance with the contract ______________________________________ (contract title, contract number, date), concluded between the beneficiary and the contractor __________________________________________ (name of the Contractor) for the performance of __________________________ (subject matter of the contract), in the time limit ____________ (date, days, months), in the quantity and quality, defined in the contract, the Contractor is bound to perform the following services:
Service of brokering the sale of immovable property listed above by a single real estate agency, which will be awarded the contract by the successor states of the former SFRY
On the Contractor’s request, we hereby undertake to be irrevocably and unconditionally bound by this guarantee to pay USD 100,000.00 (in writing one hundred thousand 00/100) within 15 days upon the receipt of your first written claim, if the Contractor does not fulfill his contractual obligations in agreed quality, quantity and time limits defined in the aforementioned contract. Our obligation is also valid in case the fulfillment of contractual obligations is only partial.
The claim invoking the performance bond shall be submitted to the bank and it shall contain:
1. an original statement of the Contracting Authority invoking the performance bond in compliance with the previous paragraph, and
2. the original of the Performance Bond No. ________ /________.
This performance bond decreases with each, by this guarantee, realized payment. This performance bond shall be valid at the latest until __________. After the expiry of this date, the bond shall be void. Our obligation expires automatically regardless of whether the bond has been returned.
If at any time during the validity of this bond the beneficiary agrees with the Contractor to extend the time limit for the execution of the awarded project, or in case the Contractor fails to fulfill the contractual obligations, the Contractor and the bank may reach a mutual agreement to extend the validity of this bond.
This bond is not transferable.
Any disputes between the beneficiary and the bank shall fall within the jurisdiction of the competent court in New York City and are subject to law, which is valid in New York City.
Bank
(Seal and signature)
INSTRUCTIONS FOR COMPLETING THE FORM*: Performance Bond (Form B-2)
The Tenderer may submit equivalent suretyship insurance with an insurance company with the same content as defined in the sample.
* These instructions need not be enclosed to the Tender/ the application.
PERFORMANCE BOND (GUARANTEE)
Name of the bank:
Place and date:
Beneficiary (Contracting Authority): Permanent Mission of the Republic of Slovenia to the United Nations in New York, 630 Third Avenue, 20th Floor, New York, N. Y. 10017, USA, representing the successor states of the former Socialist Federal Republic of Yugoslavia, namely Bosnia and Herzegovina, the Republic of Croatia, the Republic of Macedonia, the Republic of Slovenia and the Republic of Serbia
Guarantee No.
In accordance with the contract ______________________________________ (contract title, contract number, date), concluded between the beneficiary and the contractor __________________________________________ (name of the Contractor) for the performance of __________________________ (subject matter of the contract), in the time limit ____________ (date, days, months), in the quantity and quality, defined in the contract, the Contractor is bound to perform the following services:
Service of brokering the sale of immovable property listed above by a single real estate agency, which will be awarded the contract by the successor states of the former SFRY
On the Contractor’s request, we hereby undertake to be irrevocably and unconditionally bound by this guarantee to pay USD 100,000.00 (in writing one hundred thousand 00/100) within 15 days upon the receipt of your first written claim, if the Contractor does not fulfill his contractual obligations in agreed quality, quantity and time limits defined in the aforementioned contract. Our obligation is also valid in case the fulfillment of contractual obligations is only partial.
The claim invoking the performance bond shall be submitted to the bank and it shall contain:
1. an original statement of the Contracting Authority invoking the performance bond in compliance with the previous paragraph, and
2. the original of the Performance Bond No. ________ /________.
This performance bond decreases with each, by this guarantee, realized payment. This performance bond shall be valid at the latest until __________. After the expiry of this date, the bond shall be void. Our obligation expires automatically regardless of whether the bond has been returned.
If at any time during the validity of this bond the beneficiary agrees with the Contractor to extend the time limit for the execution of the awarded project, or in case the Contractor fails to fulfill the contractual obligations, the Contractor and the bank may reach a mutual agreement to extend the validity of this bond.
This bond is not transferable.
Any disputes between the beneficiary and the bank shall fall within the jurisdiction of the competent court in New York City and are subject to law, which is valid in New York City.
Bank
(Seal and signature)
INSTRUCTIONS FOR COMPLETING THE FORM*: Performance Bond (Form B-2)
The Tenderer may submit equivalent suretyship insurance with an insurance company with the same content as defined in the sample.
* These instructions need not be enclosed to the Tender/ the application.
PERFORMANCE BOND (GUARANTEE)
Name of the bank:
Place and date:
Beneficiary (Contracting Authority): Permanent Mission of the Republic of Slovenia to the United Nations in New York, 630 Third Avenue, 20th Floor, New York, N. Y. 10017, USA, representing the successor states of the former Socialist Federal Republic of Yugoslavia, namely Bosnia and Herzegovina, the Republic of Croatia, the Republic of Macedonia, the Republic of Slovenia and the Republic of Serbia
Guarantee No.
In accordance with the contract ______________________________________ (contract title, contract number, date), concluded between the beneficiary and the contractor __________________________________________ (name of the Contractor) for the performance of __________________________ (subject matter of the contract), in the time limit ____________ (date, days, months), in the quantity and quality, defined in the contract, the Contractor is bound to perform the following services:
Service of brokering the sale of immovable property listed above by a single real estate agency, which will be awarded the contract by the successor states of the former SFRY
On the Contractor’s request, we hereby undertake to be irrevocably and unconditionally bound by this guarantee to pay USD 100,000.00 (in writing one hundred thousand 00/100) within 15 days upon the receipt of your first written claim, if the Contractor does not fulfill his contractual obligations in agreed quality, quantity and time limits defined in the aforementioned contract. Our obligation is also valid in case the fulfillment of contractual obligations is only partial.
The claim invoking the performance bond shall be submitted to the bank and it shall contain:
1. an original statement of the Contracting Authority invoking the performance bond in compliance with the previous paragraph, and
2. the original of the Performance Bond No. ________ /________.
This performance bond decreases with each, by this guarantee, realized payment. This performance bond shall be valid at the latest until __________. After the expiry of this date, the bond shall be void. Our obligation expires automatically regardless of whether the bond has been returned.
If at any time during the validity of this bond the beneficiary agrees with the Contractor to extend the time limit for the execution of the awarded project, or in case the Contractor fails to fulfill the contractual obligations, the Contractor and the bank may reach a mutual agreement to extend the validity of this bond.
This bond is not transferable.
Any disputes between the beneficiary and the bank shall fall within the jurisdiction of the competent court in New York City and are subject to law, which is valid in New York City.
Bank
(Seal and signature)
INSTRUCTIONS FOR COMPLETING THE FORM*: Performance Bond (Form B-2)
The Tenderer may submit equivalent suretyship insurance with an insurance company with the same content as defined in the sample.
* These instructions need not be enclosed to the Tender/ the application.
СПОРАЗУМ ИЗМЕЂУ МИНИСТАРСТВА ПРОСВЕТЕ, НАУКЕ И ТЕХНОЛОШКОГ РАЗВОЈА И МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА О ОРГАНИЗОВАЊУ ОБРАЗОВНО-ВАСПИТНОГ РАДА НА СРПСКОМ ЈЕЗИКУ У ИНОСТРАНСТВУ
Република Србија
МИНИСTАРСТВО ПРОСВЕТЕ,
НАУКЕ И ТЕХНОЛОШКОГ РАЗВОЈА
Број: 680-00-224/2016-06
Датум: 30.8.2016. године
Б е о г р а д
Немањина 22‒26
Република Србија
МИНИСТАРСТВО СПОЉНИХ ПОСЛОВА
Број: __________________
Датум: _________________
Б е о г р а д
Кнеза Милоша 24‒26
На основу члана 13. и 14. Закона о министарствима („Службени гласник РС” бр. 44/14, 14/15, 54/15 и 96/15 – др. закон), закључује се
СПОРАЗУМ ИЗМЕЂУ МИНИСТАРСТВА ПРОСВЕТЕ, НАУКЕ И ТЕХНОЛОШКОГ РАЗВОЈА И МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА
О ОРГАНИЗОВАЊУ ОБРАЗОВНО-ВАСПИТНОГ РАДА
НА СРПСКОМ ЈЕЗИКУ У ИНОСТРАНСТВУ
МИНИСТАРСТВО ПРОСВЕТЕ, НАУКЕ И ТЕХНОЛОШКОГ РАЗВОЈА, Немањина 22-26, Београд, које заступа Младен Шарчевић, министар
и
МИНИСТАРСТВО СПОЉНИХ ПОСЛОВА, Кнеза Милоша 24‒26, које заступа Ивица Дачић, министар,
полазећи од тога да Република Србија има око 5 100 000 расељених српских грађана у око 100 земаља света, са преко 1137 клубова и удружења на свих пет континената, са разгранатом мрежом дипломатско-конзуларних представништава која, на резиденцијалној и нерезиденцијалној основи покрива 178 држава, са жељом да допринесу унапређивању образовно-васпитног рада на српском језику у иностранству и очувању српског језика и писма који су темељи колективног идентитета Срба у дијаспори и региону, постигли су сагласност о следећем:
ПРЕДМЕТ СПОРАЗУМА
Члан 1.
Предмет овог споразума јесте регулисање међусобних права и обавеза између Министарства просвете, науке и технолошког развоја (у даљем тексту: МПНТР) и Министарства спољних послова (у даљем тексту: МСП), односно надлежних дипломатско-конзуларних представништава Републике Србије (у даљем тексту: ДКП) у вези са реализацијом образовно-васпитног рада на српском језику у иностранству и пружањем подршке лекторатима за српски језик у иностранству.
Члан 2.
Образовно-васпитни рад на српском језику у иностранству остварују наставници изабрани у складу са одредбама Правилника о остваривању образовно-васпитног рада у иностранству („Службени гласник РС”, 30/09 и 69/15) и Упутства о остваривању образовно-васпитног рада у иностранству, број: 610-00-00077/2/2014-06 од 25.5.2015. године.
Лица из проширеног састава дипломатско-конзуларног особља у иностранству
(супружници) могу бити ангажована уколико се јаве на конкурс и испуњавају услове прописане Правилником, односно Упутством.
КООРДИНАТОРИ
Члан 3.
Ради ефикаснијег спровођења одредаба овог споразума и бржег решавања проблема директном комуникацијом надлежних органа у смислу овог споразума, по један државни службеник из надлежне организационе јединице оба министарства у опису послова свог радног места имаће и координацију образовно-васпитног рада на српском језику у иностранству и рад лектора српског језика.
Координатори из става 1. овог члана организују и прате остваривање образовно-васпитног рада на српском језику у иностранству и рад лектора српског језика у иностранству, при чему остварују сталну и непосредну комуникацију са свим учесницима у спровођењу овог споразума.
РЕШЕЊЕ О УПУЋИВАЊУ, ОДНОСНО АНГАЖОВАЊУ НАСТАВНИКА
Члан 4.
МПНТР, у складу са Правилником и Упутством, расписује конкурс за избор наставника који се упућују у иностранство, као и хонорарних наставника које ангажује за остваривање образовно-васпитног рада на српском језику у иностранству.
МПНТР ће списак изабраних наставника, са појединачним решењем министра о упућивању редовног наставника, односно ангажовању хонорарног наставника за рад у иностранству, односно о продужењу рада, доставити МСП, матичној школи наставника и наставнику упућеном у иностранство.
Документацију из става 2. овог члана МСП прослеђује ДКП Републике Србије у иностранству, који обавештавају надлежне институције земље пријема о организовању и остваривању образовно-васпитног рада на српском језику и помажу у благовременом прибављању дозвола потребних за обављање рада новоименованих наставника у наредној школској години. МСП, такође, дипломатским путем обавештава страна дипломатско-конзуларна представништва у Републици Србији о лицима која се упућују из Републике Србије ради остваривања образовно-васпитног рада у иностранству.
ДКП, у складу са билатералним уговорима и правним прописима земље пријема,
прибавља и информацију о пореским олакшицама, односно о спровођењу социјалног осигурања лица са списка из става 2. овог члана, као и другим околностима које могу бити од утицаја на остваривање образовно-васпитног рада на српском језику у иностранству, о чему обавештава МСП, који добијене информације прослеђује МПНТР.
Избор хонорарних наставника врши се у складу са Упутством о остваривању образовно-васпитног рада у иностранству ( члан 3. Упутства).
У земљама у којима не постоји организован облик образовно-васпитног рада по Посебном програму основног образовања и васпитања у иностранству МПНТР, послове образовно-васпитног рада, по прилагођеном Посебном програму, могу обављати чланови породице особља дипломатско-конзуларног представништва уколико испуњавају услове који се односе на степен и врсту образовања ‒ уз сагласност МСП, постојање предлога и сагласности родитеља деце из дијаспоре. Средства за исплату хонорарног рада наставног особља обезбеђује Савет родитеља у складу са чланом 8. став 3. овог споразума.
ПРИЈАВА И УПИС УЧЕНИКА
Члан 5.
Најкасније до краја школске године, у државама у којима постоји организован образовно-васпитни рад на српском језику, родитељи пријављују наставнику, а у местима са малим бројем наших сународника надлежном ДКП-у, ученике који желе да наредне школске године похађају наставу по посебном програму на српском језику у иностранству.
Родитељ потписује изјаву којом потврђује да ће његово дете редовно похађати наставу, о чему ДКП обавештава координаторе из члана 3. овог споразума.
Обједињен списак ученика који ће похађати допунску наставу ДКП доставља координатору у МСП, који о томе обавештава координатора у МПНТР.
Уколико се после истека рока из става 1. овог члана појави потреба за отварањем нових група ученика, а на основу захтева родитеља, ДКП доставља нови списак координатору у МСП, који захтев за отварање нових група ученика упућује МПНТР на надлежност. МПНТР ће о својој одлуци у вези са захтевом родитеља за отварање нових група обавестити МСП.
МЕСТО ОДРЖАВАЊА НАСТАВЕ
Члан 6.
Образовно-васпитни рад остварује се у просторијама школа земље пријема, у складу са њеним правним прописима.
Уколико не постоје услови из става 1. овог члана, образовно-васпитни рад се одржава у просторијама ДКП-а или у просторијама Српске православне цркве, клубовима, као и у просторијама других удружења наших грађана у иностранству.
ЕВИДЕНЦИЈЕ И ЈАВНЕ ИСПРАВЕ
Члан 7.
МПНТР је обавезан да МСП-у благовремено достави дневник образовно-васпитног рада у иностранству, ђачке књижице, обрасце матичне књиге за ученике који похађају наставу посебног програма основног образовања и васпитања у иностранству и уверења о завршеном посебном програму основног образовања и васпитања у иностранству, по потреби уџбенике, наставна средства и педагошки материјал за образовно-васпитни рад у иностранству. МСП ће све то проследити надлежном ДКП-у, а од ДКП-а, на почетку школске године, преузеће наставник, односно председник актива наставника.
Наставник је задужен за чување дневника образовно-васпитног рада и вођење евиденције о остваривању образовно-васпитног рада у току школске године и дужан је да га по истеку школске године преда надлежном ДКП-у на чување, у складу са законом.
Ђачку књижицу, коју приликом уписа и у току школовања потписује наставник, потписује надлежно лице у ДКП-у и оверава печатом.
Уверење о завршеном посебном програму основног образовања и васпитања у иностранству издаје се након завршеног осмог разреда по посебном програму основног образовања и васпитања у иностранству. Уверење потписује наставник, а овлашћено лице у ДКП-у потписује и оверава печатом.
Наставници који остварују образовно-васпитни рад на српском језику у иностранству, у оквиру стручних припрема, које за њих, пре одласка у иностранство, може да организује МСП, добијају упутства да могу уписивати оцене из предмета и у инострана сведочанства уколико је то предвиђено правним прописима земље пријема.
По завршетку школске године, дневници, евиденције и сва друга релевантна документа, трајно се чувају у просторијама ДКП-а.
ФИНАНСИЈСКИ ПОСЛОВИ ЗА РЕДОВНЕ И ХОНОРАРНЕ НАСТАВНИКЕ
Члан 8.
Средства потребна за реализацију организованог образовно-васпитног рада на српском језику у иностранству обезбеђују се из буџета Републике Србије од стране МПНТР, у складу са Правилником.
Трансфер новца за плате наставника и потребе допунске наставе у иностранству обавља се у складу са правним прописима Републике Србије, а преко МСП и ДКП.
Средства која се обезбеђују учешћем родитеља уплаћују се на рачун ДКП-а и намењена су за унапређивање наставе у иностранству.
ОБЈЕДИЊАВАЊЕ СВИХ ВИДОВА НАСТАВЕ У ИНОСТРАНСТВУ И СЛАЊЕ ИЗВЕШТАЈА О РАДУ
Члан 9.
ДКП, у сарадњи са наставницима који остварују образовно-васпитни рад на српском језику на његовом јурисдикционом подручју, обавезан је да достави годишњи извештај о свим видовима образовно-васпитног рада, да их прати и даје одговарајуће предлоге. ДКП ће се залагати да се реализује наставни план и програм и користе уџбеници и друга наставна средства које је одобрило МПНТР и имаће координирајућу улогу између различитих видова организовања образовно-васпитног рада на српском језику на свом јурисдикционом подручју (приватне школе, мрежа школа које је основала СПЦ и други видови организовања наставе на српском језику за дијаспору).
ПРОГРАМИ ПОСЕТЕ РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ
Члан 10.
Уз редован образовно-васпитни рад на српском језику, могуће је једном годишње организовати посете Републици Србији ученика из дијаспоре, са програмом примереним потребама и интересовањима ученика. Такви програми биће организовани за време неког од школских распуста, у трајању до три дана.
ДКП мрежа, у сарадњи са наставницима и саветима родитеља, организоваће превоз ученика до Републике Србије, а МПНТР, у сарадњи са школама, организоваће смештај ученика из дијаспоре у породицама ученика у Републици Србији.
Програми ће најпре бити огледни, а уколико се покаже да их је могуће организовати уз испуњавање свих услова за пуну безбедност ученика, уз јасну поделу надлежности и одговорности МСП и МПНТР, биће шире заступљени као вид међусобне комуникације Републике Србије и дијаспоре.
ИЗГРАДЊА ШКОЛА
Члан 11.
ДКП, у сарадњи са дијаспором, може да иницира организовање Српске куће са различитим садржајима: учионицама за наставу, библиотеку, медијатеку и играоницу.
МСП, у сарадњи са МПНТР, стара се за реализацију започетих пројеката изградње српских школа у иностранству.
ОСТВАРИВАЊЕ НАДЛЕЖНОСТИ МПНТР-A
Члан 12.
МПНТР остварује своју надлежност давањем инструкција координатору и надлежном ДКП-у у вези са стручним, образовно-васпитним питањима и другим питањима од значаја за реализацију образовно-васпитног рада у иностранству
НАЧИН КОМУНИЦИРАЊА
Члан 13.
О својим активностима оба координатора сачињавају извештај за МСП и МПНТР.
ОДГОВОРНОСТ ШЕФА ДКП-А
Члан 14.
Шеф ДКП-а обавезан је да обезбеди услове за реализацију образовно-васпитног рада у иностранству у складу са одредбама овог споразума и одговоран је за спровођење његових одредаба.
САВЕТ РОДИТЕЉА
Члан 15.
Наставник може затражити помоћ од надлежног ДКП-а приликом формирања Савета родитеља. Савет родитеља даје мишљење о раду наставника и реализацији наставе. По један примерак мишљења у писаној форми доставља се МСП-у и МПНТР. Уколико Савет родитеља одлучи о финансијској партиципацији родитеља ученика за похађање наставе, одређује њену висину.
НАГРАЂИВАЊЕ
Члан 16.
МПНТР може у оквиру Светосавске награде предвидети категорију за изузетан допринос на унапређивању и организовању образовно-васпитног рада на српском језику у иностранству.
ЛЕКТОРИ ЗА СРПСКИ ЈЕЗИК У ИНОСТРАНСТВУ
Члан 17.
У циљу очувања и проширивања постојеће мреже катедри српског језика у иностранству, МСП преко надлежног ДКП-а, у сарадњи са МПНТР, пружа подршку лекторатима у иностранству.
МСП води евиденцију о лекторатима и лекторима српског језику у иностранству и доставља је МПНТР.
ЗАВРШНЕ ОДРЕДБЕ
Члан 18.
Упутства и смернице координатору за остваривање образовно-васпитног рада на српском језику у иностранству усаглашавају МСП и МПНТР.
МСП је обавезан да са текстом Споразума упозна сва ДКП-а Републике Србије у иностранству.
Члан 19.
Овај споразум ступа на снагу даном потписивања.
РАСКИД СПОРАЗУМА
Члан 20.
Свака страна може, у писаној форми, отказати примену овог споразума. Споразум престаје да важи по истеку три месеца од дана пријема обавештења једнe стране о његовом отказивању.
Члан 21.
Овај споразум сачињен је у четири (4) истоветна оригинална примерка, од којих свака страна задржава по два (2) примерка.
Потписано у Београду,_______ 2016. године.
М И Н И С Т А Р
ПРОСВЕТЕ, НАУКЕ И
ТЕХНОЛОШКОГ РАЗВОЈА
_____________________
Младен Шарчевић
М И Н И С Т А Р
СПОЉНИХ ПОСЛОВА
_____________________
Ивица Дачић
Aкција прикупљања хуманитарне помоћи за прихват избеглица које се налазе у Р.Србији
Влада Р.Србије је отворила посеба хумантарни рачун за прикупљање донaција и утврђивање начина коришћења средстава:
- Динарски наменки подрачун код Управе за трезор за помоћ мигрантима:
840-0000003961721-84-Генерални секретаријат Владе-Донаторска средства за мигранте;
- Девизни наменски мултивалутни рачун код Нардне банке Србије Министарство финансија - Управа за трезор - наменски мултивалутни девизни рачун за уплату средстава за прикупљање донаторске и хуманитарне помоћи за мигранте:
01-504642-100193230-000000-0000
IBAN cod: RS35908504642019323074
Обавештење
Примена Закона о општем управном поступку ("Сл. гласник РС", бр. 18/2016 - даље: ЗОУП) почеће од 1. јуна 2017. године, осим одредаба чланова 9., 103. и 207, са чијом применом се почело од 8. јуна 2016. године. Наведене одредбе Закона предвиђају да је орган, који врши увид у податке о чињеницама неопходним за одлучивање о којима се води службена евиденција, дужан да их по службеној дужности прибавља и обрађује. Од странке ће се, убудуће, захтевати достављање података неопходних ради њене идентификације и достава докумената, која потврђују чињенице о којима се не води службена евиденија у Р. Србији.