Printer Friendly Version
Obeležavanje 110 godina od početka Prvog svetskog rata, angažman norveških medicinskih sestara @ 15 November 2024 12:38 PM
U organizaciji Ambasade i Fondacije Srpski kulturni centar u Oslu je 14. novembra održan događaj posvećen dobrovoljnom angažmanu norveških doktora i medicinskih sestara u Srbiji tokom Balkanskih ratova i za vreme Prvog svetskog rata.
Događaju pod nazivom „Sa bojišta iz Srbije“ prisustvovali su predstavnici norveškog Ministarstva spoljnih poslova i Ministarstvu kulture, norveški kulturni radnici, kao i predstavnici Srpske pravoslavne crkve u Oslu, predstavnici više udruženja Srba u Norveškoj, kao i nastavnice Dopunske škole na srpskom jeziku u Oslu.
Otvarajući skup, ambasador Dragan Petrović je, u kontekstu obeležavanja 110 godina od početka Prvog svetskog rata i nedavno obeleženog Dana primirja, podsetio na ogroman doprinos Srbije u Velikom ratu, kao i na stravične žrtve i stradanje srpskog stanovništva. On je takođe ukazao na značajnu pomoć koju su države saveznice omogućile Srbiji i njenoj vojsci nakon povlačenja preko Albanije, kao i pomoć i zalaganje pojedinaca i prijatelja, poput članova norveške medicinske misije, u oporavku ranjenih i bolesnih tokom trajanja sukoba.
Predstavnici norveške akademske zajednice - Eirik Brazier (Eirik Brazier), istoričar i vanredni profesor istorijskih i društvenih nauka na Univerzitetu Jugoistočne Norveške i Novom univerzitetskom koledžu u Oslu, i Nik Brandal (Nikolai Brandal), istoričar i vanredni profesor međunarodnih odnosa na Novom univerzitetskom koledžu u Oslu Univerzitetu, održali su izuzetno zanimljive prezentacije u kojima su sublimirani zaključci njihovog dugogodišnjeg istraživačkog rada na temu učešća Norvežana u Prvom svetskom ratu u okolnostima kada je Norveška zadržala poziciju neutralnosti, a koje su sa profesorom Ola Teigeom predstavili u knjizi „Ti nepoznati ratnici: Norvežani tokom Prvog svetskog rata“. Posebna pažnja tokom prezentacije bila je posvećena angažmanu norveških medicinskih sestara u Srbiji tokom Prvog svetskog rata, od kojih je jedan broj bio odlikovan Karađorđevom zvezdom IV stepena.
Tokom umetničkog deo programa, Vladimir Puhalac, klavir, i Olivera Tičević, sopran, izveli su kompozicije srpskih autora nastale krajem 19. i tokom prve polovine 20. veka.
|